Bakara Suresi 113. Ayet

18 Ocak 2011 tarihinde yayınlandı. görüntülenme Kur'an Sohbetleri

Elhamdülillahi rabbilalemin vel akıbetu lil müttekin vessalatu vesselamü ala Resulina Muhammedin ve ala alihi ve sahbihi ecmain.

Geçen salıdan bu salıya kadar biliyorsunuz Kuzey Kutup Bölgesi’ne bir seyahatimiz olmuştu. Norveç’in en kuzeyinde olan yerleşim yerlerinden Tromso’ya kadar gittik. Yetmiş derece enleminde olan bir yer. Oradan yukarı birkaç yerleşim bölgesi daha var. Ama yani yetmiş iki – yetmiş üç derecelik.. Yetmiş derece dediğimiz enlem.. Biliyorsunuz kutup doksan derece, ekvator sıfır derece, bunun arasındaki hayali bir takım bölümlerden birisi olarak kabul edilen enlemler.. Yetmiş derece enlemine gittik. Orada gözlemler yaptık. Bizim derslerimizi takip eden herkes bilir ki bir kaç yıldır güneşin doğmadığı ve batmadığı yerlerde beş vakit namazın tespit edilebileceğini söylüyorduk. Burada yedi kişilik bir ekiple gittik. Şu anda kameramanlık yapan Miktat Şem Bey “Beni geç” diyor. Geçmiyorum işte. Mustafa Arslan, Mustafa Evli, Halit Mollaoğlu, Servet Bayındır, ve Profesör Adnan Öktem Bey, bir de ben.. Yedi kişilik bir ekip olarak gittik. Siz oralara giderseniz size hemen kısa bir tavsiye yapayım; mutlaka kayak elbisesiyle gidin, sakın öyle kalındır, bilmem yündür filan hiç aklınızın köşesinden bile geçmesin. Yanınıza kayak elbisesi alın. Onunla gidin. Çünkü ben bot giydim, içerisine de Miktat Bey’in, sağolsun, aldığı, şey, yün.. Erzurumluluğun üzerine gittik, Erzurumla hiç kıyas kabul etmiyor. Dört çift çorap giydim. Ama ayaklarım dondu yine. Birkaç kere arkadaşlar “Burada galiba heykelimiz kalacak.” diye şey yaptılar.

Derece olarak soğuk değil de, deniz kenarı olduğu için çok fazla üşütüyor. Ama o şartlar altında arkadaşlarımız gerçekten çok büyük bir çalışma yaptılar. Burada hepsine çok teşekkür ediyorum. Ayrıca gittik oraya havaalanından bizi Bingöllü bir arkadaşımız, Hüseyin Kartay Bey karşıladı. Genç bir kişi; genç bir eşi var. Gece geç vakit olmasına rağmen evlerinde bize nefis bir balık ziyafeti yaptılar. Bu saatte söylenebilir; hepiniz nasıl olsa akşam yemeğinizi yemişsinizdir. E neyse, hemen balıkçıya gidersiniz buradan çıktıktan sonra. Norveç balığı ile ünlü biliyorsunuz. İki tane temel ürünü var; birisi balık, birisi petrol. Ve o soğuk sularda yetişen balıklar da daha lezzetli oluyor. Ertesi akşam “Bize güzel bir, uygun bir lokanta işte tavsiye et.” filan dedik, o da gitti, geldi, dedi “Haydi gidiyoruz.” Nereye? Yine kendi evine.. Eşi demiş ki “Hayır.” demiş “Ne gerek var? Ben hazırlarım.” Sevda Hanım o da.. Sonra üçüncü gün orada bir pizzacıyla tanıştırdılar. Ben hiç pizza yemem. Nedense hoşlanmam da yani. Bizim evde çocuklar alır, ben tadına bile bakmam. Fakat Konyalı bir pizzacı. Duran Kömür adında bir arkadaşımız.. Orada güzelce, hakikaten Konya etli ekmeğini aratmayan, ondan daha da güzel yapılmış olan pizzalarla, arkasından çaydır, diğer ikramlardır hepsiyle yedik içtik. Haydi hesap.. “Hesap yok.” dedi. “Siz buraya kadar geldiniz de ben para mı alırım?”

Şimdi bir de Sandra Mariam diye bir hanım var orada. Altı çocuk annesi bir hanım. Sekiz sene önce müslüman olmuş. Canla başla çalışıyor. Eşi orada yoktu. Eşi Kuveyt’e galiba gitmiş. Orada bir cami açmış. Üniversitede bir mescidin açılmasında gayret göstermiş ve açılmış mescid. Bir başka cami daha var. toplam sekiz yüz kadar değil mi Miktat Bey? Sekiz yüz kadar müslüman var. Altmış sekiz bin nüfuslu bir yer.

İnşallah arkadaşlarımız montajları yapar bitirirler. O zaman esas üzerinde konuşacağız. O kadar güzel bir yer ki tarif edilmez. Şeyde gördüğünüz.. Filmlerde göreceksiniz inşallah.. Mesela Alanya’dan oraya tatile giden bir Muşlu arkadaşla şey yaptık. Alanya’da yaşıyor; tatile gitmiş. “Ben her sene geliyorum.” diyor. Alanya’dan buraya nasıl tatil? Şimdi biz çok üşüyoruz, niye? Çünkü saatlerce dışarıda kalmamız lazım. Yoksa beş dakika gir çık onda problem yok. Şimdi.. Ama tabi bu faslı bitireyim.. Oslo’ya gittik; Oslo’da Çorumlu Celal adında bir delikanlı bizi karşıladı havaalanında. O da son derece heyecanlı.. Bu dersleri sıkı bir şekilde takip eden, aklı başında.. Hatta şöyle bir şey yazmış, e-mail yazmış Halit Bey’e, demiş ki “Siz bu çizginizi bozmadığınız sürece sizinle beraberim.” Yani bu çok akıllıca bir söz.. Çünkü bir çok şeyi araştırmış. Sonra dönüşte de tekrar Oslo’ya uğradık. Oslo’da bir rasat yapalım dedik. Kardan rasat yerine çıkamadık. Arabalar kara saplandı ve geri dönmek zorunda kaldık. Ondan sonra.. Ama Seyyid Ahmet Bey var. Evvelden.. Önce Celal güzel bir ikramda bulundu. Seyyid Ahmet Bey’in evinde de çayımızı içtik filan. Çok güzel dostluklar oluştu.

Oradan da Almanya’ya geçtik. Almanya’da Karlsruhe’de Almanca Konuşan Müslümanlar Birliği var. Daha önce söylemiştik; bizim buradaki çalışmaları Almanya’ya taşımak isteyen ve orada bir akademi kurma kararı alan bir kuruluş.. Ki entellektüel seviyeleri yüksek bir kuruluş. Yani cemaatler gibi değil. Entellektüel seviyeleri yüksek olduğu için de dikkate alınan bir kuruluş. Görüşlerinden yararlanılan bir kuruluş.. Fakat bizim bu tarafa yönelince kendi işlerinde ciddi manada çözülmeler olmuş. Şimdi bir grup istiyor, bir grup istemiyor. Dedim “Bu gayet normal, yani bu olmasaydı ben sizden şüphe ederdim yani. Öyle olacak tabi. Bu işin kanunu bu.” Onlarla da çok güzel toplantılar yaptık. Allah razı olsun. Tabi orada bir günümüzü onlarla geçirdik.

Sonra işte Frankfurt Üniversitesi’nde Diyanet İşleri Başkanlığı’nın, Diyanet Vakfı’nın finanse ettiği bir bölüm var. Orada normal diploma veriyorlar, işte çocuklara din dersi öğretmenliği yapabilecek vasıfta çocuklar yetiştiriyorlar. Oradaki öğrencilerden de bir kısmını şey yapmışlardı, hocalarıyla öğrencileriyle bir akşam güzel bir sohbet yaptık. Ve döndük. Şimdi kısa bir özet, asıl anlatacağımı inşallah daha sonra, arkadaşlarımız filmleri montajladıktan sonra buradan size de göstererek yapacağız. Ama şimdilik şunu söyleyeyim: Güneşin hiç doğmadığı bir zamanda gittik. Yani biz güneşi görmedik orada. Güneş bizi gördüyse bilmem ama biz görmedik. Rasatlarımızı yaptık ve döndük.

Türkiye’de hangi kriterlerle beş vakit namaz belirleniyorsa orada da aynı kriterlerle beş vakit namaz çıplak gözle belirleniyor. Güneşin doğuşu ve batışı problem. Kuran’ı Kerim’in çok açık ayetleriyle doğuş ve batışın oradaki anlamını da anlama imkanımız oldu. Yani Kuran’da Allahü Teala’nın belirttiği prensipler yüzde yüz orada uygulanıyor. En küçük şey yok, yani sağa sola çekmeye gerek yok. Ayetin tamı tamına anlamı bakıyorsun işte sabah namazı oldu, öğlen namazı oldu, ikindi oldu, akşam oldu, yatsı oldu.. Gayet net bir şekilde.. Ama tabi o prensipleri Kuran’ın Kuran’la açıklanması metoduyla ayetleri anladığınız zaman ortaya çıkarıyorsunuz. Tabi o zaman Hadis-i Şerifler de birebir doğru anlaşılmış oluyor. Son derece, kısaca dize söyleyeyim; Allahü Teala ne oruçta ne namazda vakitleri belirtirken güneşin doğuş ve batışından asla bahsetmiyor. “Allah’ın kelamı böyle olur işte!” diyor insan yani. Öyle bir kelime kullanıyor ki; o güneşin doğmadığı yerde de doğduğu yerde de, batmadığı yerde de battığı yerde de birebir uygulanabiliyor. Bu da muhteşem bir sonuç ortaya çıkardı. Onlar ne yapıyorlarmış? Biliyorsunuz bize hep anlatırlar; “altı ay gece, altı ay gündüz olur.” İnşallah resimlerde göreceksiniz, kesinlikle böyle birşey yok.

Ama Adnan Öktem Bey dedi ki “Burada..” dedi “Olay gecenin ve gündüzün tanımıyla alakalıdır.” dedi. Kendisi astronomdur. İstanbul Üniversitesi Uzay Bilimleri’nde hocadır. Televizyona birlikte çıkmıştık; belki hatılarsınız. Dedi ki “Burada gece gündüzün tanımı meselesi..” “Biz..” dedi “Güneş doğunca gündüz oldu deriz, batınca.. Yani güneşe bağlı olarak bir tanım yaparız.” dedi. Ama Kuran’ı Kerim güneşe bağlı olmayan bir gece gündüz tanımı yapıyor. Aydınlığa bağlı olarak yapıyor. Aydınlığa bağlı olarak gece gündüz tanımı yaptınız mı yüzde yüz  gece ve gündüz oluşuyor. Yani altı ay gece –  altı ay gündüz denmesinin sebebi, güneşin doğuş ve batısına dayalı bir tanım yaptıkları için. Ama aydınlığa bağlı yaptığınız zaman her gün gündüz her gün gece oluyor. Her gün tan yeri ağarıyor, her gün öğlen vakti oluyor, her gün ikindi oluyor, her gün akşam oluyor, her gün yatsı oluyor. herhangi bir problem yok yani orada.

Peki orada onlar nasıl uyguluyorlar? İşte Mekke’deki kriterlere göre uygulayacaklar. Tabi onlarla da bu konuda görüşmemiz oldu. Miktat Bey onu da detaylı bir şekilde çekti, onların inşallah hepsini göreceksiniz şeylerde. Mesela bugün, dün müydü? Hah, dün, namaz vakitleri.. Akşam namazı vaktiyle bugünkü akşam namazı vakti arasında kaç saat fark vardır Miktat Bey? Dört saat? Öyle miydi Halit Bey? Dörtten biraz fazlaydı galiba. Dört saat üç dakika.. Yani dünkü akşam namazından dört saat önce bugün akşam namazını kılıyorum. Ya bu ne biçim bir şey kardeşim? Böyle şey olur mu? Şimdi, öğlen namazı.. Rakamları yanlış hatırlıyorsam liste Halit Bey’de.. Öğlen namazı bugün 11.51, ikindi namazı 11.55; dört dakika sonra.. Akşam namazı 12.50, yatsı kaçtı? 17.30’du değil mi? Pardon, 19.30. Şimdi, on saat kadar akşamla yatsı arasına bir vakit koymuşlar. Bu ne saçmalıktır? Bu ne şeydir? Bundan dolayı orada zaten küçücük olan sekiz yüz kişilik cemaat parça parça olmuş. Şimdi, ben onlara ayetlerle bunların yanlış olduğunu anlattım.

Bu, hani Eskimoların yaşantısı filan deniyor ya onlar ‘Sami’ diyorlar; bizim Eskimo dediklerimize. ‘Yenimo’ da demiyorlar, ‘Sami’ diyorlar. Samiler.. “Şimdi o Samilerden..” dedim, “Birisi müslüman olsa..” Şimdi hala dağlarda çadırlarda yaşıyorlarmış. Yani kerpiç evlerde hala yaşıyorlarmış. Vaktimiz olsaydı onları da görmeye giderdik. Şimdi onlardan birisi müslüman olsa.. Saati yok, öyle Mekke’den takvim gönderecek bir adamı da yok. Gönderse zaten okuma yazma bilmiyor. Öyle kabul edeceksiniz. Radyosu yok, televizyonu yok, bu adam nasıl namaz kılacak? Öyle şey olur mu yani? Yok efendim falan yerin de, yok efendim en yakın bölgenin takvimi.. Yok efendim bilmem Mekke’nin takvimi.. Ya da “Oluşmayan namaz vakitlerinde namaz da kılmaya gerek yoktur.” diye bir takım saçma sapan görüşü olan gruplar var biliyorsunuz. Bunların tamamının yanlış olduğu, masa başı fetvalar olduğu çok net bir şekilde ortaya çıktı. Ve en heyecan verici tarafı da ayetlerin birebir hiç sağa sola çekmeye gerek olmadan o durumu anlatıyor olmasıdır. Güneş doğmasının tanımı nedir? Batışının tanımı nedir? Orada tabi gözümüzle görünce de ilgili ayetler akla geliyor. Bir de ekip olmanın da büyük faydası var; şimdi Adnan Öktem bir başka açıdan olaya bakıyor, Servet Bayındır bir başka açıdan bakıyor, biz bir başka açıdan bakıyoruz, diğer arkadaşlarımız başka açıdan bakıyor. Yani aynı şeyi.. İşte diyelim şimdi bu kürsü.. Siz kürsünün o tarafını görürsünüz, birisi bu tarafı, birisi arkadan görüyor. Hepsi birleşip de tarif ettiği zaman bütünü tam olarak tarif etmiş oluyorsunuz.

Orada da çok güzel gelişmeler, yani yeni yeni bilgilerle, yani ayetleri anlama açısından yeni bilgilerle de geri döndük. İnşallah bunu gerekli şekillerde, montajlar tamamlandıktan sonra size burada takdim edeceğiz.

Evet.. Böyle kısa bilgi yetiyor. Şunu da bu arada ilave etmiş olayım; şimdi mesela orada Frankfurt’ta ayrılırken polise pasaportu uzattık, Türkmüş hemen tanıdı. Burada girerken pasaportu uzattık hemen tanıdı. Allah Allah.. Bakıyorsunuz bizim siteye mesela geçen haftaki konuşma dört yüz küsur kere dinlenmiş. Hiç kimsenin tanımaması lazım. E bu nasıl oluyor? Dün Almanya’da, işini gücünü bırakmış, buradaki çalışmaları yaymakla, facebook’ta yaymakla.. Sadece onunla uğraşan Mustafa Enes Keser var. Onunla görüştük. “Nasıl?” dedim “izleyici durumun..” “E bir bakayım.” dedi. Hemen baktı. “Hocam,” dedi, “Bu ay sekiz yüz bin..” dedi. Yani şey o, tıklama sayısı yani. Yoksa kişi sayısı değil tabi.. “Peki..” dedi ki “Şu geçen hafta ki derse bakayım.” dedi. Yedi bin.. E bize baktık, dört yüz küsur.. Ondan sonra “Bir de soru cevaba bakayım.” dedi. “Geçen hafta yedi bin üç yüz..” Allah Allah.. Şimdi biz bunları hiç hesaba katmıyoruz kendi aramızda. Şimdi geldim bugün Yahya’yla konuştum. Yahya dedi ki “Ya Hocam sadece onlar mı?” dedi. “Kaç tane şey var, siteler var. İşte mesela Miktat Bey ve oğlu Ramazan, diğerleri işte Mehmet Türkmen Bey.. Youtube’da bir sürü şeyler var.” Evet.. Ve şunu gördük, gerçekten izleyiciler içerisinde çok böyle aklı başında, entellektüel seviyesi çok yüksek olan çok sayıda insan var. Zaten siz burada da.. Yani şöyle bir yoklama yapsak seviyenin ne kadar yüksek olduğu hemen ortaya çıkar. Yani Allah’a hamdolsun gerçekten Kuran-ı Kerim’in önemi hemen her yerde ciddi manada anlaşılmaya başlanmış. Dün, işte o.. Dün değil, evvelki gün.. Almanca Konuşan Müslümanlar Birligi’nde, oradaki başkana dedim ki “Şu bizim çalışmalar olmasa,” dedim, “Siz İslam’ı Avrupa’da nasıl yayacaktınız?” dedi. “Vallahi çok zor.” dedim. Çünkü öbür taraftan mesela Sandra Mariam’a sorduk; “Bir kadın Müslüman..” “Kadınlar arasında çok yayılıyor burada İslamiyet.” dedi. “Peki Müslüman olan kadınlara ne diyorsunuz?” “‘Kocandan ayrıl.’ diyoruz.” “Niye diyorsunuz?” dedim. “E, şey.. Fetva veren hocalar öyle diyor.” E doğru. Hangi mezhebe bakarsanız böyle. Hangi mezhebe baksanız böyle. Peki Peygamberimizin (Sallallahu Aleyhi Vessellem) bir tek kadını kocasından ayırdığını bilen varsa beri gelsin. Ne oluyor? Siz kimi takip ediyorsunuz? Kuran-ı Kerim’de bunu emreden bir tek ayet bulabilen varsa beri gelsin. Ama Allahü Teala öbür taraftan Tahrim Suresi’nde Lut Aleyhisselam’ın karısını, Nuh Aleyhisselam’ın karısını ve Firavun’un karısını bize örnek olarak veriyor. Peki şu anda o örneği biz kullanamayacaksak ne manası var? Ve şimdi tutuyorsunuz, ya da erkek Müslüman olur da kadın da Ehli Kitap’tan birisi olmazsa yine adamı, ailesini bozmakla Müslüman olmak arasında tercihe zorluyorsunuz. Kadını da erkeği de.. E şimdi böyle bir din anlayışıyla nereye kadar gidersiniz? Ha, Allahü Teala bunu emrediyorsa başüstüne tabi.. Bizim haşa bir şeyimiz yok. Peygamberimiz bunu uygulamışsa başüstüne. Peygamberimizin kendi kızı Zeynep, kendine baş düşman olan Ebu Vail ile evliydi. Böyle bir şey olsaydı Peygamberimiz ilk önce onu kocasından ayırır, boşardı. Boşamadı. Hicretin yedinci yılında Müslüman oldu. Ailesiyle devam etti yani. Yani o kadar çok örnekleri var ki bunun. Ve şimdi biz Kuransız ve Sünnetsiz bir Müslümanlığı insanlara Müslümanlık diye takdim ediyoruz. Ondan sonra “Gelin, siz bu dine inanın.” diyoruz. Şimdi okuyacağımız ayetler de onlarla alakalı..

Ve Bakara Suresi 113. ayeti okuyoruz:

Euzu billahi mineşşeytânirracîm. Bismillahirrahmanirrahim.

Ve kaletil yehudü leysetin nesara ala şey’ ve kaletin nesara leysetil yehudü ala şey’in ve hüm yetlunel kitab, kezalike kalellezine la ya’lemune misle kavlihim, fallahü yahkümü beynehüm yevmel kıyameti fima kanu fihi yahtelifun.

Sadakallahul Azim.

(Yahudiler, “Hıristiyanlar bir temel üzerinde değiller” dediler. Hıristiyanlar da, “Yahudiler bir temel üzerinde değiller” dediler. Oysa hepsi Kitab’ı[31] okuyorlar. (Kitab’ı) bilmeyenler de tıpkı bunların söyledikleri gibi demişti. Artık onların aralarında uyuşamadıkları davada, kıyamet gününde hükmü Allah verecektir.)

Diyor ki burada Allahü Teala, “Ve kaletil yehudü leysetin nesara ala şey” Yahudiler dedi ki, “Nasranilerin, yani Hristiyanların bir temeli yok.” Yani ne İsa Allah’ın Peygamberi ne de İncil Allah’ın Kitabıdır. Yahudilerle Hristiyanlar arasındaki temel fark bu değil mi? İsa Aleyhisselam kime gönderilmişti? İsrailoğullarına, değil mi? Peki inandılar mı? İnanmadılar. Halbuki inanmalarının gerekli olduğu kitaplarında yazmıyor mu? Yazıyor değil mi? İsa Aleyhisselam.. Mesela hala bugün Yahudiler Mesih beklentisi içindeler. E Mesih çoktan geldi. İsa Aleyhisselam’a Kuran’ı Kerim’de Mesih denmiyor mu? E niye inanmadınız? Hala bekliyorsunuz. Çok beklersiniz. E İncil’le ilgili olarak mesela İsa Aleyhisselam diyor ki şeyde, neydi o Ayet-i Kerime? Maide süresindeydi değil mi? Hah, evet, Ali İmran Suresi 49. ayet.. Üçüncü süre.. Hatta oradan degil de yukarıdan başlayalım. Mesela İsa Aleyhisselam Yahudilere ne diyor? Kırk beşten başlayalım. Ali İmran Suresi 45.. Elli beşinci sayfa..

(Ali İmran Suresi 45. ayet:İz kâletil melâiketu yâ meryemu innallâhe yubeşşiruki bi kelimetin minh, ismuhul mesîhu îsebnu meryeme vecîhan fîd dunyâ vel âhıreti ve minel mukarrebîn.

(Hani melekler şöyle demişti: “Ey Meryem! Allah, seni kendi tarafından bir kelime ile müjdeliyor ki, adı Meryem oğlu İsa Mesih’tir. Dünyada da, ahirette de itibarlı ve Allah’a çok yakın olanlardandır.”)

İz kâletil melâiketu yâ meryemu innallâhe yubeşşiruki bi kelimetin minh,

“Meryem, Allah kendinden bir kelime ile seni müjdeliyor.”

O kelime, babası olmadığı halde Allahü Teala’nın “Ol!” emridir. Hristiyanlar “söz” diye diyerek; ki bu, söz, tabi doğru, öyle tercüme ediyorlar ama bu söze bir kısım hayali anlamlar yüklüyorlar. İsa Aleyhisselam’ın ebediliğini, Tanrılığını buna yüklemeye çalışıyorlar. Halbuki o Allah’ü Teala’nın “Ol!” sözüdür. Babası olmadığı için Allahü Teala.. Gerçi babası da olsaydı Allah’ın “Ol!” emri olmasaydı olmazdı ama babasız olarak olması için Cenab-ı Hak “Ol!” emrini vermiş. Kaldı ki, bu konuda, bu konuda da çok ciddi ilmi çalışmaların yapılması lazım. O şuandaki konumuz dışı, çünkü Meryem’in rahminde çocuğun oluşumuyla, Adem Aleyhisselam’ın oluşumu ve insanların yeniden dirilmesi arasında Kuran’ı Kerim’de çok sıkı bağlar kuruluyor. Ayrıca bir bitkinin oluşumuyla insanın oluşumu, bir hayvanın oluşumuyla insanın oluşumu aynı kanun ve kurallara bağlı olarak geçiyor. İşte bu biyoloji üzerinde çalışanlar, zooloji üzerinde çalışanlar, işte bitkilerle ilgili çalışma yapanlar bu konularda kendi aralarında birleşerek bir de Kuran’ı çok iyi bilen kişiler birleşerek insanın ve yani canlı hayatın başlangıcı konusundaki temel prensipleri ortaya koyarlarsa o zaman bir çok yeni bilgilere ve bir çok yeni ufuklara açılmamız mümkün olur.

Buradan Almanya’ya giderken de İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümünden bir hanım doçent, ki diğer, bizim ekibimizde olan Adnan Hoca da aynı fakültenin hocası.. Onunla da bu konuda biraz uçakta konuştuk. “İşte biz,” dedi “Zaten bitkinin, hayvanın ve insanın oluşumunu aynı kurallara bağlı kabul ederiz.” dedi. Zaten Kuran’ı Kerim de onu söylüyor. Ama bu konularda çok ciddi eksikler var. O konuşmalarda onu anladım. Bu, birlikte yapılacak çalışmalarda aradaki boşluklar rahatlıkla doldurulabilir çünkü Kuran-ı Kerim’de bu konuda çok guzel bilgiler var. Ama bu bizim anlayabileceğimiz, sonuçlandıracağımız bilgiler değil; bu bilgilerin adamlarının birlikte yapacakları ve Kuran’ı çok iyi bilenlerin de içinde bulunduğu bir ekiple oluşturulabilecek ve sonucu alınabilecek çalışmadır.

ismuhul mesîhu îsebnu meryem“Adı Mesih’tır.”

İşte bu Hristiyanlar Mesihi bekliyor, şey.. Yahudiler “Mesih gelecek..” hala “Gelecek..” diyorlar. Ve Meryem oğlu İsa..

vecîhan fîd dunyâ vel âhira“Dünyada da ahirette de itibarlı..”

ve minel mukarrebîn“Ve Mukarreblerden.. Allah’a yaklaştırılmış  kişilerden..”

(Ali İmran Suresi 46. ayet:Ve yukellimun nâse fîl mehdi ve kehlen ve mines sâlihîn O, beşikte de, yetişkin çağında da insanlarla konuşacak, salihlerden olacaktır.)

Ve yukellimun nâse fîl mehdi“Beşikte iken insanlarla konuşacak.”

ve kehlen“ve olgunluk sırasında da..”

ve mines sâlihîn“ve iyi, salih insanlardandır.”

(Ali İmran Suresi 47. ayet: Kâlet rabbi ennâ yekûnu lî veledun ve lem yemsesnî beşer, kâle kezâlikillâhu yahluku mâ yeşâ’ izâ kadâ emren fe innemâ yekûlu lehu kun fe yekûn.

(Meryem), “Ey Rabbim! Bana bir beşer dokunmamışken benim nasıl çocuğum olur?” dedi. Allah, “Öyle ama, Allah dilediğini yaratır. O, bir şeyin olmasını dilediğinde ona sadece “ol” der, o da hemen oluverir” dedi.)

Kâlet rabbi ennâ yekûnu lî veledun

Şimdi Meryem Validemize bu haber verilince Meryem tabi şaşırıyor. Yani bir melek insan kılığında geliyor, ona söylüyor. Meleklerin insan kılığında gelip insanlarla konuşmasının Kuran’ı Kerim’de çok örnekleri var. Belki bizimle de gelip konuşmuşlardır. Ama bilemeyiz biz. Bunlar başka şekillerde öğrenmiş oluyorlar ya da onlar kendi kimliklerini açıklamış oluyorlar daha doğrusu.

Kâlet rabbi ennâ yekûnu lî veled”Benim çocuğum nereden Ya Rabbi?”

diyor melek, şey Meryem Validemiz. “Bana çocuk nereden?

lem yemsesnî beşer“Bana hiç bir erkek eli değmedi.”

kâle kezâlikillâhu yahluku mâ yeşâ“İşte bu böyledir, Allah emir verdiğini yaratır.”

Yani o söz işte, “yeşa” onu gösteriyor. “Kûn!” dedi mi olur. Erkek elinin değmesine gerek yok. “Ol!” dedi mi olur. Zaten “yeşa” da o anlama gelir. Yani, Allahü Teala, çünkü

izâ erâde şey’en en yekûle lehu kûn! “Birşeyi istediği zaman “Kûn! ” der.”

(Yasin Suresi 82. ayet: İnnemâ emruhû izâ erâde şey’en en yekûle lehu kun fe yekûn. Bir şeyi dilediği zaman, O’nun emri o şeye ancak “Ol!” demektir. O da hemen oluverir.)

Bir şeyin oluşuna da Arapca’da “Şae” fiili kullanılır. İşte Allahü Teala oluşuna karar verdiğini yaratır. “Kûn!” der, olur biter. Bakın O zaten burada hemen onu söylüyor.

“Şae”nin manasını Allahü Teala burada anlatıyor.  izâ kadâ emren fe innemâ yekûlu lehu kun fe yekûn “Allah bir işe karar verdi mi ona “Ol!” der.”

İşte burada sözün ne olduğunu da burada açıklıyor. Allah’ın sözü, kelimesi.. İşte buradaki kelime “Ol!” sözüdür. O da oluşur. “Olur” değil, “Oluşur”. Bize derler, “hemen olur.” Hayır, hemen olmaz. Allah kanun koymuştur. O kanuna göre.. Allah “Ol!’ der, o da oluşmaya başlar. “yekûlu”.. O da oluşmaya başlar. Kendi kuralına göre oluşur.

(Ali İmran Suresi 48. ayet:Ve yuallimuhul kitâbe vel hikmete vet tevrâte vel incîl Ve Allah ona kitabı, hikmeti, Tevrat ve İncil’i öğretecek.) Ve yuallimuhul kitâbe vel hikmeh “Allah O’na Kitabı ve hikmeti öğretecektir.”

Ki bütün Nebilere Cenab’ı Hak bunu öğretmiştir.

vet tevrâte vel incîl “Tevrat’ı ve İncil’i öğretecektir.”

(Ali İmran Suresi 49. ayet: Ve resûlen ilâ benî isrâîle ennî kad ci’tukum bi âyetin min rabbikum, ennî ehluku lekum minet tîni ke heyetit tayri fe enfuhu fîhi fe yekûnu tayran bi iznillâh, ve ubriul ekmehe vel ebrasa ve uhyîl mevtâ bi iznillâh, ve unebbiukum bi mâ te’kulûne ve mâ teddehırûne, fî buyûtikum inne fî zâlike le âyeten lekum in kuntum mu’minîn.

Allah, onu İsrailoğullarına bir Peygamber olarak gönderecek (ve o da onlara şöyle diyecek): “Şüphesiz ben size Rabbinizden bir mucize getirdim. Ben çamurdan kuş şeklinde bir şey yapar, ona üflerim. O da Allah’ın izniyle hemen kuş oluverir. Körü ve alacalıyı iyileştiririm ve Allah’ın izniyle ölüleri diriltirim. Evlerinizde ne yiyip ne biriktirdiğinizi size haber veririm. Eğer mü’minler iseniz bunda sizin için elbette bir ibret vardır.”)

Ve resûlen ilâ benî isrâîl“Bunu İsrailoğullarına elçi olarak gönderdi Allahü Teala.”  İsrailoğulları kim? Yahudiler.. Şimdi Yahudilere gelen bir elçi bu. Ve Yahudiler peki İsa Aleyhisselam’ı kabul etti mi? Etmedi.

Ve resûlen ilâ benî isrâîl ennî kad ci’tukum bi âyetin min rabbikum“Size Rabbiniz’den ayet getirdim.” diyecek onlara.

Nedir o ayet? Yani “Benim peygamberliğimin belgesi..” Şimdi geliyor, İsrailoğullarına “Ben Peygamber’im.” İyi güzel, hoş geldin, sefa geldin. Nereden bileceğim senin Peygamber olduğunu? “İşte belgem!” Belge nedir? “Rabbiniz’den bir mucize..” diyor, “Bir ayetle geldim.”

ennî ehluku lekum minet tîni ke heyetit tayr

“Sizin için çamurdan kuş görüntüsünde bir şey halk eder, yaratırım. Çamurdan bir kuş şekli yaratırım.”

Şimdi bizde yaratma kelimesinin etrafında kıyametler kopar. Allah’ın ayeti, Allah’ın Resulü bunu söylüyor. Bir insan “Ben yaratırım.” dedi mi, “Sen Tanrı mısın?” derler. Ya, peki o zaman Isa’ya Tanrı mı diyeceksiniz? Tövbe estağfurullah.. Bu, mezhepler arasındaki ihtilafa kurban giden kelimelerden birisi budur.

ehluku lekum minet tîni

Tabi Allah’ın yaratması başka. Allah Basir’dir, görür. E ben de görüyorum dediğin zaman ne oluyor? Sen kendini Allah gibi mi saymış oluyorsun? Senin görmen başkadır, Allah’ın görmesi başkadır. İnsanın yaratması sadece çamura şekil vermektir ama Allah’ın yaratması, Allah o çamuru yaratır. Allah o canı verir, sen yapamazsın.

Diyor ki,

ennî ehluku lekum minet tîni ke heyetit tayr

Zaten “halk etmek”, şekil vermek demektir. Yani “Kuş şekli gibi bir çamur yaratırım.” diyor. “Çamurdan kuş, kuş heykeli yaparım” diyelim. Öyle bir ifade edelim.

fe enfuhu fîhi

“Ve ona üflerim.”

Peki..

fe yekûnu tayran bi iznillâh

“Allah’ın izniyle, Allah’ın onayıyla kuş olur.”

Orada Allah’ın müdahalesi olmasa kuş olmaz. İşte ondan sonrası Allah’a aittir. “Ben onu kuş yaparım.” demiyor; “Kuş şekli veririm.” diyor, “üflerim.” O kadar. Her insanın yapabileceği birşeydir. Ama ondan sonra bunun kuş olması Cenab-ı Hakk’ın emriyle olur ve bu da, o kişiyi Cenab-ı Hakk’ın gönderdiğinin belgesi olur. Onun için efendim, işte şeyler, evliyanın kerameti, Peygamberin yaptıklarını işte biz de yaparız filan “Kûn!” bi iznillâh dedin mi bilmem ne filan.. Bunlar saçmalığın danişkasıdır. İnsanların dinini sömürmek için uydurulmuş büyük yalanlardır. Yani keramet adı altında kendilerini Peygamber yerine koyan bir sürü afedersiniz üçkağıtçı vardır. Tarihte de var, bugunde de var. En büyükuçkağıtçılık da din sömürüsüdür. Bundan daha büyüğü olmaz. “Peygamber yaparsa ben de yaparım.” derler. Peygamber niye yapıyordu? Peygamberliğinin belgesi olsun diye yapıyordu. Sen de Peygamber misin ki belge gösteresin? E kerameti inkar mı ediyorsun? Yo, niye inkar edelim? Allahü Teala bütün insanoğlunu, bütün insanları kerametli yaratmıştır. Allah bütün insanlara ikramda bulunmuştur. O başka birşey. Keramet Allah’ın ikramıdır. Herkese keramet vermiştir, sadece müslümana mahsus değil.

Velekad kerramnâ benî âdeme” diyor Allahü Teala.

(Isra Suresi 70. ayet:

Velekad kerramnâ benî âdeme vehamelnâhum fî-lberri velbahri verazaknâhum mine-ttayyibâti vefaddalnâhum ‘alâ keśîrin mimmen ḣalaknâ tafdîlâ

Andolsun, biz insanoğlunu şerefli kıldık. Onları karada ve denizde taşıdık. Kendilerini en güzel ve temiz şeylerden rızıklandırdık ve onları yarattıklarımızın birçoğundan üstün kıldık.)

Ha, tabi ki Müslümanlara, daha çok dinini yaşayanlara daha fazla ikramı olur Allahü Teala’nın.

ve ubriul ekmehe vel ebrasa ve uhyîl mevtâ bi iznillâh

“İşte körü, anadan doğma körü, alaca hastalığına tutulmuş olanı iyileştiririm, ölüleri diriltirim. Hepsi Allah’ın izniyle.”

Ben kendim değil. Sadece benim Peygamber olduğumu siz anlayasınız diye yani. Bir belge olsun diye.

ve unebbiukum bi mâ te’kulûne ve mâ teddehirûn

“Ne yediğinizi ve evinizde neler biriktirdiğinizi size haber veririm.”

fî buyûtikum

Tabi yine Allah’ın izniyle..

inne fî zâlike le âyeten lekum

“İşte bunda sizin için gerçek bir belge vardır.”

“Benim Peygamber olduğumun belgesi.” Mesela birisi geliyor bir okula diyor ki “Ben öğretmen oldum.” Okul müdürü der ki “Tamam ne güzel, hoş geldin, sefa geldin. Şu tayin belgeni, evrakını verir misin?” der. Nedir o evrak? O kişinin öğretmen olduğunun belgesidir. E bu insanlar da geliyor, İsa Aleyhisselam da geliyor diyor ki “Ben size Peygamber gönderildim.” Peki belgenizi görelim beyefendi.. Hani size bir kaç kere anlatmıştım ya.. Biz İstanbul Müftülüğünde oturuyoruz, rahmetli Timurtaş Hoca, Ahmet Vanlıoğlu, ben üçümüz, 1980 öncesi, bir adam geldi, iri yarı.. Oturdu; Timurtaş Hoca masasından kalkmıştı, tek bir telefonumuz vardı, o da paraleldi zaten. Onunla konuşuyordu. Konuşurken geldi Timurtaş Hoca’nın masasına oturdu. İri yarı bir adam.. “Beyler,” dedi, “Ben Peygamberim..” dedi. Şimdi Ahmet Vanlıoğlu söz ustasıdır. Dedi ki, “A, öyle mi? Çok memnun olduk. Hoş geldiniz, nasılsınız?” “Teşekkür ederim.” dedi. “Peki ne yapabiliriz? Bizden ne istiyorsun?” “Bu millet çok sapıtmış.” dedi. “Kimse benim Peygamberliğime inanmıyor. Bana bir belge verin.” dedi. “Bir de basın toplantısı yapın. Yoksa..” dedi, “Çok büyük felaket gelecek bu milletin başına..” Ahmet Vanlıoğlu dedi ki “Afedersiniz, siz kimin Peygamberisiniz?” dedi. “Allah’ın Peygamberiyim.” “O zaman yanlış geldiniz.” dedi. “Biz kendi tayin ettiklerimize belge veriyoruz.” dedi. “Allah’ın tayin ettiklerine belge verme yetkimiz yok. Git sen O’ndan al.” dedi.”Doğru söylüyorsun ya!” dedi, kalktı, gitti adam. Sonra gazetelerde çıktı adam, akli dengesi bozukmuş. Ama şimdi bak, ona bile inanmıyorlarmış; müftülükten belge almaya geldi değil mi? Ama işte, Allah’tan alınan belge böyle olur. Bir başkası onu taklit edemediği için onun adına ‘mucize’ deniyor. Ama müftülükten alınan belgeyi herkes taklit edebilir. Ona kimse ‘mucize’ demez.

Evet..

(Ali İmran Suresi 50. ayet:

Ve musaddikan limâ beyne yedeyye minet tevrâti ve li uhılle lekum ba’dallezî hurrime aleykum ve ci’tukum bi âyetin min rabbikum fettekûllâhe ve etîûn.

“Benden önce gelen Tevrat’ı doğrulayıcı olarak ve size haram kılınan bazı şeyleri helâl kılmak için gönderildim ve Rabbiniz tarafından size bir mucize de getirdim. Artık Allah’a karşı gelmekten sakının ve bana itaat edin.”)

Ve musaddikan limâ beyne yedeyye minet tevrâti

“Önümdeki bulunan Tevrat’ı tasdik etmek üzere geldim.”

diyor.

li uhılle lekum ba’dallezî hurrime aleyküm

Bak, “Elinizdeki Tevrat’a da ben inanıyorum.” diyor.

Neydi Ali İmran Suresi 81’de, ne diyordu?

(Ali İmran Suresi 81. ayet:

Ve iz ehazallâhu mîsâkan nebiyyîne lemâ âteytukum min kitâbin ve hikmetin summe câekum resûlun musaddikun limâ meakum le tu’minunne bihî ve le tensurunnehu, kâle e akrartum ve ehaztum alâ zâlikum ısrî, kâlû akrarnâ, kâle feşhedû ve ene meakum mineş sâhidîn.

Hani, Allah peygamberlerden, “Andolsun, size vereceğim her kitap ve hikmetten sonra, elinizdekini doğrulayan bir peygamber geldiğinde, ona mutlaka iman edeceksiniz ve ona mutlaka yardım edeceksiniz” diye söz almış ve, “Bunu kabul ettiniz mi; verdiğim bu ağır görevi üstlendiniz mi?” demişti. Onlar, “Kabul ettik” demişlerdi. Allah da, “Öyleyse şahid olun, ben de sizinle beraber şahit olanlardanım” demişti.)

Ve iz ehazallâhu mîsâkan nebiyyîne lemâ âteytukum min kitâbin ve hikmetin summe câekum resûlun musaddikun limâ meakum le tu’minunne bihî

“Bütün Nebilerden söz aldık, eğer size Ben Kitab ve hikmet veririm de arkadan sizin kitlelerinizde bulunan, tasdik eden bir Resul gelirse ona mutlaka inanacaksınız.”

ve le tensurunnehu

“ve yardımcı olacaksınız.”

kâle e akrartum ve ehaztum alâ zâlikum isrî

‘dedi ki, “İkrar ettiniz mi? Bu konudaki ağır yükümü üstlendiniz mi?”’

kâlû akrarnâ

“Tamam inandık, diyor.”

kâle feşhedû ve ene meakum mineş sâhidîn

“Siz buna şahid olun, Ben de sizinle beraber şahid olurum.”

‘akrarnâ’ –  ‘inandık’ diye mana verdim yanlış tabi.. Bir de tabi haftanın ciddi bir yorgunluğu var. Dün gece saat üçte geldim, ondan dolayı bazı kelimeler yanlış çıkarsa kusura bakmayın. Sabahtan da erkenden talebeleri imtihan etmeye gittim. Şimdi.. Evet.. Bu sözü onlardan da, Yahudilerden de almış. Dolayısıyla İsa Aleyhisselam gelip diyor ki “Ben tasdik ediyorum bak,” diyor “Tevrat’ı..” “Ve işte, Peygamberim, belgem de var.” O zaman Yahudilerin ne yapması lazımdı ona? İnanmaları lazım. İnandılar mı? İnanmadılar. Evet.. Ve de diyor ki bakın,

ve li uhılle lekum ba’dallezî hurrime aleyküm

“Size haram kılınmış bazı şeyleri de helal kılmak için geldim.”

Şimdi ‘nesih’, “Yani Tevrat’ın bazı hükümlerini ‘neshetmek’ için geldim.” Yani nesih ne olurdu? Ya misliyle, ya da hayırlısıyla.. Bazı işleri helal kılmak için dolayısıyla ne olmuş oluyor? Hayırlısıyla neshediyor. İşte Yahudilere yaptıklari yanlıştan dolayı bir sürü hayvanların haram olduğu Kuran-ı Kerim’de belirtiliyor; Yahya master tezinde bu çalışmayı yaptı. Ve tam bizim En’am 145’in birebir karşılığı olan bir ayet var İncil’de, bugünkü İncil’de. Ama oradan domuzu çıkarmışlar. Domuzu şey tabi Paurus çıkarmış. Domuzun dışındakiler aynen var orada. “İşte o bütün haram kılınanların diğerlerini de helal kılmak için geldim. ” diyor. Yani iyilik işte.. “Sizi daha da rahatlatacağım.” diyor. Güzel de, mesela bir olay anlatılıyor; ki tarihen vaki mi bilmem ama çok bana doğru geliyor.. Şimdi bu iç yağlarını yemedikleri için Yahudiler getiriyorlar Sinagoga. Sinagogda satıyor; gerçi bir Hadis-i Şerif’te de var galiba böyle bir şey.. Böyle bir Hadis de var değil mi? Ha, “Allah lanet etsin!” diye bir hadis var, tamam.

<Hz. Câbir r.a. anlatıyor: Mekke’nin fethedildiği sene Hz. Peygamber s.a.v.’i Mekke’de işittim, şöyle buyuruyordu: “Cenab-ı Allah içki, ölmüş hayvan, domuz ve putun alım-satımını yasakladı.” Bunun üzerine: “Ey Allah’ın Resûlü “ölmüş hayvanların iç yağı hakkında ne buyurursunuz, zira onunla gemiler yağların, derilere sürülür, kandiller aydınlatılır” dendi.

Cevâben: “O (nun satışı) haramdır” buyurdu ve ilâve etti: “Allah Yahudilerin canını alsın. Allah onlara ölmüş hayvanların iç yağını haram kıldığı vakit bu yağı erittiler, sonra satıp parasını yediler.”

Buhârî, Büyû 112, Meğâzî 50; Müslim, Müsâkât 71 (1581); Ebu Dâvud, Büyû 66 (3486); Tirmizî, Büyû 93, (7, 309-310); İbnu Mâce, Ticarât 11, (2167) – Kütüb-i Sitte Cilt 3, Hadis Şerif 215 s26

İbnu Abbas (r.a.) anlatıyor: “Hz. Peygamber (s.a.v.)’i Kâbe’nin yanında otururken gördüm. Bir ara başını semaya kaldırarak güldü ve şunu söyledi: “-Allah Yahudilere lânet etsin, Allah Yahudilere lânet etsin, Allah Yahudilere lânet etsin! Allah onlara (ölmüş hayvanların) iç yağını yasaklamıştı tutup bunu sattılar ve parasını yediler. Hâlbuki Allah bir millete bir şeyin yenmesini haram etti mi, onun parasını da haram etti demektir.”

Ebu Dâvud, Büyû 66 (3488) – Kütüb-i Sitte Cilt 3, Hadis Şerif 217 s28)

O hadis’i hatırladım o zaman bilgi doğru.. Şimdi.. Getiriyorlar iç yağlarını Sinagoga, e onlar da mum yaparak satıyorlar. Bugün mesela işte şimdi elektrikle aydınlanıyoruz, işte o zaman mumla aydınlanılıyor. Müthiş bir para imkanı değil mi? Yani milletin bütün aydınlanma şeylerini siz satıyorsunuz Sinagog olarak. E, öyle birşey ki gideri olmayan gelir.. Çünkü hayvan kesenler getirip bedava Sigagoga bırakmış, siz de satıyorsunuz. Müthiş bir gelir. E şimdi İsa Aleyhisselam “Bu iç yağları helaldir.” dediği zaman, bundan en fazla kim rahatsız olacak? Kurulu düzeni bozulmuş olacak. E adam niye? Dini çok iyi bilenler rahatsız olacak. Yani dinden menfaat sağlayanlar rahatsız olacaklar. Hiç inanırlar mı İsa Aleyhisselam’a? Ölüyü diriltmiş, bilmem efendim evlerindeki yiyecekleri şey yapmış, kuşu.. Hiç, umurunda bile değil. Sen benim menfaatimi yok ettikten sonra ne olursa olsun.

Şimdi, peki tekrar okuduğumuz ayete gelelim. Bakın, diyor ki burada Allahü Teala, Bakara 113,

“Yahudiler diyor ki, Hristiyanların bir temeli yok.”

Bunu derken ne demiş oluyorlar? “İsa Allah’ın Peygamberi değildir.” demiş oluyorlar, değil mi? Halbuki inanmaları için gereken her şey var mı? Var. Ama inanmıyorlar. “İncil Allah’ın kitabı değildir.”diyorlar. İnanmaları için herşey var. Peki..

kaletin nesara leysetil yehudü ala şey’in ve hüm yetlunel kitab

‘Hristiyanlar da diyorlar “Yahudiliğin bir temeli yok.”’

Kardeşim temeli var, bunlar Tevrat’ı şey yapıyorlar, inanıyorlar. Musa Aleyhisselama inanıyorlar. Tevrat sizin de Kitab’ınızın bir parçası. Onu alıyorsunuz, Kitab-ı Mukaddes diyerek birleştiriyorsunuz, bugün hala onu okuyorsunuz siz. Nasıl böyle dersiniz? Ama şunu deyin; “Bizim Peygamberimize inanmadikalri için yani İsa Aleyhisselam’a inanmadıkları için, İncil’e inanmadıkları için Cenab-ı Hakk bunları kafir saymıştır.” derseniz onda bir problem yok.

ve hüm yetlunel kitab

“Onlar Kitab’ı okudukları halde böyle derler.”

kezalike kalellezine la ya’lemune misle kavlihim

“Bilmeyenler de aynı şeyi, onların sözleri gibi söylüyor.”

Şimdi bilenler kim oluyor burada? Bak, Hristiyanlar biliyor, hala Mesih’i bekliyorlar.  Ama inanmıyorlar. Şimdi bilmiyorlar mı İsa Aleyhisselam’ın Peygamber olduğunu? Biliyor. Peki Yahudi şey Hristiyanlar biliyor ki Yahudilere Tevrat gelmiş ve Musa Aleyhisselam gelmiş. Onlar da gayet iyi biliyor. Çünkü dediğim gibi Tevrat’ı İncil’le birleştirerek Kitab-ı Mukaddes diye bugün hala onu uygulamaya çalışıyorlar ki birçok konularını almıyorlar onun. Peki.. E nasıl diyorsunuz siz bunu?

Bilmeyenler de aynı şeyi söylüyorlar. Bilmeyenler kim olur? Kim olur bilmeyenler? Mekkeli Müşrikler olur. Ve bugünkü Yahudi ve Hristiyan olmayan kişiler olur değil mi? ‘Aynı şey’ dedikleri nedir? Mesela bugün Hristiyanın ve Yahudinin Kuran-ı Kerim’e inanma mecburiyeti var mı? Kendi Kitablarından dolayı? İnanmadıkları için.. İnanmıyorlar, ne diyorlar? Ne demiş oluyorlar bunlar? Allah.. “Kuran Allah’ın Kitabı değildir.” demiş olmuyorlar mı? “Muhammed Allah’ın Peygamberi değildir.” demiş olmuyorlar mı? Kuran-ı Kerim için ‘Muhammed’in Kitabı’ diyorlar. Yani ‘Muhammed’in yazdığı Kitab’ diyorlar. İslam için de ‘Muhammedîlik’ diyorlar. ‘Allah’ın dini’ demedikleri için ‘Muhammed’in uydurduğu bir din’ diyorlar. Peki.. Ehli Kitab’dan olmayanlar ne diyor? Yani Yahudi ve Hristiyanlar bunu diyor da; Yahudi ve Hristiyan olmayanlar ne diyor? “Kuran Allah’ın Kitabı.” diyorlar mı? Demiyorlar. “Muhammed Allah’ın Peygamberi.” diyorlar mı? Demiyorlar. O zaman ne farkları var bunların? Hangisinin durumu daha kötü? Aynı değil.. Ehli Kitab’ın daha kötü. Ellerinde Kitab var. Bildikleri halde bunu söylüyorlar. Öbürleri bilmediği halde bunu söylüyor. Müşriklerin durumu onlardan biraz daha iyi.

Peki bizim gelenekte hangisi öne alınıyor? Ehli Kitab’ı öne alıyorlar. Ehli Kitab’ı, her zaman söylüyorum, gereksiz yere şımartarak hak etmedikleri bir yer veriliyor onlara. Kuran-ı Kerim’e bakarsanız eğer Ehli Kitab müşriklerden daha aşağı seviyededir. İşte zaten bu ayet de onu göstermiyor mu? Bilmeyenler de öyle söylüyor. Peki sizin bildiğinizin farkı ne? Hiç bir temelleri yoktur diyor. Mesela “Canım ya bırak..” diyorlar, “Allah öyle bir Kitab indirmemiştir.” diyorlar. Mesela işte ateistler, yani İslam’ı kabul etmek istemeyenler, “Tamam biz Allah’a inanıyoruz. Amenna ve saddekna ama Allah niye bana karışsın ki kardeşim?” diyor ya.. “Allah böyle şeyleri emretmez ya..” “Ya ben namazı kılsam, oruç tutsam Allah’a ne faydası var ne de zararı var. Niye emretsin kardeşim? Siz kendi kendinize bir din oluşturmuşsunuz, haydi gidin!”

Peki bunun Kuran-ı Kerim’de ayetleri var mı? Tebareke Süresini açsanıza.. İmtihanda kaybedeceksiniz bu gidişle yoksa, karışmam, bak. Yakında ikinci dönem geliyor zaten, karneleriniz zayıf gelirse karışmam. Tebareke Suresinde 561. sayfa.. Şubat tatili geliyor, onun için diyorum. Şimdi.. 6. ayetten itibaren;

(Tebareke (Mülk) Süresi 6. ayet:

Ve lillezîne keferû bi rabbihim azâbu cehennem, ve bi’sel masîr

Rablerini inkâr edenler için cehennem azabı vardır. Ne kötü varılacak yerdir orası!)

Ve lillezîne keferû bi rabbihim azâbu cehennem

“Rablerine karşı kafirlik yapanlar, yani Allah’ı görmezlikten gelenler, hayatı yaşarken Allah’ı devre dışı bırakanlar, “Allah benim işime niye karışsın ki?” diyenler için cehennem azabı vardır.”

ve bi’sel masîr

“ne kötü hale gelmektir o! Ne idiler, ne oldular?”

(Tebareke (Mülk) Süresi 7. ayet:

İzâ ulkû fîhâ semiû lehâ şehîkan ve hiye tefûr

Oraya atıldıklarında, onun kaynarken çıkardığı korkunç uğultuyu işitirler.)

İzâ ulkû fîhâ

“oraya atıldıkları zaman”

semiû lehâ şehîkan ve hiye tefûr

“bu cehennem böyle kaynarken oluşturduğu bir ses duyacaklardır.”

Mesela soba yanarken bir ses çıkarır değil mi? O odun sobasını düşünün, yandığı zaman bir ses çıkarır. O ses ne sesi biliyor musunuz? O içeride yanan oksijeni dışarıdan içeriye alıyor ya bu şeydeki, o havanın şeye giriş sesi, sobaya. E cehennem çok daha büyük bir şey olduğu için aynı şekilde hava cehenneme girerken çıkardığı o uğultu..

semiû lehâ şehîkan

“o cehennem için bir ses, bir uğultu işitirler.”

ve hiye tefûr

“o kaynadığı,”

Kaynar böyle, müthiş bir şekilde şey yapıyor. Mesela o köz halinde olduğu zaman bakarsın da sanki kaynar gibi bir görüntüsü vardır.

(Tebareke (Mülk) Süresi 8. ayet:

Tekâdu temeyyezu minel gayz, kullemâ ulkıye fîhâ fevcun seelehum hazenetuhâ e lem ye’tikum nezîr.

Neredeyse cehennem öfkeden çatlayacaktır! Oraya her bir topluluk atıldıkça oranın bekçileri onlara, “Size bir uyarıcı gelmemiş miydi?” diye sorarlar.)

Tekâdu temeyyezu minel gayz

“Kininden sanki ikiye ayrılacak..”

Mesela bazen sobayı yak, nerdeyse soba çatlar gibi olur böyle.. Odunla doldurduğunuz zaman çatlayacak zannedersin.

kullemâ ulkıye fîhâ fevcun

“onun içerisine her bir bölük bırakıldığı zaman”

Tabi bu ateşin etrafında kızarıyorlar. Yanmıyorlar, kızarıyorlar. Derileri yanıyor, içlerine kadar işliyor.

seelehum hazenetühâ

“Cehennemin bekçileri onlara sorar”

e lem ye’tikum nezîr

‘”Size bir uyarıcı gelmedi mi? Başınıza bunların geleceğini söyleyen çıkmadı mı?” derler.’

(Tebareke (Mülk) Süresi 9. ayet:

Kâlû belâ kad câenâ nezîrun fe kezzebnâ ve kulnâ mâ nezzelallâhu min şey’in entum illâ fî dalâlin kebîr.

Onlar da şöyle derler: “Evet, bize bir uyarıcı gelmişti. Fakat biz onu yalanlamış ve ‘Allah hiçbir şey indirmemiştir. Siz ancak büyük bir sapıklık içindesiniz’ demiştik.”)

Kâlû belâ

‘”Geldi tabi, elbette” derler.’

kad câenâ nezîr

“Geldi.” Çünkü orada yalan söylemenin bir anlamı yok artık.

fe kezzebnâ

“Ama biz yalana sarıldık. Biz yalan söyledik.”

ve kulnâ mâ nezzelallâhu min şey’

‘”Allah böyle bir şey indirmemiştir.”

Allah niye böyle Kuran indirsin kardeşim, İste Muhammed yazmış. Allah niye Kitab indirsin ki?”

in entum illâ fî dalâlin kebîr

‘”Siz çok büyük bir çok yanlış yoldasınız ya, çok yanlış düşünüyorsunuz. Allah bana niye karışsın kardeşim, ya? Öyle dedik.’

(Tebareke (Mülk) Süresi 10. ayet:

Ve kâlû lev kunnâ nesmeu ev na’kılu mâ kunnâ fî ashâbis saîr.

Yine şöyle derler: “Eğer kulak vermiş veya aklımızı kullanmış olsaydık, şu alevli ateştekilerden olmazdık.”)

Ve kâlû lev kunnâ nesmeu ev na’kilu

“Keşke söz dinleseydik, ya da aklımızı çalıştırsaydık!”

mâ kunnâ fî ashâbis saîr.

“Cehennemliklerin içinde olmazdık.”

(Tebareke (Mülk) Süresi 11. ayet:

Fa’terefû bi zenbihim, fe suhkan li ashâbis saîr.

İşte böylece günahlarını itiraf ederler. Artık alevli ateştekiler Allah’ın rahmetinden uzak olsun!)

Fa’terefû bi zenbihim“Suçlarını itiraf ettiler.”

Ne demek? Bu dünyada gerçeği gayet iyi anladılar. Ama yalana sarıldılar demektir.

mâ kunnâ fî ashâbis saîr.“Ya söz dinleseydik, ya da aklımızı çalıştırsaydık!”

Ya bu kadar nimeti vermiş olan Allah hiç emir vermez mi? Tabi ki verecektir. Allah bizi boşuna mı yarattı? Ebedi hayatı boşuna mı? Böyle şey olur mu?

Evet, şimdi.. Peki.. Efendim? Ha, ayetin sonu kaldi diyor Yahya, hakli tabi.. Şimdi dışarıdaki arkadaşlar da diyor, “Bazen..” diyor “Böyle videoyu hemen bitiriyorsunuz, niye bitti?” diye. Aman ona dikkat edelim gerçekten..

fallahü yahkümü beynehüm yevmel kıyameti fima kanu fihi yahtelifun.

“Allah ahirette, Kıyamet Gününde ihtilaf ettikleri konuda aralarında hükmünü verecektir.”

Şimdi ben size bir şey söyleyeyim, onunla bitireyim. Bugün biz, Müslümanların ellerinde bir Kitab var bu Kuran-ı Kerim’e inanmadığını söyleyen bir Müslüman cemaat tanıyor musunuz? Peygambere inanmadığını söyleyen birisi var mı? Hatta Kuran-ı Kerim’i ezberlerler, güzel okuma yarışmaları yaparlar, hatta hatta çok, en güzel yazılarıyla yazarlar, en iyi kılıflarda, altın yaldızlı kılıflarda, cok guzel kılıflarda asarlar, bir şeyde.. Kuran ziyafetleri yaparlar, falan filan.. Peki, biz bu insanları okudukları ve inandıkları, biz bu Kuran’a kesinlikle uyarız dedikleri Kuran’a çağırdığımız zaman çok açık ayetleri gördükleri halde, çok açık hadisleri gördükleri halde görmezlikten gelenlerle öbürlerinin ne farkı var söyler misiniz? Ne farkı var? Bir de bunun üzerinde düşünelim bakalım.

Peki şimdi reklamlara başlıyoruz; şimdi biliyorsunuz biz iki senedir Kuran-ı Kerim’i anlama, meal bilgi yarışması yapıyoruz. Bu sene üçüncüsünü inşallah yapacağız. Otuz kadar sivil toplum kuruluşunun üye olduğu Kuran’ı anlama platformumuz var. Kuran-ı Kerim meal bilgi yarışması.. Bu sene yirmi dört merkezde yapılacak. 8 Mayıs 2011’de olacak inşallah. Son kayıt tarihi de 17 Nisan 2011’de. www.kuranianlamaplatformu.com sitesine girdiğiniz zaman görürsünüz ve bizim burada arkadaşlarımız size.. Yani alabileceğiniz kadar broşürler vardır, alıp eşinize dostunuza dağıtabilirsiniz. İşte Sait Bey gösteriyor orada.

Bir de muhterem arkadaşlar, Kuran-ı Kerim’in otuzuncu cüzünün meali, biliyorsunuz çıktı, bunu kısa sürede bitirdik. Bunun ikinci baskısını yaptık ama ikinci baskıya Yasin Suresini, Tebareke Suresini, işte Ayet-el Kürsi, Fatiha Suresi, ondan sonra Amenerrasulu, onları da ilave ettik. Dolayısıyla tabi biliyorsunuz, zaten sonunda namazın nasıl kılınacağı, namaz içerisinde okunan dualar filan da var. Bunu şimdi bu hafta çıkmış. Keşke biz yurtdışına gitmeden önce çıksaydı, çünkü oralarda da çok istediler bundan. Ama yoktu. Bunu da duyurmuş olduk.

Reklamlar bitti mi? Bitti tamam. Şimdi çay faslı..

Tüm Kur'an Sohbetleri
# İçerik Adı Yayınladığı Tarih Görüntülenme
1 İsra Suresi 58-60. Ayetler | Kur’an Sohbetleri 11 Haziran 2024
2 İsra Suresi 55-57. Ayetler | Kur’an Sohbetleri 4 Haziran 2024
3 İsra Suresi 45-52. Ayetler | Kur’an Sohbetleri 21 Mayıs 2024
4 İsra Suresi 40-44. Ayetler | Kur’an Sohbetleri 14 Mayıs 2024
5 İsra Suresi 36-39. Ayetler | Kur’an Sohbetleri 7 Mayıs 2024
6 İsra Suresi 34-35. Ayetler | Kur’an Sohbetleri 1 Mayıs 2024
7 İsra Suresi 33. Ayet | Kur’an Sohbetleri 23 Nisan 2024
8 İsra Suresi 32. Ayet | Kur’an Sohbetleri 16 Nisan 2024
9 İsra Suresi 26-31. Ayetler | Kur’an Sohbetleri 9 Nisan 2024
10 Hikmet Çalışmaları | Allah’ın Kitabına Uymayanın Hayatı Cehennem Olur 6 Nisan 2024
11 İsra Suresi 23-25. Ayetler | Kur’an Sohbetleri 3 Nisan 2024
12 Hikmet Çalışmaları | Dinde Kendini Merkeze Koymak 30 Mart 2024
13 İsra Suresi 18-22. Ayetler | Kur’an Sohbetleri 26 Mart 2024
14 İsra Suresi 16-17. Ayetler | Kur’an Sohbetleri 19 Mart 2024
15 İsra Suresi 13-15. Ayetler | Kur’an Sohbetleri 12 Mart 2024
16 İsra Suresi 9-11. Ayetler | Kur’an Sohbetleri 27 Şubat 2024
17 İsra Suresi 4-8. Ayetler | Kur’an Sohbetleri 20 Şubat 2024
18 İsra Suresi 2-3. Ayetler | Kur’an Sohbetleri 13 Şubat 2024
19 İsra Suresi 1. Ayet | Kur’an Sohbetleri 6 Şubat 2024
20 Nahl Suresi 124-128. Ayetler | Kur’an Sohbetleri 30 Ocak 2024
21 Nahl Suresi 119-123. Ayetler | Kur’an Sohbetleri 23 Ocak 2024
22 Nahl Suresi 114-118. Ayetler | Kur’an Sohbetleri 16 Ocak 2024
23 Nahl Suresi 110-113. Ayetler | Kur’an Sohbetleri 9 Ocak 2024
24 Nahl Suresi 103-109. Ayetler | Kur’an Sohbetleri 2 Ocak 2024
25 Nahl Suresi 101-102. Ayetler | Kur’an Sohbetleri 26 Aralık 2023
26 Nahl Suresi 94-100. Ayetler | Kur’an Sohbetleri 19 Aralık 2023
27 Nahl Suresi 93. Ayet | Kur’an Sohbetleri 12 Aralık 2023
28 Nahl Suresi 90-93. Ayetler | Kur’an Sohbetleri 5 Aralık 2023
29 Nahl Suresi 83-89. Ayetler | Kur’an Sohbetleri 28 Kasım 2023
30 Nahl Suresi 77-82. Ayetler | Kur’an Sohbetleri 21 Kasım 2023
31 Nahl Suresi 72-76. Ayetler | Kur’an Sohbetleri 14 Kasım 2023
32 Nahl Suresi 68-71. Ayetler | Kur’an Sohbetleri 7 Kasım 2023
33 Nahl Suresi 65-67. Ayetler | Kur’an Sohbetleri 31 Ekim 2023
34 Nahl Suresi 60-64. Ayetler | Kur’an Sohbetleri 24 Ekim 2023
35 Nahl Suresi 56-59. Ayetler | Kur’an Sohbetleri 17 Ekim 2023
36 Filistin-İsrail Savaşı | Kur’an Sohbetleri 10 Ekim 2023
37 Nahl Suresi 51-55. Ayetler | Kur’an Sohbetleri 3 Ekim 2023
38 Nahl Suresi 45-50. Ayetler | Kur’an Sohbetleri 26 Eylül 2023
39 Nahl Suresi 41-44. Ayetler | Kur’an Sohbetleri 19 Eylül 2023
40 Nahl Suresi 38-40. Ayetler | Kur’an Sohbetleri 12 Eylül 2023
41 Nahl Suresi 35-37. Ayetler | Kur’an Sohbetleri 5 Eylül 2023
42 Nahl Suresi 30-34. Ayetler | Kur’an Sohbetleri 29 Ağustos 2023
43 Nahl Suresi 24-29. Ayetler | Kur’an Sohbetleri 22 Ağustos 2023
44 Nahl Suresi 15-23. Ayetler | Kur’an Sohbetleri 15 Ağustos 2023
45 Nahl Suresi 9-14. Ayetler | Kur’an Sohbetleri 8 Ağustos 2023
46 Nahl Suresi 5-8. Ayetler | Kur’an Sohbetleri 1 Ağustos 2023
47 Nahl Suresi 3-4. Ayetler | Kur’an Sohbetleri 25 Temmuz 2023
48 Nahl Suresi 1-2. Ayetler | Kur’an Sohbetleri 18 Temmuz 2023
49 Hicr Suresi 88-99. Ayetler | Kur’an Sohbetleri 11 Temmuz 2023
50 Hicr Suresi 85-87. Ayetler | Kur’an Sohbetleri 4 Temmuz 2023
51 Hicr Suresi 61-77. Ayetler | Kur’an Sohbetleri 13 Haziran 2023
52 Hicr Suresi 51-60. Ayetler | Kur’an Sohbetleri 6 Haziran 2023
53 Hicr Suresi 45-50. Ayetler | Kur’an Sohbetleri 30 Mayıs 2023
54 Hicr Suresi 43-44. Ayetler | Kur’an Sohbetleri 23 Mayıs 2023
55 Hicr Suresi 28-42. Ayetler | Kur’an Sohbetleri 16 Mayıs 2023
56 Hicr Suresi 26-27. Ayetler | Kur’an Sohbetleri 9 Mayıs 2023
57 Hicr Suresi 19-25. Ayetler | Kur’an Sohbetleri 2 Mayıs 2023
58 Hicr Suresi 14-18. Ayetler | Kur’an Sohbetleri 25 Nisan 2023
59 Hicr Suresi 6-13. Ayetler | Kur’an Sohbetleri 18 Nisan 2023
60 Hicr Suresi 1-5. Ayetler | Kur’an Sohbetleri 11 Nisan 2023
61 İbrahim Suresi 42-52. Ayetler | Kur’an Sohbetleri 4 Nisan 2023
62 İbrahim Suresi 35-41. Ayetler | Kur’an Sohbetleri 28 Mart 2023
63 İbrahim Suresi 28-34. Ayetler | Kur’an Sohbetleri 21 Mart 2023
64 İbrahim Suresi 22-27. Ayetler | Kur’an Sohbetleri 14 Mart 2023
65 İbrahim Suresi 18-21. Ayetler | Kur’an Sohbetleri 7 Mart 2023
66 İbrahim Suresi 9-17. Ayetler | Kur’an Sohbetleri 28 Şubat 2023
67 İbrahim Suresi 5-8. Ayetler | Kur’an Sohbetleri 21 Şubat 2023
68 İbrahim Suresi 1-4. Ayetler | Kur’an Sohbetleri 14 Şubat 2023
69 Rad Suresi 41-43. Ayetler | Kur’an Sohbetleri 7 Şubat 2023
70 Rad Suresi 38-40. Ayetler | Kur’an Sohbetleri 31 Ocak 2023
71 Rad Suresi 36-37. Ayetler | Kur’an Sohbetleri 24 Ocak 2023
72 Rad Suresi 33-36. Ayetler | Kur’an Sohbetleri 17 Ocak 2023
73 Rad Suresi 30-32. Ayetler | Kur’an Sohbetleri 10 Ocak 2023
74 Rad Suresi 26-29. Ayetler | Kur’an Sohbetleri 3 Ocak 2023
75 Rad Suresi 19-25. Ayetler | Kur’an Sohbetleri 27 Aralık 2022
76 Rad Suresi 17-19. Ayetler | Kur’an Sohbetleri 20 Aralık 2022
77 Rad Suresi 15-16. Ayetler | Kur’an Sohbetleri 13 Aralık 2022
78 Rad Suresi 11-14. Ayetler | Kur’an Sohbetleri 6 Aralık 2022
79 Rad Suresi 6-10. Ayetler | Kur’an Sohbetleri 29 Kasım 2022
80 Rad Suresi 1-5. Ayetler | Kur’an Sohbetleri 22 Kasım 2022
81 Yusuf Suresi 105-111. Ayetler | Kur’an Sohbetleri 15 Kasım 2022
82 Yusuf Suresi 96-104. Ayetler | Kur’an Sohbetleri 8 Kasım 2022
83 Yusuf Suresi 87-95. Ayetler | Kur’an Sohbetleri 1 Kasım 2022
84 Yusuf Suresi 77-86. Ayetler | Kur’an Sohbetleri 25 Ekim 2022
85 Yusuf Suresi 67-76. Ayetler | Kur’an Sohbetleri 18 Ekim 2022
86 Yusuf Suresi 58-66. Ayetler | Kur’an Sohbetleri 11 Ekim 2022
87 Yusuf Suresi 43-57. Ayetler | Kur’an Sohbetleri 4 Ekim 2022
88 Yusuf Suresi 36-42. Ayetler | Kur’an Sohbetleri 27 Eylül 2022
89 Yusuf Suresi 30-35. Ayetler | Kur’an Sohbetleri 20 Eylül 2022
90 Yusuf Suresi 23-29. Ayetler | Kur’an Sohbetleri 13 Eylül 2022
91 Yusuf Suresi 7-22. Ayetler | Kur’an Sohbetleri 6 Eylül 2022
92 Yusuf Suresi 1-6. Ayetler | Kur’an Sohbetleri 30 Ağustos 2022
93 Kur’an’da İman Esasları | Kur’an Sohbetleri 23 Ağustos 2022
94 Hud Suresi 118-123. Ayetler | Kur’an Sohbetleri 16 Ağustos 2022
95 Hud Suresi 116-117. Ayetler | Kur’an Sohbetleri 9 Ağustos 2022
96 Hud Suresi 114-115. Ayetler – Namazların Birleştirilmesi | Kur’an SohbetleriFgOoOm0a2AkFgOoOm0a2Ak 2 Ağustos 2022
97 Hud Suresi 109-113. Ayetler | Kur’an Sohbetleri 27 Temmuz 2022
98 Hud Suresi 96-104. Ayetler | Kur’an Sohbetleri 5 Temmuz 2022
99 Hud Suresi 84-95. Ayetler | Kur’an Sohbetleri 28 Haziran 2022
100 Hud Suresi 69-83. Ayetler | Kur’an Sohbetleri 21 Haziran 2022
101 Hud Suresi 61-68. Ayetler | Kur’an Sohbetleri 14 Haziran 2022
102 Hud Suresi 50-60. Ayetler | Kur’an Sohbetleri 7 Haziran 2022
103 Hud Suresi 36-49. Ayetler | Kur’an Sohbetleri 31 Mayıs 2022
104 Hud Suresi 25-35. Ayetler | Kur’an Sohbetleri 25 Mayıs 2022
105 Hud Suresi 18-24. Ayetler | Kur’an Sohbetleri 17 Mayıs 2022
106 Hud Suresi 15-17. Ayetler | Kur’an Sohbetleri 11 Mayıs 2022
107 Kur’an Sohbetleri | Hud Suresi 13-14. Ayetler 26 Nisan 2022
108 Kur’an Sohbetleri | Hud Suresi 12. Ayet 20 Nisan 2022
109 Kur’an Sohbetleri | Hud Suresi 8-11. Ayetler 13 Nisan 2022
110 Kur’an Sohbetleri | Hud Suresi 7. Ayet 6 Nisan 2022
111 Kur’an Sohbetleri | Hud Suresi 5-6. Ayetler 30 Mart 2022
112 Kur’an Sohbetleri | Hud Suresi 1-4. Ayetler 23 Mart 2022
113 Kur’an Sohbetleri | Yunus Suresi 107-109. Ayetler 16 Mart 2022
114 Kur’an Sohbetleri | Yunus Suresi 101-106. Ayetler 9 Mart 2022
115 Kur’an Sohbetleri | Yunus Suresi 99-100. Ayetler 2 Mart 2022
116 Kur’an Sohbetleri | Yunus Suresi 93-98. Ayetler 23 Şubat 2022
117 Kur’an Sohbetleri | Yunus Suresi 75-86. Ayet 9 Şubat 2022
118 Kur’an Sohbetleri | Yunus 71-74. Ayetler 2 Şubat 2022
119 Kur’an Sohbetleri | Yunus Suresi 65-70. Ayetler 26 Ocak 2022
120 Kur’an Sohbetleri | Yunus Suresi 61-64. Ayetler 19 Ocak 2022
121 Kur’an Sohbetleri | Yunus Suresi 59-60. Ayetler 12 Ocak 2022
122 Kur’an Sohbetleri | Yunus Suresi 54-58. Ayetler 5 Ocak 2022
123 Kur’an Sohbetleri | Yunus Suresi 45-53. Ayetler 29 Aralık 2021
124 Kur’an Sohbetleri | Yunus Suresi 41-44. Ayetler 22 Aralık 2021
125 Kur’an Sohbetleri | Yunus Suresi 38-40. Ayetler 15 Aralık 2021
126 Kur’an Sohbetleri | YUNUS SURESİ 37. AYET 8 Aralık 2021
127 Kur’an Sohbetleri | YUNUS SURESİ 31-36. AYETLER 1 Aralık 2021
128 Kur’an Sohbetleri | YUNUS 26-30. AYETLER 24 Kasım 2021
129 Kur’an Sohbetleri | YUNUS SURESİ 21-25. AYETLER 17 Kasım 2021
130 Kur’an Sohbetleri | YUNUS SURESİ 15-20. AYETLER 10 Kasım 2021
131 Kur’an Sohbetleri | YUNUS SURESİ 7-14. AYETLER 3 Kasım 2021
132 Kur’an Sohbetleri | YUNUS SURESİ 4-6. AYETLER 27 Ekim 2021
133 Kur’an Sohbetleri | YUNUS SURESİ 1-3. AYETLER 20 Ekim 2021
134 Kur’an Sohbetleri | TEVBE SURESİ 123-129. AYETLER 13 Ekim 2021
135 Kur’an Sohbetleri | TEVBE SURESİ 119-122. AYETLER 5 Ekim 2021
136 Kur’an Sohbetleri | TEVBE SURESİ 113-118. AYETLER 28 Eylül 2021
137 Kur’an Sohbetleri | TEVBE SURESİ 107-112. AYETLER 21 Eylül 2021
138 Kur’an Sohbetleri | TEVBE SURESİ 97-106. AYETLER 15 Eylül 2021
139 Kur’an Sohbetleri | TEVBE SURESİ 90-96. AYETLER 8 Eylül 2021
140 Kur’an Sohbetleri | TEVBE SURESİ 81-89. AYETLER 31 Ağustos 2021
141 Kur’an Sohbetleri | TEVBE SURESİ 74-80. AYETLER 24 Ağustos 2021
142 Kur’an Sohbetleri | SIKINTILAR VE BOLLUKLA İMTİHAN 17 Ağustos 2021
143 Kur’an Sohbetleri | RESUL VE TEBLİĞ 17 Ağustos 2021
144 Kur’an Sohbetleri | TEVBE SURESİ 71-73. AYETLER 4 Ağustos 2021
145 Kur’an Sohbetleri | TEVBE SURESİ 64-70. AYETLER 27 Temmuz 2021
146 Kur’an Sohbetleri | BÜYÜK GÜNAHLAR 20 Temmuz 2021
147 Kur’an Sohbetleri | TEVBE SURESİ 61-63. AYETLER 14 Temmuz 2021
148 Kur’an Sohbetleri | TEVBE SURESİ 58-60. AYETLER 6 Temmuz 2021
149 Kur’an Sohbetleri | TEVBE SURESİ 53-57. AYETLER 30 Haziran 2021
150 Kur’an Sohbetleri | TEVBE SURESİ 43-52. AYETLER 23 Haziran 2021
151 Kur’an Sohbetleri | TEVBE SURESİ 38-42. AYETLER 16 Haziran 2021
152 Kur’an Sohbetleri | TEVBE SURESİ 36-37. AYETLER 9 Haziran 2021
153 Kur’an Sohbetleri | TEVBE SURESİ 34-35. AYETLER 2 Haziran 2021
154 Kur’an Sohbetleri | TEVBE SURESİ 32-33. AYETLER 26 Mayıs 2021
155 Kur’an Sohbetleri | TEVBE SURESİ 30-31. AYETLER 19 Mayıs 2021
156 Kur’an Sohbetleri | TEVBE SURESİ 29. AYET (CİZYE) 12 Mayıs 2021
157 Kur’an Sohbetleri | TEVBE SURESİ 28. AYET (Müslüman olmayanlar Mekke’ye giremez mi?) 5 Mayıs 2021
158 Kur’an Sohbetleri | TEVBE SURESİ 25-27. AYETLER 28 Nisan 2021
159 Kur’an Sohbetleri | TEVBE SURESİ 23-24. AYETLER 21 Nisan 2021
160 Kur’an Sohbetleri | ORUÇ İLE İLGİLİ AYETLER 15 Nisan 2021
161 Kur’an Sohbetleri | TEVBE SURESİ 17-22. AYETLER 6 Nisan 2021
162 Kur’an Sohbetleri | TEVBE SURESİ 16. AYET 31 Mart 2021
163 Kur’an Sohbetleri | TEVBE SURESİ 9-15. AYETLER 24 Mart 2021
164 Kur’an Sohbetleri | TEVBE SURESİ 5-8. AYETLER 17 Mart 2021
165 Kur’an Sohbetleri | TEVBE SURESİ 1-5. AYETLER 10 Mart 2021
166 Kur’an Sohbetleri | ENFAL SURESİ 72-75. AYETLER 3 Mart 2021
167 Kur’an Sohbetleri | ENFAL SURESİ 67-71. AYETLER 25 Şubat 2021
168 Kur’an Sohbetleri | ENFAL SURESİ 65-66. AYETLER 17 Şubat 2021
169 Kur’an Sohbetleri | ENFAL SURESİ 59-64. AYETLER 10 Şubat 2021
170 Kur’an Sohbetleri | ‬ENFAL SURESİ 52-58. AYETLER 5 Şubat 2021
171 Kur’an Sohbetleri | ‬ENFAL SURESİ 50-51. AYETLER 27 Ocak 2021
172 Kur’an Sohbetleri | ENFAL SURESİ 49. AYET 21 Ocak 2021
173 Kur’an Sohbetleri | ENFAL SURESİ 45-48. AYETLER 14 Ocak 2021
174 Kur’an Sohbetleri | ENFAL SURESİ 41-44. AYETLER 6 Ocak 2021
175 Kur’an Sohbetleri | ENFAL SURESİ 35-40. AYETLER 30 Aralık 2020
176 Kur’an Sohbetleri | ENFAL SURESİ 31-34. AYETLER 23 Aralık 2020
177 Kur’an Sohbetleri | ENFAL SURESİ 28-30. AYETLER 16 Aralık 2020
178 Kur’an Sohbetleri | ENFAL SURESİ 17-23. AYETLER 2 Aralık 2020
179 Kur’an Sohbetleri | ‬ENFAL SURESİ 13-16. AYETLER 26 Kasım 2020
180 Kur’an Sohbetleri | ENFAL SURESİ 9-12. AYETLER 18 Kasım 2020
181 Kur’an Sohbetleri | ENFAL SURESİ 5-8. AYETLER 5 Kasım 2020
182 Kur’an Sohbetleri | ENFAL SURESİ 1-4. AYETLER 29 Ekim 2020
183 Kur’an Sohbetleri | ARAF SURESİ 204-206. AYETLER 22 Ekim 2020
184 Kur’an Sohbetleri | ARAF SURESİ 200-204. AYETLER 15 Ekim 2020
185 Kur’an Sohbetleri | ARAF SURESİ 189-199. AYETLER 8 Ekim 2020
186 Kur’an Sohbetleri | ARAF SURESİ 188. AYET 1 Ekim 2020
187 Kur’an Sohbetleri | SUR’A ÜFLENMESİ 24 Eylül 2020
188 Kur’an Sohbetleri | KUR’AN’DA KIYAMET SAATİ 17 Eylül 2020
189 Kur’an Sohbetleri | ARAF SURESİ 184-186. AYETLER 10 Eylül 2020
190 Kur’an Sohbetleri | ARAF SURESİ 180-183. AYETLER 3 Eylül 2020
191 Kur’an Sohbetleri | ARAF SURESİ 179. AYET VE DEVAMI 28 Ağustos 2020
192 Kur’an Sohbetleri | ARAF SURESİ 175-178. AYETLER 20 Ağustos 2020
193 Kur’an Sohbetleri | ARAF SURESİ 172-174. AYETLER 13 Ağustos 2020
194 Kur’an Sohbetleri | ARAF SURESİ 168-171. AYETLER 5 Ağustos 2020
195 Kur’an Sohbetleri | ARAF SURESİ 163-167. AYETLER 24 Temmuz 2020
196 Kur’an Sohbetleri | ARAF SURESİ 158-162. AYETLER 15 Temmuz 2020
197 Kur’an Sohbetleri | ARAF SURESİ 154-157. AYETLER 8 Temmuz 2020
198 Kur’an Sohbetleri | ARAF SURESİ 138-153. AYETLER 1 Temmuz 2020
199 Kur’an Sohbetleri | ARAF SURESİ 127-137. AYETLER 24 Haziran 2020
200 Kur’an Sohbetleri | ARAF SURESİ 103-126. AYETLER 17 Haziran 2020
201 Kur’an Sohbetleri | ARAF SURESİ 100-102. AYETLER 10 Haziran 2020
202 Kur’an Sohbetleri | ARAF SURESİ 94-99. AYETLER 3 Haziran 2020
203 Kur’an Sohbetleri | ARAF SURESİ 85-93. AYETLER 26 Mayıs 2020
204 Kur’an Sohbetleri | KADİR GECESİ 19 Mayıs 2020
205 Kur’an Sohbetleri | A’RÂF SURESİ 73-78. AYETLER 13 Mayıs 2020
206 Kuran Sohbetleri | A’RAF SURESİ 65-72 ARASI AYETLER 6 Mayıs 2020
207 Kur’an Sohbetleri | NAMAZ VAKİTLERİNİN EVRENSEL ÖLÇÜLERİ 30 Nisan 2020
208 Kur’an Sohbetleri | ORUCA BAŞLAMA VE BİTİŞ VAKİTLERİ 23 Nisan 2020
209 Kur’an Sohbetleri | ARAF SÛRESİ 59-64. AYETLER 16 Nisan 2020
210 Kur’an Sohbetleri | ARAF SÛRESİ 57-58. AYETLER 9 Nisan 2020
211 Kur’an Sohbetleri | ARAF SÛRESİ 53-56. AYETLER 2 Nisan 2020
212 Kur’an Sohbetleri | ARAF SÛRESİ 52. AYET 26 Mart 2020
213 Kur’an Sohbetleri | ARAF SÛRESİ 42-51. AYETLER 19 Mart 2020
214 Kur’an Sohbetleri | ARAF SÛRESİ 37-41. AYETLER 13 Mart 2020
215 Kur’an Sohbetleri | ARAF SÛRESİ 34-37. AYETLER 5 Mart 2020
216 Kur’an Sohbetleri | ARAF SÛRESİ 31-32. AYETLER 27 Şubat 2020
217 Kur’an Sohbetleri | ARAF SURESİ 29-30. AYETLER 20 Şubat 2020
218 Kur’an Sohbetleri | ARAF SURESİ 26-28. AYETLER 13 Şubat 2020
219 Kur’an Sohbetleri | ARAF SURESİ 10-25. AYETLER 7 Şubat 2020
220 Kur’an Sohbetleri | ARAF SURESİ 4-9. AYETLER 30 Ocak 2020
221 Kur’an Sohbetleri | ARAF SURESİ 1-3. AYETLER 23 Ocak 2020
222 Kur’an Sohbetleri | KUR’AN’A DAİR KURGULAR VE GERÇEKLER 16 Ocak 2020
223 Kur’an Sohbetleri | İSLAM VE TİCARET 10 Ocak 2020
224 Kur’an Sohbetleri | EN’ÂM SÛRESİ 159-165. AYETLER 3 Ocak 2020
225 Kur’an Sohbetleri | EN’ÂM SÛRESİ 154-157. AYETLER 26 Aralık 2019
226 Kur’an Sohbetleri | EN’ÂM SÛRESİ 150-153. AYETLER 19 Aralık 2019
227 Kur’an Sohbetleri | EN’ÂM SÛRESİ 148-150. AYETLER 12 Aralık 2019
228 Kur’an Sohbetleri | EN’ÂM SÛRESİ 146-147. AYETLER 6 Aralık 2019
229 Kur’an Sohbetleri | EN’ÂM SÛRESİ 142-145. AYETLER 28 Kasım 2019
230 Kur’an Sohbetleri | DÜNYA HAYATININ ANLAMI 21 Kasım 2019
231 Kur’an Sohbetleri | EN’ÂM SÛRESİ 141. AYET 14 Kasım 2019
232 Kur’an Sohbetleri | EN’ÂM SÛRESİ 136-140. AYETLER 7 Kasım 2019
233 Kur’an Sohbetleri | EN’ÂM SÛRESİ 133-135. AYETLER 31 Ekim 2019
234 Kur’an Sohbetleri | EN’ÂM SÛRESİ 128 – 132. AYETLER 24 Ekim 2019
235 Kur’an Sohbetleri | EN’ÂM SÛRESİ 122 – 127. AYETLER 17 Ekim 2019
236 Kur’an Sohbetleri | EN’ÂM SÛRESİ 118 – 121. AYETLER 10 Ekim 2019
237 Kur’an Sohbetleri | EN’ÂM SÛRESİ 113-117. AYETLER 3 Ekim 2019
238 KUR’AN SOHBETLERİ | EN’ÂM SÛRESİ 111 VE DEVAMI AYETLER 26 Eylül 2019
239 KUR’AN SOHBETLERİ | EN’ÂM SÛRESİ 108-111. AYETLER 19 Eylül 2019
240 KUR’AN SOHBETLERİ | EN’ÂM SÛRESİ 106-108. AYETLER 12 Eylül 2019
241 KUR’AN SOHBETLERİ | ENAM SURESİ 106-107 ARASI AYETLER 5 Eylül 2019
242 KUR’AN SOHBETLERİ | ENAM SURESİ 100-106 ARASI AYETLER 29 Ağustos 2019
243 KUR’AN SOHBETLERİ | ENAM SURESİ 95-99 ARASI AYETLER 22 Ağustos 2019
244 KUR’AN SOHBETLERİ | ENAM SURESİ 93-94 ARASI AYETLER 11 Temmuz 2019
245 KUR’AN SOHBETLERİ | ENAM SURESİ TEFSİRİ (91-92 ARASI AYETLER) 4 Temmuz 2019
246 KUR’AN SOHBETLERİ | ENAM SURESİ TEFSİRİ (83-90 ARASI AYETLER) 27 Haziran 2019
247 KUR’AN SOHBETLERİ | ENAM SURESİ TEFSİRİ (74-83 ARASI AYETLER) 20 Haziran 2019
248 KUR’AN SOHBETLERİ | ENAM SURESİ TEFSİRİ (68-73 ARASI AYETLER) 14 Haziran 2019
249 KUR’AN SOHBETLERİ | ENAM SURESİ TEFSİRİ (63-67 ARASI AYETLER) 3 Mayıs 2019
250 KUR’AN SOHBETLERİ | ENAM SURESİ TEFSİRİ (61-64 ARASI AYETLER) 25 Nisan 2019
251 KUR’AN SOHBETLERİ | ENAM SURESİ TEFSİRİ (60-62 ARASI AYETLER) 18 Nisan 2019
252 KUR’AN SOHBETLERİ | ENAM SURESİ TEFSİRİ (56-59 ARASI AYETLER) 11 Nisan 2019
253 KUR’AN SOHBETLERİ | ENAM SURESİ TEFSİRİ (54-59 ARASI AYETLER) 4 Nisan 2019
254 KUR’AN SOHBETLERİ | ENAM SURESİ TEFSİRİ (50-53 ARASI AYETLER) 28 Mart 2019
255 KUR’AN SOHBETLERİ | ENAM SURESİ TEFSİRİ (42-49 ARASI AYETLER) 21 Mart 2019
256 KUR’AN SOHBETLERİ | ENAM SURESİ TEFSİRİ (37-41 ARASI AYETLER) 14 Mart 2019
257 KUR’AN SOHBETLERİ | ENAM SURESİ TEFSİRİ (32-36 ARASI AYETLER) 7 Mart 2019
258 KUR’AN SOHBETLERİ | ENAM SURESİ TEFSİRİ (19-31 ARASI AYETLER) 28 Şubat 2019
259 KUR’AN SOHBETLERİ | ENAM SURESİ TEFSİRİ (11-18 ARASI AYETLER) 21 Şubat 2019
260 KUR’AN SOHBETLERİ | ENAM SURESİ TEFSİRİ (1-11 ARASI AYETLER) 12 Şubat 2019
261 KUR’AN SOHBETLERİ | HER KÂFİR YALANCIDIR (ENAM 6/27) 5 Şubat 2019
262 KUR’AN SOHBETLERİ | KUR’AN’DAN KİMLER İSTİFADE EDER 29 Ocak 2019
263 KUR’AN SOHBETLERİ | CAİZ OLAN VE OLMAYAN VESİLELER 22 Ocak 2019
264 KURAN SOHBETLERİ | KİMSE MÜŞRİĞİM DEMEZ (ENAM 6/22-24) 15 Ocak 2019
265 KUR’AN SOHBETLERİ | İSLAM’IN EVRENSELLİĞİ (EN’AM 6/19-21) 8 Ocak 2019
266 KUR’AN SOHBETLERİ | KUR’AN’IN EVRENSELLİĞİ 1 Ocak 2019
267 Kuran Sohbetleri | İnsanı Kamil Uydurması 25 Aralık 2018
268 Allah’a Teslim Olmak (En’am 12-15. Ayetler) 18 Aralık 2018
269 Kur’an’da Yolculuk ve Amaçları (En’am 11. Ayet) 11 Aralık 2018
270 Nebimize Kur’an’dan Başka Mucize Verilmiş Midir? (En’am 7-10. Ayetler) 4 Aralık 2018
271 Allah Her Şeyi Bilir (En’am 1-6. Ayetler) 27 Kasım 2018
272 Dinin Bozulmasının Canlı Örneği: Namaz Vakitleri (En’am 3-6. Ayetler) 20 Kasım 2018
273 Ecel (En’am 2. Ayet) 13 Kasım 2018
274 Dünya Düz Mü Yuvarlak Mı? (En’am 1. Ayet) 6 Kasım 2018
275 İsa Aleyhisselam’ın Mucizeleri (Maide 109. Ayet ve Devamı) 30 Ekim 2018
276 Mahşerde Rasullerle Yüzleşme (Maide 109. Ayet) 23 Ekim 2018
277 Vasiyet ve Kadının Şahitliği (Maide 106-108. Ayetler) 16 Ekim 2018
278 Tebliğ Görevi ve Bireysel Sorumluluğumuz (Maide 103-105. Ayetler) 9 Ekim 2018
279 Soru Sorma Özgürlüğü (Maide 101 ve 102. Ayetler) 2 Ekim 2018
280 Çoğunluk Hakikatin Ölçüsü mü? (Maide 100. Ayet) 25 Eylül 2018
281 İnsanları Uyarma Görevi (Maide 77-81. Ayet) 18 Eylül 2018
282 Dinde Aşırılık (Maide 77. Ayet) 11 Eylül 2018
283 Rasul ve Tebliğ (Maide 99. Ayet) 4 Eylül 2018
284 İhramlıyken Avlanma Yasağı (Maide 94-98. Ayetler) 24 Temmuz 2018
285 Uyuşturucu Maddelerin Haramlığı (Maide 90-93. Ayetler) 17 Temmuz 2018
286 İçkinin Yasaklanması ve Tedricilik (Maide 90. Ayet) 10 Temmuz 2018
287 Yemin Keffâreti (Maide 89. Ayet) 3 Temmuz 2018
288 Ehl-i Kitaptan Mümin Olanlar (Maide 82-86. Ayetler) 19 Haziran 2018
289 Hristiyanlıktaki Teslis İnancı (Maide 72-76. Ayetler) 15 Mayıs 2018
290 Kur’an’a Yönelik Saldırılar (Maide 70 ve 71. Ayetler) 8 Mayıs 2018
291 İsrailoğulları’nın Kur’an’a Karşı Tutumları (Maide 70. Ayet) 1 Mayıs 2018
292 Ehli Kitap Ne Zaman Kafir Olur? (Maide 69. Ayet) 24 Nisan 2018
293 Müslümanın Görevi Kur’an’a Uyma (Maide 67-68. Ayetler) 17 Nisan 2018
294 Gerçek Zenginliğin Yolu (Maide 66. Ayet) 10 Nisan 2018
295 Yahudilerin Çıkmazları (Maide 64-66. Ayetler) 3 Nisan 2018
296 İslam’da Ticaret Ahlakı: Çiftlik Bank Örneği 27 Mart 2018
297 Günahta Yarışan Dindarlar (Maide 60-63. Ayetler) 20 Mart 2018
298 Ehli Kitaptan Maymunlaşan ve Domuzlaşanlar (Maide 60-63. Ayetler) 13 Mart 2018
299 Ehli Kitabın Müslümanlardan İntikamı (Maide 59. Ayet) 6 Mart 2018
300 Tasdik Bağlamında Namaz (Maide 55-57. Ayetler) 27 Şubat 2018
301 Mü’minlerin Yakın Dostu Sadece Mü’minlerdir (Maide 55-57. Ayetler) 20 Şubat 2018
302 Ehli Kitapla Savaşta Nebevi Siyaset (Maide 54-56. Ayetler) 13 Şubat 2018
303 Dinden Dönme ve Zındıklık (Maide 53-54. Ayetler) 6 Şubat 2018
304 Ehl-i Kitaptan Münafıklar (Maide 51-52. Ayetler) 30 Ocak 2018
305 Savaş Ahlakı 23 Ocak 2018
306 Yahudiler ve Hristiyanlarla İlişkiler: Cizye (Maide 51. Ayet) 16 Ocak 2018
307 Yahudi ve Hristiyanlarla İlişkiler (Maide 51. Ayet) 9 Ocak 2018
308 Ehli Kitapla İlişkiler (Maide 50-51. Ayetler) 2 Ocak 2018
309 Hadisler Vahiy Olabilir mi? (Maide 48-49. Ayetler) 26 Aralık 2017
310 Önceki Şeriatler (Maide 48. Ayet) 19 Aralık 2017
311 Muhammed Aleyhisselam ve Kur’an (Maide 48. Ayet) 12 Aralık 2017
312 İsa Aleyhisselam ve İncil (Maide 46-47. Ayet) 5 Aralık 2017
313 Kısasta Hayat Vardır (Maide 45. Ayet) 28 Kasım 2017
314 Allah’ın İndirdiğiyle Hükmetmeyenler (Maide 44. Ayet) 24 Kasım 2017
315 Tevrat Kime Verildi? (Maide 43-44. Ayetler) 14 Kasım 2017
316 Kafirlikte Yarışanlar (Maide 41-42. Ayetler) 7 Kasım 2017
317 Hırsızlık Suçu ve Cezası (Maide 38-40. Ayetler) 31 Ekim 2017
318 Küfür ve Şirk (Maide 36-37. Ayetler) 24 Ekim 2017
319 Şirke Alet Edilen Ayet (Maide 35. Ayet) 17 Ekim 2017
320 Toplumsal Güvenliği İhlal Suçu ve Cezası (Maide 32-34. Ayetler) 10 Ekim 2017
321 Kur’an’da Kuşların Dünyası (Maide 27-32. Ayetler) 3 Ekim 2017
322 Kendini Büyük Görmek (Maide 15-26. Ayetler) 28 Eylül 2017
323 İmtihanı Kaybettiren Benlik Yarışı (Maide 17,18 ve 19. Ayetler) 22 Eylül 2017
324 Allah Kime Lanet Eder? (Maide 12-13. Ayetler) 8 Eylül 2017
325 Allah’a Verilen Sözde Daima Adil Olmak (Maide 7-11. Ayetler) 5 Eylül 2017
326 Adaletten Şaşmamak (Maide 8-10. Ayetler) 22 Ağustos 2017
327 Yargısız İnfaz (Mâide 7-8. Ayetler) 23 Mayıs 2017
328 Allah’a Verilen Söz 16 Mayıs 2017
329 Abdestte Ayağa Mesh Meselesi (Maide 6. Ayet) 9 Mayıs 2017
330 Evlenmede Namuslu Olma Şartı 2 Mayıs 2017
331 Haram Kılınan Hayvansal Gıdalar (Maide 3. Ayet) 25 Nisan 2017
332 Dosta ve Düşmana Karşı Tavrımız Ne Olmalı? 18 Nisan 2017
333 Şirk Tehlikesi 11 Nisan 2017
334 Kitaplara İman’ın Anlamı Nisa 136 Ankabut 46 4 Nisan 2017
335 Miras Nisa 176.Ayet 28 Mart 2017
336 Kafir’lik Kendini Büyük Görmektir Nisa 172 ve 175.Ayetler 21 Mart 2017
337 Din’de Aşırılık Nisa 171 ve 173.Ayetler 14 Mart 2017
338 İnsanlığa Çağrı Nisa 170.Ayet 7 Mart 2017
339 Müslümanların Kur’an Karşısındaki Tavırları Nisa 167-169.Ayetler 28 Şubat 2017
340 Nebi ve Resul Nisa 163-166.Ayetler 21 Şubat 2017
341 Ehli Kitap’tan Mümin Olanlar 14 Şubat 2017
342 Her Haram Bir Mahrumiyet Doğurur Nisa 160-162. Ayetler 7 Şubat 2017
343 Ehli Kitapla İlişkiler Nisa (3) 153-158.Ayetler 31 Ocak 2017
344 Ehli Kitapla İlişkiler Nisa (2) 153-155.Ayetler 25 Ocak 2017
345 Ehli Kitapla İlişkiler Nisa 153-155.Ayetler 17 Ocak 2017
346 Allah İle Resul’lerinin Arasını Ayırmak Nisa-148-149 ve 150. Ayetler 3 Ocak 2017
347 Müslümanların Baş Belası Münafıklar II 27 Aralık 2016
348 Müslümanların Baş Belası Münafıklar Nisa 138 ve Devamı 20 Aralık 2016
349 İman Konusunda Verilen İmtihan Nisa 137 ve 147.Ayetler 13 Aralık 2016
350 Kafirlik Müşriklik ve Munafıklık Nisa 136.Ayet ve Devamı 6 Aralık 2016
351 İmanın Şartları Nisa 136 29 Kasım 2016
352 Takva Nisa Suresi 131 ve 135.Ayetler 22 Kasım 2016
353 Nüşuz ve Kadına Darp Nisa-128 ve 130.ayetler 15 Kasım 2016
354 Nisa suresi 125 ve 127.ayetler 8 Kasım 2016
355 Nisa suresi 122 ve 125.ayetler 2 Kasım 2016
356 Yüzü Suyu Hürmetine Dua – Nisa Suresi 117. Ayet 28 Ekim 2016
357 En Büyük Din İstismarı Şirk – Nisa Suresi 116-121. Ayetler 18 Ekim 2016
358 İcma 11 Ekim 2016
359 Peygamberlerin İsmet Sıfatı – Nisa Suresi 113. Ayet 4 Ekim 2016
360 Tevbe İstiğfar – Nisa Suresi 110-112. Ayetler 27 Eylül 2016
361 Münafıklara Karşı Takınılacak Tavır 4 – Nisa Suresi 105. Ayet ve Devamı 20 Eylül 2016
362 Kur’an Yorumlanabilir mi? – Nisa Suresi 105. Ayet ve Devamı 6 Eylül 2016
363 Düşmanı Etkisizleştirmenin İlkeleri – Nisa Suresi 101-104. Ayetler 30 Ağustos 2016
364 Yolculukta Namaz – Nisa Suresi 101-103. Ayetler 23 Ağustos 2016
365 Münafıklara Karşı Takınılacak Tavır 3(Tevbe Suresi Bağlamında) 16 Ağustos 2016
366 Münafıklara Karşı Takınılacak Tavır 2 9 Ağustos 2016
367 Müslümanın Ana Görevi Cihad – Nisa Suresi 94-100.Ayetler 31 Mayıs 2016
368 Adam Öldürmenin Cezası – Nisa Suresi 92-93. Ayetler 24 Mayıs 2016
369 Münafıklara Karşı Takınılacak Tavır – Nisa Suresi 88-91. Ayetler 18 Mayıs 2016
370 Münafıklık – Nisa Suresi 89-90. Ayetler 10 Mayıs 2016
371 Allah’a ve Ahiret Gününe İman – Nisa Suresi 86-87. Ayetler 3 Mayıs 2016
372 Şefaat İnancı – Nisa Suresi 85. Ayet 26 Nisan 2016
373 Müslüman-Gayrimüslim İlişkileri – Nisa Suresi 84. Ayet 19 Nisan 2016
374 Yetkililere İtaat – Nisa Suresi 83.Ayet 12 Nisan 2016
375 Kur’an’ı Çelişkili Olarak Gösterenler – Nisa Suresi 82.Ayet 5 Nisan 2016
376 Kitap-Resul İlişkisi – Nisa Suresi 80-82. Ayetler 29 Mart 2016
377 Bollukla ve Sıkıntı ile İmtihan 22 Mart 2016
378 Canı Pahasına İmtihanı Kazanmak 15 Mart 2016
379 Nisa Süresi 71. Ayet Ve Devamı (Allah Yolunda Cihad) 8 Mart 2016
380 Nisa Süresi 65-70. Ayetler (İntihar Eylemleri) 1 Mart 2016
381 Nisa Süresi 60-65. Ayetler (Müslümanların Kur’ân’dan Kaçışı) 23 Şubat 2016
382 Nisa Süresi 58-59. Ayetler (Halifelik Makamı 2) 16 Şubat 2016
383 Nisa Süresi 58-59. Ayetler (Halifelik Makamı) 9 Şubat 2016
384 Nisa Süresi 56-57. Ayetler (Hocaları Sorgulayan Müslüman) 2 Şubat 2016
385 Nisa Süresi 53-54. Ayetler (Hikmetsiz Kalan Müslümanların Çaresizliği) 26 Ocak 2016
386 Nisa Süresi 48-52. Ayetler (Müslümanların Kimlik Bunalımı) 19 Ocak 2016
387 Nisa Süresi 47. Ayet (Kur’ân’a Güvenmemenin Acı Sonuçları) 12 Ocak 2016
388 Nisa Süresi 44-46 Ayet (Ayetleri Tahrif) 5 Ocak 2016
389 Nisa Süresi 43. Ayet (Abdestte Çıplak Ayağa ve Çoraplara Mesh) 29 Aralık 2015
390 Nisa Süresi 41-42. Ayetler (Kafir İle Günahkarın Farkı) 22 Aralık 2015
391 Harcama Kültürü, Nisa 36.Ayet 16 Aralık 2015
392 Nisa Süresi 36. Ayet (Anne-Babaya İyi Davranmak) 8 Aralık 2015
393 Nisa Süresi 36. Ayet (Müslümanları Batıran Şirk) 1 Aralık 2015
394 Nisa Süresi 35. Ayet (Aile Hakemliği) 24 Kasım 2015
395 Nisa Süresi 34. Ayet (Kadının Dövülmesi Meselesi 2) 17 Kasım 2015
396 Nisa Süresi 34. Ayet (Kadının Dövülmesi Meselesi) 10 Kasım 2015
397 Nisa Süresi 33. Ayet (Mirasta Kadın-Erkek Dengesi ve Avliyye) 3 Kasım 2015
398 Nisa Süresi 32. Ayet (Kendimizi Keşfedelim) 27 Ekim 2015
399 Büyük Günahlar 20 Ekim 2015
400 Sorgulamayan Müslümanlar Ve İntihar Eylemleri 13 Ekim 2015
401 Nisa Süresi 29. Ayet Ve Devamı (Faizli Kredi Ekonomiyi Öldürür) 6 Ekim 2015
402 Hac’da Şeytan Taşlama 29 Eylül 2015
403 Nisa Süresi 26-28. Ayetler (Allah’ın İradesi Ve Sünnetullah) 22 Eylül 2015
404 Nisa Süresi 25. Ayet Ve Devamı (Recim Cezası Konusunda Şii-Sünni İttifakı) 15 Eylül 2015
405 Nisa Süresi 25. Ayet (Evlenmede Öncelik Sıralaması) 8 Eylül 2015
406 Nisa Süresi 24. Ayet (Muta Nikahı) 1 Eylül 2015
407 Nisa Süresi 22-23. Ayetler (Hürmet-i Müsahare) 25 Ağustos 2015
408 Mekkeli Müşrikler Bir Nebi Beklentisi İçindemiydiler 18 Ağustos 2015
409 Nisa Süresi 20-21. Ayetler “Evlenme Ve Boşanma Kolay Olmalı” 11 Ağustos 2015
410 Nisa Süresi 19. Ayet (Kadına Yönelik Şiddet) 4 Ağustos 2015
411 Nisa Süresi 17-18. Ayetleri (Tevbe) 28 Temmuz 2015
412 Nebimizin Yürüttüğü İç Politika (Son Olaylara Kur’an Penceresinden Bakış) 21 Temmuz 2015
413 Kur’ân’a Göre İftar ve İmsak Vakitleri 16 Haziran 2015
414 Nisa Süresi 15-16. Ayetler (Batı Güdümüne Giren Müslümanların Perişan Hali) 9 Haziran 2015
415 Kur’an’a Göre İmsak Vakti – 2.Bölüm 6 Haziran 2015
416 Kur’an’a Göre İmsak Vakti – 1.Bölüm 2 Haziran 2015
417 Nisa Süresi 13-14. Ayetleri (Allah’ın Koyduğu Sınırların Aşılması ve Kader) 26 Mayıs 2015
418 Nisa Süresi 12. Ayet ve Kelale 19 Mayıs 2015
419 Nisa Süresi 12. Ayet – Miras Konuları 12 Mayıs 2015
420 Miras Ayetleri Bağlamında Vasiyet – 2 5 Mayıs 2015
421 Nisa Süresi 11. Ayet – Miras Paylaşımı 29 Nisan 2015
422 Nisa Süresi 11. Ayet 21 Nisan 2015
423 Nisa Süresi 8. Ayet – Miras (Vasiyet) 14 Nisan 2015
424 Nisa Süresi 8. Ayet – Miras 7 Nisan 2015
425 Nisa Süresi 6. Ayet – Miras’da Asabelik 31 Mart 2015
426 Nisa Süresi 6. Ayet – Yetim ve Öksüz Çocuklar 24 Mart 2015
427 Nisa Süresi 3.Ayet – Çok Eşlilik 17 Mart 2015
428 Nisa Süresi 2.Ayet – Evlilik Yaşı 10 Mart 2015
429 Nisa Süresi 1. Ayeti ve Devamı – Kadın ve Erkeğin Yaratılışı 3 Mart 2015
430 Al-i İmrân Süresi 196 – Dünyalıkla İmtihan 24 Şubat 2015
431 Al-i İmrân Suresi 188. Ayet – Yaratılan Ayetlerdeki Zikir 17 Şubat 2015
432 Al-i İmrân Suresi 187. Ayet – Kur’ân’ı Anlatma Görevi 10 Şubat 2015
433 Al-i İmrân Suresi 186. Ayet – Gayrimüslimlerle İlişkiler 3 Şubat 2015
434 Al-i İmrân Suresi 183. Ayet – Geleneksel Dinin Çıkmazları 27 Ocak 2015
435 Al-i İmrân Suresi 180. Ayet – Cimrilik Eden Kendine Eder 20 Ocak 2015
436 Ali İmran Suresi 179- Ayet – Kur’an’ı Merkeze Koyma Zorunluluğu 13 Ocak 2015
437 Al-i İmrân Suresi 169-172. Ayetler – Güven ve Kararlılık 6 Ocak 2015
438 Al-i İmrân Suresi 164-168. Ayetler – Allah’ın Bilgisi ve Kader 30 Aralık 2014
439 Al-i İmrân Suresi 156-161. Ayetler – Hoşgörülü ve İlkeli Olmak 23 Aralık 2014
440 Al-i İmrân Suresi 149-154. Ayetler – Sabır ve Cihat İmtihanı 3 16 Aralık 2014
441 Al-i İmrân Suresi 142-148. Ayetler – Sabır ve Cihat İmtihanı 2 9 Aralık 2014
442 Al-i İmrân Suresi 140-142. Ayetler – Sabır ve Cihat İmtihanı 2 Aralık 2014
443 Al-i İmrân Suresi 137-140. Ayetler – Allah’a Güvenenler En Üstünlerdir 25 Kasım 2014
444 Al-i İmrân Suresi 137-139. Ayetler-Sünnetullah Kavramı 18 Kasım 2014
445 Al-i İmrân Suresi 132-136. Ayetler 11 Kasım 2014
446 Al-i İmrân Suresi 130-131. Ayetler – Faiz ve Ekonomi 4 Kasım 2014
447 Al-i İmrân Suresi 121-129. Ayetler 28 Ekim 2014
448 Al-i İmrân Suresi 116-120. Ayetler 21 Ekim 2014
449 Al-i İmrân Suresi 109-115. Ayetler 14 Ekim 2014
450 Kurban İbadeti ve Bayram Ahlakı 30 Eylül 2014
451 Ehl’i Kitap ile İlişkiler 23 Eylül 2014
452 Gayri Müslimler ile İlişkiler 16 Eylül 2014
453 Al-i İmrân Suresi 104-108. Ayetler 9 Eylül 2014
454 Al-i İmrân Suresi 100-105. Ayetler – Allah’ın İpine Sarılmak 2 Eylül 2014
455 Al-i İmrân Suresi 98-101. Ayetler 26 Ağustos 2014
456 Âl-i İmrân Suresi 96-97.ayetler 19 Ağustos 2014
457 Âl-i İmrân Suresi 92-93.ayetler 12 Ağustos 2014
458 Tevbe Nedir? Nasıl Yapılır? 7 Ağustos 2014
459 Yatsı Namazı ve İmsak Vakti 24 Haziran 2014
460 Esirlere Yapılması Gereken Muamele 17 Haziran 2014
461 Ali-İmran Suresi 90. Ayet 10 Haziran 2014
462 Ali-İmran Suresi 85-89. Ayetler 3 Haziran 2014
463 Ali-İmran Suresi 83-84. Ayetler 27 Mayıs 2014
464 Ali-İmran Suresi 81-82. Ayetler 20 Mayıs 2014
465 Ali-İmran Suresi 81. Ayet 13 Mayıs 2014
466 Ali-İmran Suresi 78-80. Ayetler – Nebimizin Sözleri Vahiy midir? 6 Mayıs 2014
467 Ali-İmran Suresi 78. Ayet – Kur’an ile Aldatanlar-3 Paralel Din 29 Nisan 2014
468 Ali-İmran Suresi 78. Ayet – Kur’an ile Aldatanlar-2 Paralel Din 22 Nisan 2014
469 Ali-İmran Suresi 78. Ayet – Kur’an ile Aldatanlar-1 Paralel Din 15 Nisan 2014
470 Ali-İmran Suresi 77. Ayet 8 Nisan 2014
471 Geçici Zaferi Kalıcı Hale Getirmek 1 Nisan 2014
472 Ali-İmran Suresi 70-77. Ayetler 25 Mart 2014
473 Ali-İmran Suresi 64-69. Ayetler 11 Mart 2014
474 Ali-İmran Suresi 64. Ayet – Dinler Arası Diyalog İhaneti 4 Mart 2014
475 Ali-İmran Suresi 60-64. Ayetler – Kur’an’da Mehdilik 25 Şubat 2014
476 Ali-İmran Suresi 56-59. Ayetler – İsa (a.s) ve Adem (a.s)’ın Yaratılışları 18 Şubat 2014
477 Ali-İmran Suresi 51-55. Ayetler – İsa a.s’ın İstismarı 11 Şubat 2014
478 Ali-İmran Suresi 51-55. Ayetler – İsa a.s’ın İstismarı – 2 (Şahs-i Manevi) 11 Şubat 2014
479 Ali-İmran Suresi 49-51. Ayetler – İsa a.s. Hayatı 4 Şubat 2014
480 Yahudilere Temiz Yiyeceklerin Haram Kılınması 4 Şubat 2014
481 Adil Yargılama Nasıl Olmalıdır? – 4 28 Ocak 2014
482 Ali-İmran Suresi 44-48. Ayetler 28 Ocak 2014
483 Adil Yargılama Nasıl Olmalıdır? – 3 21 Ocak 2014
484 Ali-İmran Suresi 38-44. Ayetler – Meryem Ana 21 Ocak 2014
485 Adil Yargılama Nasıl Olmalıdır? – 2 14 Ocak 2014
486 Ali-İmran Suresi 33-37. Ayetler – Zekeriyya a.s. ve Meryem Ana 14 Ocak 2014
487 Adil Yargılama Nasıl Olmalıdır? 7 Ocak 2014
488 Ali-İmran Suresi 33. Ayet – Haddini Aşmak 31 Aralık 2013
489 Allah’ın Kullarını, Allah’ın Kitabına Davet 24 Aralık 2013
490 Ali-İmran Suresi 33. Ayet 17 Aralık 2013
491 Ali-İmran Suresi 30. Ayet 10 Aralık 2013
492 Ali-İmran Suresi 29. Ayet 3 Aralık 2013
493 Ali-İmran Suresi 28-30. Ayetler – Kafirleri Dost Edinmek 26 Kasım 2013
494 Ali-İmran Suresi 27. Ayet 19 Kasım 2013
495 Ali-İmran Suresi 26-27. Ayetler 12 Kasım 2013
496 Ali-İmran Suresi 19-25. Ayetler – Allah’ın Kitabına Teslim Olmak yada Olmamak 5 Kasım 2013
497 Ali-İmran Suresi 14-20. Ayetler – Müslümanların Kur’an Karşısındaki Tavırları 29 Ekim 2013
498 Dünya Sevgisi 22 Ekim 2013
499 Ali-İmran Suresi 8-12. Ayetler – Muhkem Müteşabih Ayetler – 3 8 Ekim 2013
500 Ali-İmran Suresi 7. Ayet – Muhkem Müteşabih Ayetler – 2 1 Ekim 2013
501 Muhkem ve Müteşabih Ayetler 24 Eylül 2013
502 Ali-İmran Suresi 5-6. Ayetler 17 Eylül 2013
503 Kur’an’da Furkan Kavramı 10 Eylül 2013
504 Ebubekir Sifil ve Faruk Beşer’e Cevaplar 27 Ağustos 2013
505 Kur’an’ı İkinci Sıraya Koymak 20 Ağustos 2013
506 Kur’an’ın Önceki Kitapları Tasdiki 20 Ağustos 2013
507 Ali-İmran Suresi 1-2. Ayetler 13 Ağustos 2013
508 Bakara Suresi 285-286 Ayetler 2 Temmuz 2013
509 Bakara Suresi 284-Ayet Kişinin İçinde Olanlardan Sorumluluğu 25 Haziran 2013
510 Bakara Suresi 283. Ayet – Vasiyet ve Rehin 18 Haziran 2013
511 Bakara Suresi 282. Ayet – 11 Haziran 2013
512 Kur’an’daki Musa-Hızır Kıssasının Kader Konusu ile İlgisi 4 Haziran 2013
513 Bakara Suresi 282. Ayet – Daru’ul-harpte Faiz, Borcun Zekata Sayılması ve Borcun Belgelenmesi 28 Mayıs 2013
514 Bakara Suresi 278-280. Ayetler 14 Mayıs 2013
515 Bakara Suresi 277-279. Ayetler-Kredi Sisteminin Ekonomiye Etkisi 7 Mayıs 2013
516 Bakara Suresi 275-276. Ayetler 30 Nisan 2013
517 Bakara Suresi 274. Ayet 23 Nisan 2013
518 Bakara Suresi 270-273. Ayetler – Yardımı İncitmeden Yapmak 16 Nisan 2013
519 Bakara Suresi 269. Ayet – Hikmet ve Sünnet 9 Nisan 2013
520 Bakara Suresi 267. Ayet 2 Nisan 2013
521 Bakara Suresi 262-266. Ayetler 26 Mart 2013
522 Kader İnancının Hesap Günündeki Yansımaları 19 Mart 2013
523 Kader İnancının Dini Hayata Yansımaları 12 Mart 2013
524 Allah’ın Bilgisi ile İlgili Ayetler 5 Mart 2013
525 Allah’ın Gayb Bilgisi 26 Şubat 2013
526 Doğru Allah İnancı 19 Şubat 2013
527 İnsanın Kaderi Ne Zaman Yazılır 12 Şubat 2013
528 Allah’ın İlmi ve İradesi 5 Şubat 2013
529 Bakara Suresi 261. Ayet ve Kader Konusuna Cevaplar 22 Ocak 2013
530 Kader Konusunda Yapılan Tenkitlere Cevaplar – 2 15 Ocak 2013
531 Kader Konusunda Yapılan Tenkitlere Cevaplar 8 Ocak 2013
532 Başımıza Gelenler Ne Zaman Yazılır? 1 Ocak 2013
533 Allah’ın Bilgisi ve Kader 25 Aralık 2012
534 Canlıların İlk Yaratılışı ve Yaratılışın Tekrarı 18 Aralık 2012
535 Bakara Suresi 258. Ayet – Üzeyir(a.s.) Allah’ın Oğlu mudur? 11 Aralık 2012
536 İbrahim As’ın Tağuta Karşı Tavrı 4 Aralık 2012
537 Bakara Suresi 257-258. Ayetler 27 Kasım 2012
538 İnandığı Gibi Yaşama Hürriyeti 20 Kasım 2012
539 Bakara Suresi 255. Ayet – Allah İnancı (Ayetu’l Kursi) 13 Kasım 2012
540 Bakara Suresi 254. Ayet 6 Kasım 2012
541 Resul Kavramının İçinin Boşaltılması 30 Ekim 2012
542 Kurban Bayramının Vakti ve Bayram İle İlgili Hükümler 23 Ekim 2012
543 Kur’an Sünnet Bütünlüğünde Kurban İbadeti 16 Ekim 2012
544 Bakara Suresi 246-252. Ayetler – Allah’a Güvenen Kazanır 9 Ekim 2012
545 Bakara Suresi 240-245. Ayetler 2 Ekim 2012
546 İddet Bekleyen Kadının Geçindirilmesi 2 Ekim 2012
547 Ölüm İddeti Bekleyen Kadının Evden Çıkması 2 Ekim 2012
548 Ölüm, Allaha Ait Bir Karardır 2 Ekim 2012
549 Kaza Namazı Yoktur, Korku Namazı Nedir? 25 Eylül 2012
550 Bakara Suresi 235. Ayet 18 Eylül 2012
551 Bakara Suresi 234. Ayet 11 Eylül 2012
552 Bakara Suresi 233. Ayet 4 Eylül 2012
553 Bakara Suresi 230. Ayet 28 Ağustos 2012
554 Kadir Gecesi 14 Ağustos 2012
555 Evlilik İle İlgili Mezheplerin Hataları 7 Ağustos 2012
556 Oruçla Alakalı Güncel Meseleler 31 Temmuz 2012
557 Bakara Suresi 185-187. Ayetler 24 Temmuz 2012
558 Nikahın Denetlenmesi 26 Haziran 2012
559 Bakara Suresi 230. Ayet 19 Haziran 2012
560 Kadının Boşama Hakkı İftida 3 12 Haziran 2012
561 Kadının Boşanması 5 Haziran 2012
562 Boşanma (Talak ve İftida) 29 Mayıs 2012
563 Kur’an’da Erkeğin Eşini Boşaması 22 Mayıs 2012
564 İla ve Yemin 15 Mayıs 2012
565 Bakara Suresi 222. Ayet 8 Mayıs 2012
566 Farklı Dinden Olanların Evliliği 1 Mayıs 2012
567 Yetimlerle İlgili Ayetler 24 Nisan 2012
568 Artan Malın Hepsi Verilecek mi? 17 Nisan 2012
569 Peygamberi Yanlış Algılamak 10 Nisan 2012
570 Bakara Suresi 218-219. Ayetler – İçki ve Kumar Yasağı 3 Nisan 2012
571 Bakara Suresi 214-217. Ayetler 27 Mart 2012
572 Dinlerde Süreklilik ve Allah’ın Kitabına Uyma Zorunluluğu 20 Mart 2012
573 Kafir ve Münafıkların Davranışları 13 Mart 2012
574 Şeytan Taşlama 6 Mart 2012
575 Bakara Suresi 197-202. Ayetler 28 Şubat 2012
576 Hac Farklı Zamanlarda Yapılabilir mi? 21 Şubat 2012
577 Hac Kurbanı 14 Şubat 2012
578 Faizin Ekonomiye Etkileri – Doç.Dr. Servet Bayındır 7 Şubat 2012
579 Ekonomi Krediye Değil Zekatla Gelişir 31 Ocak 2012
580 Ceza Yargılamasında Objektif Delil 24 Ocak 2012
581 Bakara Suresi 190-191. Ayetler – Savaş Hukukunun Temel Kuralı 17 Ocak 2012
582 Bakara Suresi 188. Ayet – 1 – Rüşvet 10 Ocak 2012
583 Bakara Suresi 188. Ayet – 2 – Hilal Hesapla Belirlenir 10 Ocak 2012
584 Bakara Suresi 183-187. Ayetler 3 Ocak 2012
585 Çağdaş Kölelik Sistemi – Kredi 27 Aralık 2011
586 Özel Hayatın Gizliliği 20 Aralık 2011
587 Bakara Suresi 180-183. Ayetler – Vasiyet ve Miras 13 Aralık 2011
588 Bakara Suresi 180-181. Ayetler – Mirası Paylaştırma Görevi 6 Aralık 2011
589 Bakara Suresi 178-179. Ayetler – Ölüm Cezası 29 Kasım 2011
590 Bakara Suresi 178-179. Ayetler – Kur’an’da Kısas Cezası 22 Kasım 2011
591 Bakara Suresi 177. Ayet – Allah Yolunda İyi Olanlar 15 Kasım 2011
592 Ayet ve Hadislere Göre Kurban İbadeti 1 Kasım 2011
593 Allah’ın Evliyası Kimlerdir? 25 Ekim 2011
594 Bakara Suresi 172-175. Ayetler – Helal Gıda 18 Ekim 2011
595 B. 171. Ayet – Kalp, Göz ve Kulakların Mühürlenmesi Ne Demektir? 11 Ekim 2011
596 Bakara Suresi 168-170. Ayetler – Hayvan Kesimi ve Deniz Ürünleri 4 Ekim 2011
597 Bakara Suresi 163-167. Ayetler – Allah İle İlişkiyi Koparmak 27 Eylül 2011
598 Bakara Suresi 159-162. Ayetler – Ayetleri Gizlemek Küfürdür 20 Eylül 2011
599 Bakara Suresi 158. Ayet – Geleneğin Kur’an ve Sünnet Anlayışı 13 Eylül 2011
600 Bakara Suresi 155-157. Ayetler – Sıkıntıyı Bunalıma Dönüştürmemek 6 Eylül 2011
601 Kadir Gecesi 23 Ağustos 2011
602 Sosyal ve Ekonomik Açıdan Zekat 16 Ağustos 2011
603 Kur’an ve Sünnet Işığında Teravih Namazı 9 Ağustos 2011
604 Bakara Suresi 183-186. Ayetler – Oruç 2 Ağustos 2011
605 Bakara Suresi 154. Ayet 5 Temmuz 2011
606 Kutuplara Yapılan İkinci Yolculuk 30 Haziran 2011
607 Bakara Suresi 153. Ayet – Allah’tan Başkasından Yardım İstenir mi? 14 Haziran 2011
608 Bakara Suresi 152. Ayet – Allah’ı Zikir 7 Haziran 2011
609 Bakara Suresi 152. Ayet – Kur’an’da Hikmet Kavramı 31 Mayıs 2011
610 Bakara Suresi 151-152. Ayetler – Sahabenin Kur’an Eğitimi 24 Mayıs 2011
611 Bakara Suresi 142-150. Ayetler -“Kıblenin Değişmesi” 17 Mayıs 2011
612 Bakara Suresi 142. Ayet 10 Mayıs 2011
613 Bakara Suresi 139-141. Ayetler 3 Mayıs 2011
614 Bakara Suresi 135-138. Ayetler 26 Nisan 2011
615 Kur’an’da Peygamber Algısı 19 Nisan 2011
616 Bakara Suresi 130-134. Ayetler 12 Nisan 2011
617 Bakara Suresi 124-130. Ayetler 5 Nisan 2011
618 İbrahim (A.S.)’ın Geçirdiği İmtihanlar – 2 29 Mart 2011
619 İbrahim (A.S.)’ın Geçirdiği İmtihanlar 22 Mart 2011
620 Bakara Suresi 124-128. Ayetler 15 Mart 2011
621 Bakara Suresi 122-123. Ayetler 8 Mart 2011
622 Bakara Suresi 121. Ayet 1 Mart 2011
623 Bakara Suresi 120. Ayet 22 Şubat 2011
624 Bakara Suresi 117-119. Ayetler 15 Şubat 2011
625 Bakara Suresi 116. Ayet 8 Şubat 2011
626 Kutuplarda Namaz Vaktinin Tespiti 1 Şubat 2011
627 Bakara Suresi 114-115. Ayetler 25 Ocak 2011
628 Bakara Suresi 113. Ayet 18 Ocak 2011
629 Bakara Suresi 110-112. Ayetler 11 Ocak 2011
630 Bakara Suresi 109. Ayet – “Ehl-i Kitabın Kıskançlıkları” 4 Ocak 2011
631 Bakara 108. Ayet – “Ehl-i Kitap ve Müşriklerin Peyg. İstekleri” 28 Aralık 2010
632 Bakara Suresi 105-107. Ayetler – İlahi Kitaplarda Nesh 21 Aralık 2010
633 Bakara Suresi 104. Ayet – İlahi Kitapların Tahrifi 14 Aralık 2010
634 Bakara Suresi 102-104. Ayetler 7 Aralık 2010
635 Bakara Suresi 97-102. Ayetler 30 Kasım 2010
636 Bakara Suresi 91-96. Ayetler 23 Kasım 2010
637 Hayvan Kesimi 9 Kasım 2010
638 Hayvan Kesimi – Sorular ve Cevaplar 9 Kasım 2010
639 Kurban İbadeti 2 Kasım 2010
640 Kurban İbadeti – Sorular ve Cevaplar 2 Kasım 2010
641 Konulu Kuran Sohbetleri – Hacc İbadeti 26 Ekim 2010
642 Konulu Kuran Sohbetleri – Hacc İbadeti – Sorular ve Cevaplar 26 Ekim 2010
643 Bakara Suresi 87-90. Ayetler 19 Ekim 2010
644 Bakara Suresi 84-86. Ayetler 12 Ekim 2010
645 Bakara Suresi 83. Ayet – 4. Bölüm 5 Ekim 2010
646 Bakara Suresi 83. Ayet – 3. Bölüm 28 Eylül 2010
647 Bakara Suresi 83. Ayet – 2. Bölüm 21 Eylül 2010
648 Bakara Suresi 83. Ayet 14 Eylül 2010
649 Bakara Suresi 80-82. Ayetler / Günaha Batma ve Sonuçları 31 Ağustos 2010
650 Bakara Suresi 78-79.Ayetler – Kendi Kitaplarını Kuran Gibi Gösterenler 24 Ağustos 2010
651 Bakara Suresi 74-77. Ayetler / İman ve Küfür İlişkisi 17 Ağustos 2010
652 Bakara Sûresi 183-187.Ayetler / Oruç 10 Ağustos 2010
653 Bakara Sûresi 72-73.Ayetler – Ölülerin Diriltilmesi 6 Temmuz 2010
654 Bakara Sûresi 65-71.Ayetler – Kurbanlık Boğa Olayı 29 Haziran 2010
655 Bakara Sûres 65.Ayet – Allah’a İsyanın Dünyadaki Sonuçları 22 Haziran 2010
656 Bakara Sûresi 64.Ayet – Yahudilerden Alınan Söz 15 Haziran 2010
657 Bakara Sûresi 62.Ayet – Kimler Cennete Girer 8 Haziran 2010
658 Bakara Sûresi 61.Ayet – Tarım ve Avcı Toplumu 25 Mayıs 2010
659 Bakara Suresi 60. Ayet – Mucize ve Keramet 18 Mayıs 2010
660 Bakara Sûresi 58-59 – Ehl-i Kitabın Dünya Hakimiyeti Beklentisi 11 Mayıs 2010
661 Bakara Sûresi 53-58 Ayetler – Hz. Musa’ya İnen Kitap 4 Mayıs 2010
662 Bakara Sûresi 50-52 Ayetler – Yahudilerin Denizi Geçme Mucizesi 27 Nisan 2010
663 Bakara Sûresi 47-52 Ayetler – Yahudilere Verilen Nimetler 20 Nisan 2010
664 Bakara Sûresi 40-46 Ayetler – Yahudilerin Peygamber Beklentisi 13 Nisan 2010
665 Bakara Sûresi 39.Ayet – İnsanların ve Cinlerin Ortak Sorumluluğu 6 Nisan 2010
666 Bakara Sûresi 34-39 Ayetler 30 Mart 2010
667 Bakara Sûresi 34.Ayet – Hz. Adem (as) ve Cenneti 23 Mart 2010
668 Bakara Sûresi 31.Ayet – Hz. Adem’e Eşyanın İsimlerinin Öğretilmesi 16 Mart 2010
669 Bakara Sûresi 30.Ayet – Halifelik 9 Mart 2010
670 Bakara Sûresi 29.Ayet / Göklerin ve Yerin Yaratılışı 2 Mart 2010
671 Bakara Sûresi 28.Ayet / Reenkarnasyon İddialarına Kur’an’dan Cevaplar 23 Şubat 2010
672 Bakara Sûresi 26-27 Ayetler – Allah’a Teslimiyet 16 Şubat 2010
673 Bakara Sûresi (25) Ayet / Cennet ve Cennet Nimetleri 26 Ocak 2010
674 Bakara Sûresi (24-25) Ayetler 19 Ocak 2010
675 Bakara Sûresi (23-24) Ayetler 12 Ocak 2010
676 Bakara Sûresi (21-22) Ayetler 5 Ocak 2010
677 Bakara Sûresi (7-20) Ayetler 29 Aralık 2009
678 Bakara Sûresi (5-7) -1 22 Aralık 2009
679 Bakara Sûresi (1-5) 15 Aralık 2009
680 Bakara Sûresi -1 8 Aralık 2009
681 Fatiha Sûresi -1 1 Aralık 2009
682 Bakara Sûresi (5-7 Ayetler) -1 22 Kasım 2009
683 Bakara Sûresi (1-5 Ayetler) -1 15 Kasım 2009
684 Fatiha Sûresi -1 8 Kasım 2009
685 Ehli Kitap ve Müşrikler 30 Haziran 2009
686 Nas Sûresi / Vesvese 28 Nisan 2009
687 Hased ve Nazar 21 Nisan 2009
688 Felak Sûresi / Şerden Korunma 17 Nisan 2009
689 İhlas Sûresi / Allah’ın Varlığı 7 Nisan 2009
690 Tebbet Sûresi / Beddua 31 Mart 2009
691 Nasr Sûresi / Allah’ın Yardımı 24 Mart 2009
692 Roma Ziyareti 17 Mart 2009
693 Kafirûn Sûresi / Kafirler 3 Mart 2009
694 Kevser Sûresi / Kurban 24 Şubat 2009
695 Maûn Sûresi / Dini Yalanlayanlar 17 Şubat 2009
696 Kureyş Sûresi / Kadınların Mahremsiz Yolculuğu 10 Şubat 2009
697 Fil Sûresi / Fil Olayı ve Yanardağ Patlaması 3 Şubat 2009
698 Hümeze Sûresi / Koğuculuk 27 Ocak 2009
699 Asr Sûresi / İyiliği ve Sabrı Tavsiye 20 Ocak 2009
700 Tekasür Sûresi / Çoğaltma Sevgisi ve Ölüm 13 Ocak 2009
701 Kur’anda İsrailoğulları 6 Ocak 2009
702 Karia Sûresi / Sevapların ve Günahların Tartılması 30 Aralık 2008
703 Cariyeler ve Sömürülen Cinsellikleri 23 Aralık 2008
704 Adiyat Sûresi / Aşırı Mal Sevgisinin Tehlikesi 16 Aralık 2008
705 Ayetler ve Hadisler Işığında Kurban 2 Aralık 2008
706 Ayetler ve Hadisler Işığında Mut’a Nikahı 25 Kasım 2008
707 Hac 11 Kasım 2008
708 Zilzal Sûresi / Hesap Günü 11 Kasım 2008
709 Zilzal Sûresi / Zelzele 4 Kasım 2008
710 Beyyine Sûresi / Hanifler 27 Ekim 2008
711 Beyyine Sûresi / Kafirler ve Müşrikler 27 Ekim 2008
712 Alak Sûresi / Namaz Vakitleri 14 Ekim 2008
713 Alak Sûresi / Yaratılış Safhaları 7 Ekim 2008
714 Kadr Sûresi / Kadir Gecesi 26 Eylül 2008
715 Alak Sûresi / Okumanın Önemi 16 Eylül 2008
716 Tin Sûresi / Salih Amel 9 Eylül 2008
717 İnşirah Sûresi / Zorluk ve Kolaylık 2 Eylül 2008
718 Oruç 26 Ağustos 2008
719 Duha Sûresi / Yetimlik 19 Ağustos 2008
720 Duha Sûresi / Peygamberin Yetimliği 12 Ağustos 2008
721 Leyl Sûresi / Cömertlik ve Cimrilik 15 Temmuz 2008
722 Şems Sûresi – İyilik ve Kötülük 8 Temmuz 2008
723 Beled Sûresi / İnsanın Vasıfları 1 Temmuz 2008
724 Fecr Sûresi / Kötülüğe Yönelmek 24 Haziran 2008
725 Gaşiye Sûresi / Kıyamet Günü 17 Haziran 2008
726 Ala Sûresi / Eşyanın Dili -2 10 Haziran 2008
727 Kur’anda Haram Kılınan Yiyecekler 3 Haziran 2008
728 Tekvir Sûresi / İsar Kelimesi 1 Haziran 2008
729 Ala Sûresi / Eşyanın Dili 27 Mayıs 2008
730 Avrupa’da Hayvan Kesimi 20 Mayıs 2008
731 Ala Sûresi / Kainatın Oluşumu 13 Mayıs 2008
732 Tarık Sûresi / Sabah Yıldızı 6 Mayıs 2008
733 Büruc Sûresi / Göğün Burçları -2 29 Nisan 2008
734 Büruc Sûresi / Göğün Burçları 22 Nisan 2008
735 İnşikak Sûresi / Mal ve Mülk ile Şımarma 8 Nisan 2008
736 İnşikak Sûresi / Göğün Yarılması 1 Nisan 2008
737 Mutaffifin Sûresi / İlliyyun 25 Mart 2008
738 Mutaffifin Sûresi / Ölçü ve Tartıda Hile 18 Mart 2008
739 İnfitar Sûresi / Göğün Yarılması 11 Mart 2008
740 Tekvir Sûresi / Mesiet ve İrade Toplantısı Değerlendirmesi 4 Mart 2008
741 Tekvir Sûresi / Kuranda Meşiet ve İrade 26 Şubat 2008
742 Tekvir Sûresi / Kıyamet Sahneleri 5 Şubat 2008
743 Abese Sûresi / Kıyamette İnsanların Durumu 29 Ocak 2008
744 Abese Sûresi / İnanç Hürriyeti 15 Ocak 2008
745 Abese Sûresi / Peygamberin Masumiyeti 8 Ocak 2008
746 Abese Sûresi / Peygamber Masum mudur? 1 Ocak 2008
747 Nâziat Sûresi / Kıyamet 25 Aralık 2007
748 Hac Sûresi / Hac İle İlgili Ayetler 18 Aralık 2007
749 Nâziat Sûresi / Yeniden Diriliş 11 Aralık 2007
750