Nisa Süresi 2.Ayet – Evlilik Yaşı

10 Mart 2015 tarihinde yayınlandı. görüntülenme Kur'an Sohbetleri

ElhamdülillâhiRabbil-‘âlemîn. Vel-‘âkıbetülil-müttekîn. Vessalâtüvesselâmü ‘alâRasûlinâ Muhammedin ve ‘alââlihî ve sahbihîecma’în.

Şimdi Kuran’ı Kerim’in 4ncü suresi olan Nisa Suresinin başlarındayız. Geçen hafta 1nci ayeti okumuştuk. Bu hafta 2nci ayetteyiz. Burada ana konu başlığı olarak evlilik yaşı diye ilan ettik.

Daha önce de burada birkaç kere söz konusu etmiştik, vakıftaki derslerde de var. Ayrıca Fatih Hocanın da o konuda makalesi var. Kuran’ı Kerime ve Rasulullah (sav) sünnetine göre evlenmek için reşit olmak gerek. Yani buluğa erdikten sonra kendi malını kullanabilecek kadar akli melekesinin gelişmiş olması icap eder. Bu konuda çok sayıda ayet var. Rasulullah(sav) sözleri var. Ama yine de hepinizin çok iyi bildiği gibi Şii’siyle Sünni’si ile bütün mezhepler evlenme yaşı diye bir şey kabul etmiyorlar. Yani 0 yaşındaki bir kızda 0 yaşındaki bir erkek de evlenebilir. Hatta buluğdan önce gerdeği de kabul ediyorlar. Onun içinde anlamını bozdukları bir ayeti delil getiriyorlar. Bunu hepiniz biliyorsunuz bu genel bir özet olsun.

Daha önce fazlaca üzerinde durmadığımız, bu şimdi okuyacağımız ayetleri biraz ayrıntılı olarak anlatmaya çalışacağız. Şimdi bu ayette Allah-u Teala şöyle diyor, Nisa Suresinin 2nci ayetinde,

“…………………………………….” “Yetimlere mallarını verin”

Şimdi bir çocuğun yetim kalması halinde, çocukken malı verilmez biliyorsunuz, ne zaman verileceğini de birazdan ayetten okuyacağız.

“………………………………….” “ Pisi temizle değiştirmeyin” yani sizin temiz malınızı ona verip onun malını alarak kendi malınızı kirletmeyin. Çünkü yetimin malı daha güzel daha iyi olabilir, sizin kendi malınız daha değersiz olabilir. Hâlbuki kendi malınız size helal ama yetimin malı haramdır. Kendi helal malınızı vererek, yetimin haram olan malını size haram olan malı almayın.

“…………………………………….” “ yetimlerin mallarını sizin mallarınıza katarak yemeyin.”

“…………………………………….” “ çünkü bu büyük bir günah olur.”

Şimdi burada yetimlere mallarını verin diyor Allah. Yetimlere malları ne zaman verilir? Hemen 6ncı ayete bakalım, burada diyor ki,

“………………………………………” “ evlilik çağına gelinceye kadar yetimleri deneyin.”  Ben yanımdaki mealden okudum.

“………………………………………..” “ evlilik çağına geldikten sonra” evlilik çağına gelinceye kadar deneyeceksiniz. Evlilik çağına geldikten sonra rüşt olduğunu hissederseniz yani malını düzgün kullanacağını kanaati sizde hâsıl olursa,

“…………………………………….” “ hemen mallarını kendilerine verin.” Anadan, babadan, dededen kimden kalmışsa mal onu hemen kendilerine teslim edin.

“…………………………………” “ bunlar büyür bu malı bizden alırlar işte bu mal bizden çıkar diyerek tez elden onların mallarını yiyerek tüketmeyin.” İsrafta ve acelecilikte tüketmeyin”  peki, biz yetimlerin mallarından hiç yiyemez miyiz?

“………………………………….” “kim zenginse yani yetimin malına ihtiyacı yoksa  ondan kendisini geri çeksin, hani onun mallarına dokunmasın.

“………………………………….” “ama ihtiyacı varsa,

“……………………………………” “ Marufa göre yesin yani işte o yetime bakıyor ihtiyacı olduğu kadarıyla yer. Hani bir söz vardır, bal tutan parmak yalar hesabı, ona bakıyor bakması karşılığı da alabileceği, yiyebileceği şeyler var onun işte tenceresini, tavasını, sofrasını ayıracak değilsiniz. Tabi ki sizinle beraber yiyecek içecek, onun mallarından sizinkilerin arasına katılabilir. Ama özellikle onun malını tüketmekte, elimizden alır bize bir şey bırakmaz diyerek yemek haram onu yapmayacaksınız. Ondan sonra da diyor ki,

“………………………………….” “ mallarını onlara verdiğiniz zaman” yani yetimlerin mallarını teslim edeceksiniz

…………………………………….” “ onlara karşı şahit tutun “ yani yarın kalkar birisi bu çocuğa der ki “ o adam senin mallarını tam vermedi eksik verdi.” O çocukta tabi kendine o kadar uzun süre bakmış olan kişi hakkında kötü düşüncelere kapılabilir. Bu sebeple şahit tutun diyor verdiğiniz malları teker teker yazarsınız insanlarda orada şahit olur ve yarın herhangi bir problem çıkmaz.

“……………………………..” “ hesap görücü olarak Allah yeter” zaten Allah yapacağınız bir yanlışlık varsa onun hesabını size soracaktır.

Şimdi burada dikkat ederseniz ayette okuduk “……………………………..” “ yetim çocukları nikâh çağına varıncaya kadar denemeden geçirin.”  Yani mesela eline para verirsiniz dükkâna gönderirsiniz. Küçük çocuklara verirsiniz 7- 8 yaşında dükkâna gönderirsiniz bakalım alışveriş yapabiliyor mu? Bizim Erzurum’da bir adet vardı yani böyle o yaştaki çocuklara para verirlerdi git bir şey al da sat. Rahmetli babam bana vermişti ben çok karını görüyorum çok faydasını görüyorum. Gitmiş kendi kendime naneli şeker almış satmıştım. Bir kere de simit aldım sattım akşama kadar koş koş bir simit karım oldu. O da kendi yediğim oldu beş kuruş cebimize şey yapmadı, bir kere de gazoz aldım sattım o kovaların içerisine su dolduruyoruz Erzurum’un suyu soğuk zaten suyun içine de gazozları dolduruyoruz küçücük çocuk kolum acımış böyle liseyi bitirene kadar şuralarım devamlı acırdı. O zamandan kalan eserler. Ama şeyde alışverişi öğreniyorsunuz. Mesela kendime bir çift çorap almıştım hiç unutmuyorum babam onu hiç beğenmemişti o çorabın kalitesini ama benim için çok değerliydi çünkü kendi paramla almıştım. Yani kendim para vererek almışım. Bunlar gerçekten şey oluyor o çocuklar alımı satımı kararı zararı para hesabını şusunu busunu her şeyi öğreniyorlar o yaşta. Ondan sonra deneyin işte bir şeyler verin. Satar mı alır mı becerebilir mi parasını iyi harcar mı harcamaz mı? Baktınız ki bu parasını kullanabilecek durumda hemen teslim edersiniz ama ne zaman teslim edersiniz bak tekrar ayeti okuyorum size cevap verin “ ……………………………………..” “nikah çağına varıncaya kadar deneyin” nikah çağından önce teslim var mı? Yok. Demek ki nikâh çağına kadar bir kere deneyeceksin. O zamana kadar ne kadar zeki de olsa becerikli de olsa malını teslim etmek yok değil mi? O zamana kadar deneyeceksiniz. “…………………………………” “nikah çağından sonra olgunlaştığını fark ederseniz, anlarsanız, hissederseniz” o zaman ne yapacaksınız kendi kanaatinize göre elbette “…………………………” “mallarını onlara verin”

Şimdi burada bak gördünüz Allah-u Teâlâ nereden bahsetti? Nikâh çağından değil mi? Demek ki nikâh çağına kadar deneyin dediğine göre, daha yeni doğuşundan o nikâh çağı dediğimiz çağa kadar belli bir süre geçmesi gerekiyor. O zaman Şii, Sünni bütün mezheplerin ittifak ettikleri evlilik yaşı yoktur sözü Kuran’a üslen ne uygunmuş? Hiç uygun değil demi! Bak bunu anlamak için âlim olmaya gerek var mı? Şimdi sizin Kuran okumanız insanları niçin çıldırtıyor anlıyor musunuz? Niye çıldırıyorlar Kuran okuyorsunuz diye? Çünkü sistemleri çöküyor. Yani bu kadarı anlarsınız bir takım ayrıntıya yönelik şeyler var mesela hikmet dediğimiz Kuran ayetlerinden çıkarılan hükümler tabi o her baba yiğidin yapabileceği şey değil ama açık ayetleri anlamak çok kolay zor bir şey değil. Şimdi ayeti kerime de böyle olduktan sonra problem yok.

Yine size daha önce anlatmış olduğum bir hikâyeyi bunlar ayrı ayrı yayınlandığı için tekrar anlatayım çünkü kayıta geçiyor yayınlanıyor.

Medine münevvere son gidişim de 5 tane toplantı yaptığımdan bahsetmiştim orada ki ulemayla. En son toplantı bu konu ile alakalıydı aslında bu konuyla alakalı değil de toplantı bitiminde bu konu gündeme gelmişti. Çok az bir vakit kalmıştı. Evlenmede velayet denen bir husus vardır yani daha çok kız çocukları ile ilgili gündeme gelir. Şafi, Maliki ve Hambeli mezheplerinde bakire bir kızı babası ona sormadan evlendirebilir. Yani kızın rızasını aramasına gerek yok. Kendisinin evlendirme yetkisi var. Eğer dulsa ona sormak zorunda ama ister dul olsun ister bakire olsun nikâhın tarafı olamaz yani nikâh masasına oturup da evet veya hayır deme hakkına sahip değildir. Onun yerine velisi oturur.

Şimdi Hanefi mezhebine göre baba bakire kızını evlendirme yetkisine sahip değildir kızın onayını almak zorundadır. Dul da aynı şekilde, fakat Hanefi mezhebinde de kadının alnına tabancayı dayarsın zorla evet dedirtebilirsin. O tabancayı dayadığın bin tanede şahitle de tespit edilse o nikâh geçerlidir. Yani kız dese ki alnıma tabancayı dayadı eğer evet demeseydim öldürecekti bende öldürmesin diye evet dedim dese hâkim ne der biliyor musunuz? Demeseydin.

Şimdi bu İslam mezhebi diye bilinen 4 mezhebin görüşü. Şimdi bu konuları konuşuyoruz Medine de hocaların en yaşlısı Ali Nasıl Fakihi, orada basılan bu Kuran’ı Kerimlerin basıldığı matbaanın da başkanlığını yapıyordu. O matbaa bir matbaa gibi değil çünkü dünyanın hemen bütün dillerine çevrilmiş meallerin basıldığı yer çok önemli bir yer.  Oranın başkanıydı daha o zaman. Tabi çok sayıda da hoca vardı. O bana dedi ki,

– Ya Abdülaziz Bey dedi. Ben küçücük bir kız çocuğa nasıl sorarım kızım sen bu adamla evlenmek ister misin diye.

Şimdi ilgili ayetleri okuduk. Ayeti kelimelerde Allah-u Teâlâ diyor ki,

“işte baskı yapmayın” “………………………”  gerçi asıl bakirelerle ilgili ayeti çok acayip şekilde adamlar anlamlar vermişler ona hiç girmeyelim. Bazı zamanlarda anlatmıştım burada. Konu büsbütün dağılır. Yani ilgili ayet ve hadisleri okumuştum. Mesela Rasulullah (sav) diyor ki “ velisiz nikâh olmaz, hangi kadın velisinin izni olmadan nikâhlanırsa nikâhı batındır.” Nikâhlanırsa sözünün faili kadındır. Velinin görevi sadece evliliğe onay vermek ya da vermemektir. Veli onay vermezse onun veliliği düşer ve yetkili makama gider Rasulullah öyle söylüyor.

Neyse şimdi orada bana dedi ki Ali Nasih Fakihi,

-Ya Abdulaziz Bey dedi ben küçücük bir kız çocuğuna nasıl sorarım? Ne bilir? Sen bu adamla evlenmek istiyor musun diye sorsam ne olacak?

– Dedim onu nerden çıkardınız? Şimdi öyle söyleyince ona kadar ki bütün konuşmalar da her söyledikleri yanlış çıkmış hocalar bir rahatladılar şimdi seni yakaladık der gibi hemen bir şey yaptılar. Birisi dedi ki bir hadisçi vardı Abdulsamed el amidi mi? Neyse Abdulsamed olarak şey edelim üniversitenin meşhur hocalarındandır. Er Ramidi galiba. Şimdi Abdulsamedi,

– Ne dedi? Çocukların evlendirilmesi yok mu dedi?

-Mezhepler de var ama İslam da yok dedim. Mezheplerde var dedim çocuklarda evlendirme ama İslam da yok dedim.

Şimdi onlar benim usulümü biliyorlar yani ayet ve hadisleri önemsediğimi, hemen dedi ki şey Abdulsamed el ramidi dedi ki, ki çok iyi hadisçidir gerçekten,

 • Ne dedi yani Ayşe Validemiz Rasulullah’la 6 yaşında evlenmedi mi dedi?
 • Dedim ki bak Abdulsamed Ayşe Validemiz evlenirken buluğa ermek zorunda olduğunu ben sana şimdi Kuran’ı Kerimden reşit olma mecburiyetini Kuran’dan ispatlarımda vakit bitti. Çünkü çok az vaktimiz vardı. Şimdi ben buradan Ayşe Validemiz evlenirken de mutlaka reşit olmasının zorunluluğunu bu ayetten okuyacaz hep beraber göreceksiniz.
 • Dedim ki Abdulsamed sen dedim, Hadis konusunu çok iyi bilirsin. Benim senin kadar bilmem mümkün değil. Rasulullah’la Ayşe Validemiz nerde evlendi dedim?
 • Mekke de dedi.
 • Peki dedim evlenme ile ilgili ayetler nerde indi. Bak bu sureye bakın nerde inmiş bu sure Nisa Suresi? Medine de. Medine de 4ncu yıldan itibaren indiği rivayet edilir. Peki dedim Medine de herhangi bir çocuğun herhangi bir kişiyle evlendirildiğine dair elinde herhangi bir rivayet var mı?
 • Yoktur dedi. Ondan sonra o bir tane bir şey söyledi ona itiraz edince hemen ondan da geri döndü. Ondan sonra dedim bakın şimdi peki size bir şey sorayım dedim, evlenme yaşı diye bir yaş var mı dedim?
 • Yoktur dediler.

Yani bunlar Medine Üniversitesinin gerçekten önde gelen âlimleri. Yoktur dediler.

 • Peki, Kuran’ı Kerim de evlenme yaşı olduğunu biliyor musunuz dedim?
 • Nerede? Dediler

Hemen bu ayeti okudum. Bakın Allah-u Teâlâ diyor ki,

“………………………….” “ Yetim çocukları nikâh çağına varıncaya kadar denemeden geçirin” diyor.

 • Nikâh çağı ne demek? Dedim. Hepsi şok oldu.
 • Allah Allah ya dediler ya gerçekten nikâh çağı varmış Kuran’ı Kerim de.

Şimdi oradan birisi dedi biz bu ayeti talebelere hep okutuyoruz. Radyolarda da televizyonda da anlatıyoruz. Hiç aklımıza gelmiyor, jeton düşmedi şimdiye kadar. Şimdi dedim ki,

 • Olay bu değil şimdi dedim içinizde Arapçayı en iyi bileniniz hanginiz dedim. Bundan sonra biraz Arapça konusunda uzman olmayı gerektiren şeyler söyleyeceğim dedim. Dediler ki,
 • Külliyetullahın Dekanı Muhammed Yakup.

Külleyetullah dedikleri Arap Dili Edebiyatı Fakültesi. Zaten o toplantıyı o organize ediyordu.

 • Tamam dedim. Muhammed Yakup gel buraya dedim. Şimdi geldi. Şimdi bak onlarla yaptığım konuşmayı hep beraber şey yapacağız. Bu arada sizde bunu öğrenmiş olacaksınız. En önemlisi de bizi iyi Arapça bilen insanlar da tabi videolardan şuradan buradan dinleyecekler onlar içinde umarım iyi bir şey olur. Şimdi burada diyor ki Allah-u Teâlâ,

“…………………………………….” “ Yetim çocukları denemeden geçirin.”  Tabi iptila dediğiniz zaman zor bir deneme demektir. Öyle şey değil basit bir deneme değil. Ne yapıyor, parasını saçıp savuruyor mu, iyi kullanıyor mu?

“…………………………………..” “Reşit olduğunu anladığınız zaman mallarını verin.” Yetim çocuklara malları ne zaman veriliyormuş? Buluğla birlikte veriliyor muymuş? Buluğ ön şart değil mi? Yeterli şart mı? Yeterli şart nedir? Reşit olması. Reşit olursa malını vereceksin tamam mı? Yani reşit olması şartıyla malını veriyorsunuz çocuğa. Bu babasından kalan malı reşit olduğu zaman veriyorsunuz. Peki, dedim ondan sonra şu surenin ikinci ayetine geçtim. Biliyorsunuz Hikmet Konusunu benzer ayetleri birlikte değerlendirme değil mi? Birisi muhkem oluyor birisi müteşabih oluyor. Müteşabih muhkem olan ayeti açıklayan oluyor. İki tane daha başka ayet oluyor, iki iki ne kadar çok iki ayet bulursanız o konu da o kadar ayrıntıya gidiyorsunuz. Ondan sonra dedim ki bak Muhammed Yakup dedim ki Enes Hoca hatırlar Muhammed Yakup’u da Fatih hatırlıyor mu bilmiyorum. Bizim vâkıfa gelmişti Muhammed Yakup. Sen hatırlıyorsun değil mi? Tabi. Doğu Türkistanlı aslen de ama Mekke de doğmuş büyümüş Muhammed Yakup ve Arapçayı da haremdeki hocalardan öğrenmiş. Tamamen orada doğmuş büyümüş. Türkçeyi çat pat işte babasından dedesinden kalma bir takım şeylerle zar zor anlıyor. Türkçe bilmiyorum Doğu Türkistanlı Türkçesini bilmiyor. Muhammed Yakuba dedim ki bak, Araplarda da Arap dilini en iyi bilen ilk üçe giriyor adam yani gerçekten o konularda da çok güzel kitapları var. Bizim vakfa geldiği zamanda başka zamanda bana şunu söyledi,

– Masraf bana ait olmak üzere vakfın bütün etkinliklerine katılmak isterim dedi ama biz çağıramadık tabi. Yani her toplantınıza katılmak isterim dedi. Hatta şunu söyledi dedi ki,

– Ya Abdulaziz Bey bu ne biçim Arapça kardeşim dedi

– Dedim ne oldu beğenmedin mi?

– Yok, kardeşim dedi ya söylediklerinizin hepsi doğru ama hiç birisi bizim kitaplarda yok dedi. Böyle Arapça olur mu ya dedi. Nerden öğrendin bunu dedi? Dedim Allah’ın kitabından öğrendim nereden öğreneceğim. Zaten bize geldiğinde de o hayranlığını hatırlarsın değil mi hatırlarsın. Şimdi dedim ki Muhammed Yakuba bak burada Allah-u Teâlâ ne diyor,

“……………………….” “ Yetimlere mallarını verin” Yetimlere malları ne zaman veriliyor? Reşit olduğu zaman buluğdan sonra reşit olduğu zaman. O zaman demek ki bu ayetteki yetim, mecazen yetimdir çünkü buluğdan sonra artık yetimler olmaz.

“…………………………” “ Pisi temizle değiştirmeyin.”

“………………………..” “ Onların mallarını sizin malınıza katarak yemeyin” Yani karıştırırsınız sizin mallarını içersin de şu senin öbürü değil dersiniz o arada onların mallarından size geçmiş olabilir bunu yapmayın diyor.

“……………………………” “bu büyük bir zulümdür” ondan sonra diyor ki Allah-u Teala,

“…………………………….” “ O yetimlerle ilgili olarak onların haklarını vermekten korkarsanız. Yani şimdi yanınıza yetim bir kız var babasından mal kalmış buluğa ermiş, malını verme yaşına gelmiş, vermek istemiyorsunuz diyorsunuz ki bununla nikâhlanayım mal elimizden çıkmasın. Şimdi diyeceksiniz ki bunu nerden çıkarttın? Yani muhkem, mütaşabih ayet meselesi var ya Kuran’ı Kerim aklınıza hayalinize gelen bütün sorulara ayrıntılı cevap verir. Ama yeter ki o metodu bilin. O muhkem ve müteşabih metodunu bilemezseniz yani hikmet metodunu bilemezseniz, hiçbir problemi çözemezsiniz. Onu bilirseniz çözümsüz kalan hiçbir problem olmaz. Hiçbir saha da hiçbir problem çözümsüz kalmaz. Şimdi aynı surenin 127nci ayeti olacak inşallah yanlış aklımda kalmamıştır. Bak şimdi burada diyor ki Allah, burada dikkat edin, aynı zamanda kendinizi Muhammed Yakup’un yerine de koyun J

“……………………………………” “ Ya Muhammed senden kadınlar konusunda fetva istiyorlar” fetva istiyorlar sözü o sorunun cevabı Kuran da varsa kullanılır. Tıp ki şu ayet diyoruz ya onları birleştirdiğin zaman bir sonuca varıyorsunuz. Ama diyor ki Allah,

“…………………………………….” “ De ki onlarla ilgili fetvayı size Allah veriyor.” Ondan sonra,

“…………………………………” “ Bu kitap da size okunan” az önce okuduk  hangi konu da “…………………..” “yetim kadınlarla ilgili olarak” peki, bu yetim kadınlar nasıl bir kadın?

“…………………….” “ onlar için yazılmış olanı vermiyorsunuz.” Yani babalarından kalan annelerinden kalan ya da dedelerinden kalan neyse o kalan miras malını vermiyorsunuz,

“………………………” “nikâhlamak istiyorsunuz onları” az önce verdiğim bak o ayetin anlamını burada daha açıkça ifade etti. Yani şeyi vermiyorsunuz, o yetim kızın, buluğa ermiş, reşit olmuş artık malını eline verme yaşı gelmiş ama siz vermiyor nikâhlanmak istiyorsunuz onunla. Şimdi o kız sizin yanınızda büyüdüğü için sizin malına heveslenerek nikâhlandığınızı bilmez zanneder ki kendisini beğenmişsiniz. Onun gözünde o malın bir değeri yok çünkü eline geçmemiş ya o zamana kadar. Ama siz o malı kaçırmak istemediğiniz için evleniyorsunuz o zaman kızı mı seviyor malı mı seviyor bu adam? Malı seviyorsa o zaman gereken değeri verebilir mi? İşte burada o. Ondan sonra da “…………………………..” “ zayıf çocuklar” diyor ama o konu şey yapıyor. Ama burada esas şimdi buradan oraya geçiyoruz, şimdi burada tekrar diyor ki,

“……………………….” “ yani yetim kadınlarla evlendiğiniz zaman” ne zaman evlenilecek? Onların mallarını kendilerine verme durumuna geldiği zaman, reşit oldukları zaman evlenilecek, onlar evlenildiği zaman malı için evlenildiğinden dolayı bir erkeğin eşine göstermesi gereken, vermesi gereken değeri bu insan verebilir mi? Veremez. O zaman diyor ona şeyi vermekten korkuyorsanız, gereken değeri veremeyecekseniz, o zaman ne diyor,

“………………..” “hoşunuz giden başka kadınlarla evlenin bunlarla evlenmeyin” çünkü bu kız çocukları sizin orada önemli olduğunuzu hissetmişler sizin onlara evlenme teklifinde bulunmalarını belki kendileri için çok büyük bir onur kabul etmiş olabilirler ama işin arka yüzünü bilmezler. Sizin asıl niyetinizin mal olduğunu bilmezler. O zaman eşinize gereken değeri göstermeyeceğinizden korkuyorsanız hani evlenmek yasak değil olabilir gerçekten değerini de verebilir çok beğenebilir de kızı tamam evlen ama malı için evleniyorsan evlenme diyor. Başkası ile evlen diyor tamam mı? Şimdi bu ayeti okuduk ondan sonra da geçtik Muhammed Yakuba bir de şeyi gösterdim ondan sonraki 4ncü ayeti,

“……………………………” “kadınlara Mehirlerini gönül hoşluğu ile verin” kadınlara Mehir veren kim? Erkek. Şimdi erkeğinde yetim olduğunu kabul edin. Malı teslim almamışsa karısına Mehir verebilir mi? Onun için eşit olması lazım değil mi? Peki kadın babasından kalan malı reşit olmadan alamıyorsa evlenirken alabilir mi? Verilmez. “gönül hoşluğu ile verin diyor” ondan sonra diyor ki,

“……………………………….” “ onun herhangi bir parçası”Mehir olarak verdiğiniz bir kısmını gönül hoşluğu ile size bağışlarlarsa,

“………………………………” “afiyetle yiyin”  bir çocuğun bağışlamasından söz edilebilir mi? Reşit olmayan birisinin bağışlaması olabilir mi? Olmaz değil mi?

Şimdi bunları okuduktan sonra Muhammed Yakup şey yaptı. Oturdu tabi bunu sesli olarak şey yapıyoruz bunu hepsi dinliyor. Ondan sonra Muhammed Yakup bir kalktı böyle başını iki eliyle tuttu “ bu ne kardeşim ya dedi bu ne ya? Buluğa ermekte yetmiyormuş evlenmek için reşit olmak gerekiyormuş.” Gördünüz mü? Şimdi ayetleri birbiri ile birleştirdiğiniz zaman reşit olması lazım, evlenmek için reşit olması icap ediyor. Yani buluğ yetmiyor. Peki, reşit olduğu zaman kendi kararını kendisi verir değil mi? Kimle evlenecekse evlenir. Sen veli olarak yapacağın şey bunu Kuran’daki hükümlere göre denetlemek. Doğru mu yanlış mı?

Bir gün bir bakire kız Rasulullah (sav) yanına geliyor ki sahih bir hadistir. Bakıyor Rasulullah yok, Aişe Validemize diyor ki, “ babam beni ailesinden biriyle evlendirdi aile içerisinde itibarını yükseltmek için ben bu evliliğe razı değilim” diyor. Aişe Validemiz “ otur. Birazdan Rasulullah gelir sorarsın ” diyor. Rasulullah geliyor ona soruyor, diyor ki “ Ya Rasulullah, babam beni” amcasının oğlu muydu o Fatih? Amcasının oğluydu evet, amcasının oğluyla evlendirdi ki kendi itibarını orada yükseltsin ben bu evliliğe razı değilim” diyor. Rasulullah (sav) ne diyor biliyor musunuz? “bu evlilik geçersizdir “ diyor. Bakire bir kız. Ben razı değildim diye bir irade beyan etmek için de reşit olmak gerekmez mi?  Herkes beyan edemez ki. Bu evlilik geçersizdir diyor hemen babasını çağırıyor, çağır diyor kızım sen istediğinle evlenebilirsin. Kız ne diyor? Diyor ki “ yok Ya Rasulullah ben bu evliliğe razıyım da diyor kadınların haklarının olup olmadığını öğrenmek istedim” diyor. Bir senaryo ile gelmiş yani J  Kadının bir hakkı var mı yok mu onu öğrenmek istedim diyor.  Şimdi bütün mesele böyle ortada siz nasıl diyebilirsiniz ki bakire bir kızı babası verebilir nasıl diyebilirsiniz? Onun için bu dört mezhebin dördünün de bu evlenme işlemleri ile ilgili fetvaların Kuran’la Rasulullah’ın uygulaması ile en küçük bir ilgilisi yoktur.  Bak bu kadar net söylüyorum en küçük bir ilgisi yoktur. Şiilerde öyledir, evlenme yaşı diye bir şey söz konusu değil onun için bakarsınız ki küçük bir kızla evlenmiş gerdeğe de girmiş ve kız çocuğu da gerdekte kan kaybından ölmüş. Ondan sonra bunu da İslam’a fatura ederler. Tabi eğer İslam mezheplerin yazdığıysa doğrudur. Ama şu işin vahametine bakın ki bunlar Arapların hâkim olduğu bir fakülte, üniversite.  Bunlar Arap ama bu konu orada da şey yapılmıyor, irdelenmiyor, sorgulanmıyor.

Rasulullah (sav) diyor ki, velinin izni olmadan nikah olmaz, istizanla ilgili bir hadis vardı “……………………………” “dul kendisi ile ilgili karar vermede velisinden önce kendisini karar vermeye sahiptir. Bakirenin nikâhı konusunda da izin istenir” diyor. Kimden izin istenir? Bakireden. Yani bu evliliğe razı mısın diye sorulur. Şimdi Rasulullah’a diyorlar ki, “ bakire utanır.” Yani şimdi şehirde okumuş kızlar değil. Şey bunlar açılmamış dışarıya evlilik konusunda Rasulullah (sav) diyor ki, “………………………………….” “ susması onun iznidir” diyor. Susarsa demek ki onayı vardır, karşı çıkarsa demek ki yok. Şimdi bakın Rasulullah böyle diyor, ayeti kerimde bu konu çok açık hüküm vardır. Ama o Nur suresi 33ü okumak kadarda zorunluluk oldu galiba. Okumayım diye kendimi zorluyorum ama okuyacağız herhalde mecburen. Şimdi hakikaten bu İslam’a yapılan şu mezheplerin yaptığı kötülüğü ben kimsenin yapabileceğine en küçük ihtimal vermiyorum. Şimdi bakın elinizdeki Kuran’ı Kerimlerde ayete yapılan ihaneti göreceksiniz. Ben onu okumak istemiyordum ama şimdi onu okumazsam bir sürü soru soracaksınız yoksa cevapsız kalacak şimdi sen onu okusana bir Fatih. Bakın hatta önce bir şeyi okuyalım da sonra ona sıra gelsin. Mesela dul kadınlarla ilgili bir ayet var Bakara suresi 232nci ayet. 36ncı sayfa. İstersen onu oku oradan Fatih.

F.ORUM: Bakara suresinin 232nci ayeti, elimdeki meal diyanet vakfına ait meal.

kadınları boşadınız ve onların bekleme müddetini bitirdikleri vakit aralarında iyilikle anlaştıkları takdir de onların eski kocaları ile evlenmelerine engel olmayın.”

Eski parantez içerisinde istersen onu okuma o yorum çünkü. Bir daha baştan oku.

kadınları boşadınız ve onların bekleme müddetini bitirdikleri vakit aralarında iyilikle anlaştıkları takdir de onların kocaları ile evlenmelerine engel olmayın.”

Tamam diyor ki burada onların kocaları ile evlenmelerine engel olmayın diyor ki hangi kadın bunlar? Boşanmış kadın yani dul kadın. Şimdi boşanmış bekleme süresi de bitmişse bu kadının kocası var mı? o zaman kocaları ile ne demek olur? Koca adaylarıyla, eksi de olabilir eskisileyde evlenebilir başkası da olabilir olmasında problem yok olabilir. Eskisiyle de evlenebilir. Ama yeni birisiyle de evlenebilir. Onun için onların evlenmelerine engel olmayın. Şimdi bu ayeti Hanefi, şafi, maliki ve Hambeli mezhepleri evlenmede velilik konusunda delil almışlardır. Ayetin baş tarafı yoktur yani dul kadınlar değil bakirelerle ilgili de alırlar delil olarak onun için baş tarafını almamışlardır, “………………………………….” Kısmı yok. Kadınları boşadığınız kısmı yok ve şöyle yapıyorlar diyorlar ki ben bu velayete fazlaca dalmayım da diyorlar ki işte onları mesela Hanif’iler buradan sadece şeyi alıyorlar, “……………………..”  kısmını almıyorlar engel olmayan kısmı almıyorlar çünkü veliyi şart koşmuyorlar engel olmayın kısmı olursa engel olacak birisi olacak anlaşılır. Rasulullah velisi nikâh olmaz diyor ama Hanif’iler veliyi dikkate almıyor ondan dolayı Hanefilerde kız kaçırmalar falan filan vardır yani. Denetimsiz fetva verdikleri için. Hatta Hanif’iler de böyle bir topluluk içerisinde birisi kıza dese ki karıcığım ne yapıyorsun bu bey dese duydunuz mu benim karım oldu bitti işte arada nikâh mikah bir şey yok. Yani akıl almaz bir şey yani. Onun için biliyorsun Hanif’iler hep tartışırlar filmlerde şeylerde rol icabı bir nikah kıyılsa geçerli midir geçersiz midir diye tartışırlar. Geçerli sayıyorlar maalesef.  Onu geçerli sayan bir kişi bu ayeti nasıl delil alacak. “…………. “ derken bir otoriteden bahsediliyor değil mi? engel olmayın, “……………………..” “ eşleri ile nikahlanmalarına” “……………………………” “ marufa göre anlaşmışlarsa” marufuna göre anlaşmışlarsa hiç birinin işine gelmiyor 4 mezhebin 4ü de bunu kaile almaz. Çünkü marufa göre anlaşmışlarsa kısmı kadının eş seçme hakkını gösteriyor. Bakireyi baba sormadan evlendiriyorsa o ayeti alabilir mi? onu hiç birisi almamıştır. Hanefilikte almamıştır çünkü velilik gerekecek o zaman denetlenmesi söz konusu olacak ondan sonra “…………..” kısmını da almamıştır Hanif’iler engel olmayın çünkü o da bir denetimden bahsediyor, sadece “………………” iki tane kesmiş çekmiş almışlar ondan bir hüküm bina etmişler hadislerin hiçbirini almamışlar falan filan. Şimdi şafi, maliki ve Hambeli mezhebine bu ayetin hiçbir kelimesi uygun gelmiyor. Hiçbir kelimesi onun için onlarla ayeti almak mecburiyeti olduğu için millet neler yapıyor millet fazlaca yapılarını fark etmesin diye üstünü kapatabilmek için mesela bu şafi, maliki ve Hambeli mezhebi şu söylediğimi el munuride bulabilirsiniz. İbniKudamidin. “…………………………………” neye “………….” Manası vermişlerdir ki asla olabilecek bir mana değil evlendirmekten geri durmayın manası vermişlerdir. O kelimeye o mana verilmesi imkansız çünkü birisi mutadı birisi lazım. Ondan sonra bun da ne demek istediğimi Arapça bilenler bilir geri izaha gerek yok. Şimdi ondan sonra “……………………” kısmı da hesaplarına gelmiyor üç mezhebin çünkü nikah fiilinin faili kadın bunlar faili olamaz diyorlar üçü de onun için hiçbir kelimesi onlara uymuyor ama Haniflere sadece “……..” kelimesi uyuyor çünkü nikahın faili kadın. Bunların hangisi ayette hiç birisi ayette hükmettiği yok. Şimdi asıl burada ayetin tamamını okursanız dul kadınların evlenmesi söz konusu ama şimdi bakirelerin evlenmesi ile ilgili ayette şimdi Fatih okuyacak görün ki bu mezhepler yanlıştan dolayı bu ayeti nasıl katletmişler bir görün,

F.ORUM: Nur suresinin 33ncü ayeti, 32 de itibaren okuyoruz,

Aranızdaki bekârları kölelerinizden ve cariyelerinizden elverişli olanları evlendirin. Eğer bunlar fakirseler Allah kendi lütfu ile onları zenginleştirir. Allah lütfu geniş olan ve her şeyi en iyi bilendir. Evlenme imkânını bulamayanlar ise Allah lütfu ile kendilerini varlıklı kılıncaya kadar iffetlerini korusunlar. Ellerinizin altında bulunanlardan (kölelerden ve cariyelerden) mükatebe yapmak isteyenlerle eğer kendilerinde bir hayır görürseniz hemen mükatebe yapın. Allah’ın size vermiş olduğu malından siz de onlara verin. Dünya hayatı”

A.BAYINDIR: Bu mütakebe kelimesi ile ilgili açıklama yapmak lazım. Burada evlenmeden bahsediliyor. Şimdi mesela diyelim ki bir hanım esir diyor ki yanında bulunduğu kişiye müsaade et ben gideyim çalışayım bakarsın beni beğenen birisi olur evlenirim bir şey yapayım der bu mukatebe olur. Nitekim cüberiyeRasulullah’ın yanına o şekilde gelmiştir. Ondan sonra erkekse der ki musade et çalışıp kazanayım evleneyim çoluk çocuk sahibi olayım bu tamamen evlenme ile alakalıdır bu kısım ve diyor ki Allah onlara malda verin diyor o esirlere kendi malınızdan da verin. Destekte yapın hem izin yani hem çalışma izni verin bugün ki hukuk açısından anlamak gerekirse hem onlara çalışma izni verin hem de kendi malınızdan destek verin diyor. Çünkü o şekilde evlenmelerine destek vermek için.

F.ORUM: “ Dünya hayatının geçici menfaatlerini elde edeceksiniz diye namuslu kalmak isteyen carilerinizi fuhuşa zorlamayın.”

A.BAYINDIR:  Buyurun şimdi hadi.

F.ORUM: “Kim onları zor altında bırakırsa bilinmelidir ki zorlanmalarından dolayı zorlanmalarından sonra Allah onlar için çok bağışlayıcı ve rahmetlidir.

A.BAYINDIR: Şimdi evlenmeyle ilgili ayette fuhuşa zorlanma nerden çıktı. Allah-u Teala zinayla ilgili zina yapmayın diyor mu herhangi bir ayette? Ne diyor, yaklaşmayın diyor değil mi? Zinaya yaklaşmayın diyecek ondan sonrada burada diyecek ki hayır bir daha oku dikkatli dinleyin bakın,

F.ORUM: “ Dünya hayatının geçici menfaatlarini elde edeceksiniz diye namuslu kalmak isteyen”

A.BAYINDIR: “ Dünya hayatının geçici menfaatlarini elde edeceksiniz” diye ne demek? Para kazanmak için diye demek değil mi? Para kazanmak için evet,

F.ORUM: “namuslu kalmak isteyen carilerinizi fuhuşa zorlamayın.”

A.BAYINDIR: Namuslu kalmak istemezse zorla para kazanacaksın fuhuş yaptıracaksın para kazanacaksın. Şimdi Kuran’ı Kerimi haşa tövbe estağfurullah genelev açmaya delil yapmışlar mı?bakın görüyorsunuz değil mi? evet devam et,

F.ORUM: “ Kim onları zor altında bırakırsa bilinmelidir ki zorlanmalarından sonra Allah çok bağışlayıcıdır ve merhametlidir.”

A.BAYINDIR:Peki Allah bağışlıyor o zaman namuslu kalanda zorlayacaksın para kazanacaksın ne oldu şimdi? Peki cariyeleriniz diye geçen “………………….”  Yaşar Nuri bunu şöyle tercüme etmiş, hizmetinizdeki genç kızları o manaya gelir çünkü “………” kelimesi ama hizmetinizdeki kelimesi kendi ilavesi genç kızlarınızı gibi dünya para kazanmak için fuhuşa zorlamayın eğer namuslu kalmak istiyorlarsa. Bu ne? Bu ne yani? Allah’ın kitabında bu olur mu? Evlenmeyle ilgili yerde olur mu? Mesele şu arkadaşlar orada “……………………..”  kelimesi geçiyor “namuslu kalmak isterlerseyi “………” mesela burayı bir kale kabul edin buranın içerisine giren kişi “………” bulunmuş yani korunmuş olur tamam mı? korunan kadına muhsana denir Kuran’ı Kerimde. Muhsana iki şekildedir. 1. Kendini koruyan kadındır ki evlenmede ön şarttır “………………………..” zaten kadınlar ister Müslüman ister gayri Müslim olsun fıtraten kendilerini ahlaksızlığa karşı korurlar. O korumayanlar istinai kişilerdir. Ondan dolayı mesela şeyin Maide suresinin 5nci ayetinde de ehl-i kitaptan kadınlarla evlenmenin şartı o kadınların kendilerini zinadan korumasıdır. Şimdi bu zaten o bakire kızlar zaten kendilerini zinadan korurlar normal de istisnai durumlar hariç. İkinci koruma da kocalarının koruması ona da mesela Nisa Suresinin 24ncü ayetinde “…………..” “evli kadınlarla evlenmeniz de size haram kılınmıştır.” Diye geçer. Yani muhsana kelimesi hem evli kadın manasına geliyor, hem namuslu kadın manasına gelir yerine göre. Şimdi buradaki “……” zaten namuslu olmak zorunda diğer ayetlere baktığımız zaman “………………..” manası ne olur? Evlenmek isterlerse olur tamam. Başka olmaz zaten. Ayetler arasındaki Kuran’ı Kerim’in o kelimeye verdiği mana evlenmek isterlerse dünya yani kızlarınız evlenmek istedikleri zaman dünya malının geçici menfaatinden dolayı onları isyana zorlamayın fuhuşa değil.  “……..” diyor “……..” isyan demektir tamam mı? Biğa çünkü ayette var “…………………………” Nahl 90 dı değil mi? “ fuhuştan, münkerden ve beğiyden çünkü fuhuş ile beğiy ayırıyor bu ayeti kerime. İsyan. Ha isyan kelimesi mecaz olarak fuhuş anlamında kullanımaz mı kullanılır ama bir kelimenin mecazi anlamına gitmek için hakiki anlamın imkansızlaşması lazım. Şimdi burada diyor ki eğer genç kızlarınız namuslu kalmak isterse dünya menfaatini isteyerek evlenmek istedikleri namus bak ezbere gittik yanlış yaptım. Evlenmek isterlerse dünya hayatının geçici menfaati tercih ederek bunları isyana zorlamayın. Yani istemeyen kişi ile evlendirmeyin. İstemedikleri kişiyle evlendirmeyin ne oluyor, efendim kızım seni bu çulsuza vermem demek seni değil mi? ben o adamın babasını sevmiyorum, o aileyi sevmiyorum yani elle tutulur Kuran’ı Kerimi maruf dediği bir gerekçe olmadan karşı çıkan aileler yok mu? Ha genellikle de dünyalıktan dolayı şey yaparlar. Diyor ki Allah-u Teala “ bundan dolayı kızlarınızı isyana zorlamayın” çünkü kızlara hep baskı yapılır istemedikleri kişilerle evlendirilirler ve o nikah da geçersizdir tamam mı? peki bu kız gitti orada zina mı yapıyor? Ondan sonra diyor ki “…………………….” “kim bu kızları zorla onlarla başkası ile evlendirirse nikahlı olmadığı için aslen zina olması lazım ama “…………………” “ bu kızları böyle bir evliliğe zorlamalarından sonra Allah onları affeder”  kimi bu kızları affeder insanları değil. Onları zorlayanı değil. Şimdi bu ayet bakın fetayette genç kızlarınyani bakire kızların zorla evlendirilmesini yasaklıyor mu? Evlendirilmesini? Açıkça yasaklıyor. Peki şafi, maliki ve Hambeli mezhepleri babaya bakire kızı sormadan evlendirme yetkisi veriyorsa bu ayete doğru mana verebilir mi? peki Hanefi mezhebi tabancayı dayayıp da nikahı geçerli sayıyorsa bu ayete doğru mana verebilir mi? bak görüyor musunuz ki evlenme ile ilgili ayeti ne hale getirmişler. Ama elinizdeki şeyleri görüyorsunuz.

Şimdi gelelim Aişe validemiz meselesine vakit biraz çok uzadı ama o da çok önemli. Aişe validemiz evlenirken çocuk muydu? Dedim ya ben bu kısmını Medine’deki hocalara anlatmadım konuşmamıştım çünkü vakit çok dardı. Şimdi Kuran’ı Kerim Mekke Medine toplumunun diliyle inmiştir. İbrahim suresinin 4ncü ayetinde Allah-u Teala diyor ki, “……………………………………” “ her elçiyi kendi kavminin diliyle göndermişizdir” ki “………………………………” onlara açık açık onu anlatsın.” Yani o kavim bilmediği kelimelerle mesela Türkiye’de Arapça olarak tebliğ yapın kim ne anlar? Millet Kuran’ı Kerim okuyor ama anlamadıktan sonra istediğin kadar oku günde istersen on hatim edecek ne olacak. Onun için Arap toplumunda onların diliyle sokakta konuşulan dille indirilmiştir Kuran’ı Kerim tamam mı? Peki, o sokakta konuşulan dilde, az önce okuduk evlenme yaşı var mı? Peki, evlenme yaşı kavramı olan bir toplulukta çocuklar evlendirilebilir mi? Peki Aişe Validemizin çocuk yaşta evlendirilmesi mümkün mü? Bu ayetlere göre. Zaten Fatih’in yaptığı bir çalışma vardı, kaç yaşındaydı yapılan şeylere göre 17 veya 18 o yapılan tarihi verilere göre de o çıkıyor. Bizim sitede de yayınlanıyor değil mi? şu anda oraya bakabilirsiniz.

Şimdi bugün ki konumuz neydi evlenmek, evlenme yaşı ister kız ister erkek olsun, buluğdan önce evlenmek çok sayıda ayet varda onu siz çocukların evlendirilmesi ile ilgili kitap var Fatih’in makalesinden okuyabilirsiniz. O Kadar çok ayet o kadar çok hadis var hiç birisini almıyorlar alakasız bir ayetin kelimesini manasını değiştirerek çocukların evlendirilmesini ve küçük çocukların gerdek yapılmasını caiz görüyorlar ve bütün mezhepler bunu kabul ediyor ve bunun adı da İslam oluyor. Şimdi bu adamlar bize kızıyorlar niye kızıyorsunuz kardeşim ben mi yazdım bunları oraya. Hani Süleyman Demirel bir şey demişti benzin vardı da ben mi içtim. JEvet bakın onun için problemin büyüklüğünü her derste görüyorsunuz hep beraber görevimiz bunları temizlemektir.

İnşallah hep beraber bu temizliği yapacağız. Birazcık ara veriyoruz.

Tüm Kur'an Sohbetleri
# İçerik Adı Yayınladığı Tarih Görüntülenme
1 İsra Suresi 45-52. Ayetler | Kur’an Sohbetleri 21 Mayıs 2024
2 İsra Suresi 40-44. Ayetler | Kur’an Sohbetleri 14 Mayıs 2024
3 İsra Suresi 36-39. Ayetler | Kur’an Sohbetleri 7 Mayıs 2024
4 İsra Suresi 34-35. Ayetler | Kur’an Sohbetleri 1 Mayıs 2024
5 İsra Suresi 33. Ayet | Kur’an Sohbetleri 23 Nisan 2024
6 İsra Suresi 32. Ayet | Kur’an Sohbetleri 16 Nisan 2024
7 İsra Suresi 26-31. Ayetler | Kur’an Sohbetleri 9 Nisan 2024
8 Hikmet Çalışmaları | Allah’ın Kitabına Uymayanın Hayatı Cehennem Olur 6 Nisan 2024
9 İsra Suresi 23-25. Ayetler | Kur’an Sohbetleri 3 Nisan 2024
10 Hikmet Çalışmaları | Dinde Kendini Merkeze Koymak 30 Mart 2024
11 İsra Suresi 18-22. Ayetler | Kur’an Sohbetleri 26 Mart 2024
12 İsra Suresi 16-17. Ayetler | Kur’an Sohbetleri 19 Mart 2024
13 İsra Suresi 13-15. Ayetler | Kur’an Sohbetleri 12 Mart 2024
14 İsra Suresi 9-11. Ayetler | Kur’an Sohbetleri 27 Şubat 2024
15 İsra Suresi 4-8. Ayetler | Kur’an Sohbetleri 20 Şubat 2024
16 İsra Suresi 2-3. Ayetler | Kur’an Sohbetleri 13 Şubat 2024
17 İsra Suresi 1. Ayet | Kur’an Sohbetleri 6 Şubat 2024
18 Nahl Suresi 124-128. Ayetler | Kur’an Sohbetleri 30 Ocak 2024
19 Nahl Suresi 119-123. Ayetler | Kur’an Sohbetleri 23 Ocak 2024
20 Nahl Suresi 114-118. Ayetler | Kur’an Sohbetleri 16 Ocak 2024
21 Nahl Suresi 110-113. Ayetler | Kur’an Sohbetleri 9 Ocak 2024
22 Nahl Suresi 103-109. Ayetler | Kur’an Sohbetleri 2 Ocak 2024
23 Nahl Suresi 101-102. Ayetler | Kur’an Sohbetleri 26 Aralık 2023
24 Nahl Suresi 94-100. Ayetler | Kur’an Sohbetleri 19 Aralık 2023
25 Nahl Suresi 93. Ayet | Kur’an Sohbetleri 12 Aralık 2023
26 Nahl Suresi 90-93. Ayetler | Kur’an Sohbetleri 5 Aralık 2023
27 Nahl Suresi 83-89. Ayetler | Kur’an Sohbetleri 28 Kasım 2023
28 Nahl Suresi 77-82. Ayetler | Kur’an Sohbetleri 21 Kasım 2023
29 Nahl Suresi 72-76. Ayetler | Kur’an Sohbetleri 14 Kasım 2023
30 Nahl Suresi 68-71. Ayetler | Kur’an Sohbetleri 7 Kasım 2023
31 Nahl Suresi 65-67. Ayetler | Kur’an Sohbetleri 31 Ekim 2023
32 Nahl Suresi 60-64. Ayetler | Kur’an Sohbetleri 24 Ekim 2023
33 Nahl Suresi 56-59. Ayetler | Kur’an Sohbetleri 17 Ekim 2023
34 Filistin-İsrail Savaşı | Kur’an Sohbetleri 10 Ekim 2023
35 Nahl Suresi 51-55. Ayetler | Kur’an Sohbetleri 3 Ekim 2023
36 Nahl Suresi 45-50. Ayetler | Kur’an Sohbetleri 26 Eylül 2023
37 Nahl Suresi 41-44. Ayetler | Kur’an Sohbetleri 19 Eylül 2023
38 Nahl Suresi 38-40. Ayetler | Kur’an Sohbetleri 12 Eylül 2023
39 Nahl Suresi 35-37. Ayetler | Kur’an Sohbetleri 5 Eylül 2023
40 Nahl Suresi 30-34. Ayetler | Kur’an Sohbetleri 29 Ağustos 2023
41 Nahl Suresi 24-29. Ayetler | Kur’an Sohbetleri 22 Ağustos 2023
42 Nahl Suresi 15-23. Ayetler | Kur’an Sohbetleri 15 Ağustos 2023
43 Nahl Suresi 9-14. Ayetler | Kur’an Sohbetleri 8 Ağustos 2023
44 Nahl Suresi 5-8. Ayetler | Kur’an Sohbetleri 1 Ağustos 2023
45 Nahl Suresi 3-4. Ayetler | Kur’an Sohbetleri 25 Temmuz 2023
46 Nahl Suresi 1-2. Ayetler | Kur’an Sohbetleri 18 Temmuz 2023
47 Hicr Suresi 88-99. Ayetler | Kur’an Sohbetleri 11 Temmuz 2023
48 Hicr Suresi 85-87. Ayetler | Kur’an Sohbetleri 4 Temmuz 2023
49 Hicr Suresi 61-77. Ayetler | Kur’an Sohbetleri 13 Haziran 2023
50 Hicr Suresi 51-60. Ayetler | Kur’an Sohbetleri 6 Haziran 2023
51 Hicr Suresi 45-50. Ayetler | Kur’an Sohbetleri 30 Mayıs 2023
52 Hicr Suresi 43-44. Ayetler | Kur’an Sohbetleri 23 Mayıs 2023
53 Hicr Suresi 28-42. Ayetler | Kur’an Sohbetleri 16 Mayıs 2023
54 Hicr Suresi 26-27. Ayetler | Kur’an Sohbetleri 9 Mayıs 2023
55 Hicr Suresi 19-25. Ayetler | Kur’an Sohbetleri 2 Mayıs 2023
56 Hicr Suresi 14-18. Ayetler | Kur’an Sohbetleri 25 Nisan 2023
57 Hicr Suresi 6-13. Ayetler | Kur’an Sohbetleri 18 Nisan 2023
58 Hicr Suresi 1-5. Ayetler | Kur’an Sohbetleri 11 Nisan 2023
59 İbrahim Suresi 42-52. Ayetler | Kur’an Sohbetleri 4 Nisan 2023
60 İbrahim Suresi 35-41. Ayetler | Kur’an Sohbetleri 28 Mart 2023
61 İbrahim Suresi 28-34. Ayetler | Kur’an Sohbetleri 21 Mart 2023
62 İbrahim Suresi 22-27. Ayetler | Kur’an Sohbetleri 14 Mart 2023
63 İbrahim Suresi 18-21. Ayetler | Kur’an Sohbetleri 7 Mart 2023
64 İbrahim Suresi 9-17. Ayetler | Kur’an Sohbetleri 28 Şubat 2023
65 İbrahim Suresi 5-8. Ayetler | Kur’an Sohbetleri 21 Şubat 2023
66 İbrahim Suresi 1-4. Ayetler | Kur’an Sohbetleri 14 Şubat 2023
67 Rad Suresi 41-43. Ayetler | Kur’an Sohbetleri 7 Şubat 2023
68 Rad Suresi 38-40. Ayetler | Kur’an Sohbetleri 31 Ocak 2023
69 Rad Suresi 36-37. Ayetler | Kur’an Sohbetleri 24 Ocak 2023
70 Rad Suresi 33-36. Ayetler | Kur’an Sohbetleri 17 Ocak 2023
71 Rad Suresi 30-32. Ayetler | Kur’an Sohbetleri 10 Ocak 2023
72 Rad Suresi 26-29. Ayetler | Kur’an Sohbetleri 3 Ocak 2023
73 Rad Suresi 19-25. Ayetler | Kur’an Sohbetleri 27 Aralık 2022
74 Rad Suresi 17-19. Ayetler | Kur’an Sohbetleri 20 Aralık 2022
75 Rad Suresi 15-16. Ayetler | Kur’an Sohbetleri 13 Aralık 2022
76 Rad Suresi 11-14. Ayetler | Kur’an Sohbetleri 6 Aralık 2022
77 Rad Suresi 6-10. Ayetler | Kur’an Sohbetleri 29 Kasım 2022
78 Rad Suresi 1-5. Ayetler | Kur’an Sohbetleri 22 Kasım 2022
79 Yusuf Suresi 105-111. Ayetler | Kur’an Sohbetleri 15 Kasım 2022
80 Yusuf Suresi 96-104. Ayetler | Kur’an Sohbetleri 8 Kasım 2022
81 Yusuf Suresi 87-95. Ayetler | Kur’an Sohbetleri 1 Kasım 2022
82 Yusuf Suresi 77-86. Ayetler | Kur’an Sohbetleri 25 Ekim 2022
83 Yusuf Suresi 67-76. Ayetler | Kur’an Sohbetleri 18 Ekim 2022
84 Yusuf Suresi 58-66. Ayetler | Kur’an Sohbetleri 11 Ekim 2022
85 Yusuf Suresi 43-57. Ayetler | Kur’an Sohbetleri 4 Ekim 2022
86 Yusuf Suresi 36-42. Ayetler | Kur’an Sohbetleri 27 Eylül 2022
87 Yusuf Suresi 30-35. Ayetler | Kur’an Sohbetleri 20 Eylül 2022
88 Yusuf Suresi 23-29. Ayetler | Kur’an Sohbetleri 13 Eylül 2022
89 Yusuf Suresi 7-22. Ayetler | Kur’an Sohbetleri 6 Eylül 2022
90 Yusuf Suresi 1-6. Ayetler | Kur’an Sohbetleri 30 Ağustos 2022
91 Kur’an’da İman Esasları | Kur’an Sohbetleri 23 Ağustos 2022
92 Hud Suresi 118-123. Ayetler | Kur’an Sohbetleri 16 Ağustos 2022
93 Hud Suresi 116-117. Ayetler | Kur’an Sohbetleri 9 Ağustos 2022
94 Hud Suresi 114-115. Ayetler – Namazların Birleştirilmesi | Kur’an SohbetleriFgOoOm0a2AkFgOoOm0a2Ak 2 Ağustos 2022
95 Hud Suresi 109-113. Ayetler | Kur’an Sohbetleri 27 Temmuz 2022
96 Hud Suresi 96-104. Ayetler | Kur’an Sohbetleri 5 Temmuz 2022
97 Hud Suresi 84-95. Ayetler | Kur’an Sohbetleri 28 Haziran 2022
98 Hud Suresi 69-83. Ayetler | Kur’an Sohbetleri 21 Haziran 2022
99 Hud Suresi 61-68. Ayetler | Kur’an Sohbetleri 14 Haziran 2022
100 Hud Suresi 50-60. Ayetler | Kur’an Sohbetleri 7 Haziran 2022
101 Hud Suresi 36-49. Ayetler | Kur’an Sohbetleri 31 Mayıs 2022
102 Hud Suresi 25-35. Ayetler | Kur’an Sohbetleri 25 Mayıs 2022
103 Hud Suresi 18-24. Ayetler | Kur’an Sohbetleri 17 Mayıs 2022
104 Hud Suresi 15-17. Ayetler | Kur’an Sohbetleri 11 Mayıs 2022
105 Kur’an Sohbetleri | Hud Suresi 13-14. Ayetler 26 Nisan 2022
106 Kur’an Sohbetleri | Hud Suresi 12. Ayet 20 Nisan 2022
107 Kur’an Sohbetleri | Hud Suresi 8-11. Ayetler 13 Nisan 2022
108 Kur’an Sohbetleri | Hud Suresi 7. Ayet 6 Nisan 2022
109 Kur’an Sohbetleri | Hud Suresi 5-6. Ayetler 30 Mart 2022
110 Kur’an Sohbetleri | Hud Suresi 1-4. Ayetler 23 Mart 2022
111 Kur’an Sohbetleri | Yunus Suresi 107-109. Ayetler 16 Mart 2022
112 Kur’an Sohbetleri | Yunus Suresi 101-106. Ayetler 9 Mart 2022
113 Kur’an Sohbetleri | Yunus Suresi 99-100. Ayetler 2 Mart 2022
114 Kur’an Sohbetleri | Yunus Suresi 93-98. Ayetler 23 Şubat 2022
115 Kur’an Sohbetleri | Yunus Suresi 75-86. Ayet 9 Şubat 2022
116 Kur’an Sohbetleri | Yunus 71-74. Ayetler 2 Şubat 2022
117 Kur’an Sohbetleri | Yunus Suresi 65-70. Ayetler 26 Ocak 2022
118 Kur’an Sohbetleri | Yunus Suresi 61-64. Ayetler 19 Ocak 2022
119 Kur’an Sohbetleri | Yunus Suresi 59-60. Ayetler 12 Ocak 2022
120 Kur’an Sohbetleri | Yunus Suresi 54-58. Ayetler 5 Ocak 2022
121 Kur’an Sohbetleri | Yunus Suresi 45-53. Ayetler 29 Aralık 2021
122 Kur’an Sohbetleri | Yunus Suresi 41-44. Ayetler 22 Aralık 2021
123 Kur’an Sohbetleri | Yunus Suresi 38-40. Ayetler 15 Aralık 2021
124 Kur’an Sohbetleri | YUNUS SURESİ 37. AYET 8 Aralık 2021
125 Kur’an Sohbetleri | YUNUS SURESİ 31-36. AYETLER 1 Aralık 2021
126 Kur’an Sohbetleri | YUNUS 26-30. AYETLER 24 Kasım 2021
127 Kur’an Sohbetleri | YUNUS SURESİ 21-25. AYETLER 17 Kasım 2021
128 Kur’an Sohbetleri | YUNUS SURESİ 15-20. AYETLER 10 Kasım 2021
129 Kur’an Sohbetleri | YUNUS SURESİ 7-14. AYETLER 3 Kasım 2021
130 Kur’an Sohbetleri | YUNUS SURESİ 4-6. AYETLER 27 Ekim 2021
131 Kur’an Sohbetleri | YUNUS SURESİ 1-3. AYETLER 20 Ekim 2021
132 Kur’an Sohbetleri | TEVBE SURESİ 123-129. AYETLER 13 Ekim 2021
133 Kur’an Sohbetleri | TEVBE SURESİ 119-122. AYETLER 5 Ekim 2021
134 Kur’an Sohbetleri | TEVBE SURESİ 113-118. AYETLER 28 Eylül 2021
135 Kur’an Sohbetleri | TEVBE SURESİ 107-112. AYETLER 21 Eylül 2021
136 Kur’an Sohbetleri | TEVBE SURESİ 97-106. AYETLER 15 Eylül 2021
137 Kur’an Sohbetleri | TEVBE SURESİ 90-96. AYETLER 8 Eylül 2021
138 Kur’an Sohbetleri | TEVBE SURESİ 81-89. AYETLER 31 Ağustos 2021
139 Kur’an Sohbetleri | TEVBE SURESİ 74-80. AYETLER 24 Ağustos 2021
140 Kur’an Sohbetleri | SIKINTILAR VE BOLLUKLA İMTİHAN 17 Ağustos 2021
141 Kur’an Sohbetleri | RESUL VE TEBLİĞ 17 Ağustos 2021
142 Kur’an Sohbetleri | TEVBE SURESİ 71-73. AYETLER 4 Ağustos 2021
143 Kur’an Sohbetleri | TEVBE SURESİ 64-70. AYETLER 27 Temmuz 2021
144 Kur’an Sohbetleri | BÜYÜK GÜNAHLAR 20 Temmuz 2021
145 Kur’an Sohbetleri | TEVBE SURESİ 61-63. AYETLER 14 Temmuz 2021
146 Kur’an Sohbetleri | TEVBE SURESİ 58-60. AYETLER 6 Temmuz 2021
147 Kur’an Sohbetleri | TEVBE SURESİ 53-57. AYETLER 30 Haziran 2021
148 Kur’an Sohbetleri | TEVBE SURESİ 43-52. AYETLER 23 Haziran 2021
149 Kur’an Sohbetleri | TEVBE SURESİ 38-42. AYETLER 16 Haziran 2021
150 Kur’an Sohbetleri | TEVBE SURESİ 36-37. AYETLER 9 Haziran 2021
151 Kur’an Sohbetleri | TEVBE SURESİ 34-35. AYETLER 2 Haziran 2021
152 Kur’an Sohbetleri | TEVBE SURESİ 32-33. AYETLER 26 Mayıs 2021
153 Kur’an Sohbetleri | TEVBE SURESİ 30-31. AYETLER 19 Mayıs 2021
154 Kur’an Sohbetleri | TEVBE SURESİ 29. AYET (CİZYE) 12 Mayıs 2021
155 Kur’an Sohbetleri | TEVBE SURESİ 28. AYET (Müslüman olmayanlar Mekke’ye giremez mi?) 5 Mayıs 2021
156 Kur’an Sohbetleri | TEVBE SURESİ 25-27. AYETLER 28 Nisan 2021
157 Kur’an Sohbetleri | TEVBE SURESİ 23-24. AYETLER 21 Nisan 2021
158 Kur’an Sohbetleri | ORUÇ İLE İLGİLİ AYETLER 15 Nisan 2021
159 Kur’an Sohbetleri | TEVBE SURESİ 17-22. AYETLER 6 Nisan 2021
160 Kur’an Sohbetleri | TEVBE SURESİ 16. AYET 31 Mart 2021
161 Kur’an Sohbetleri | TEVBE SURESİ 9-15. AYETLER 24 Mart 2021
162 Kur’an Sohbetleri | TEVBE SURESİ 5-8. AYETLER 17 Mart 2021
163 Kur’an Sohbetleri | TEVBE SURESİ 1-5. AYETLER 10 Mart 2021
164 Kur’an Sohbetleri | ENFAL SURESİ 72-75. AYETLER 3 Mart 2021
165 Kur’an Sohbetleri | ENFAL SURESİ 67-71. AYETLER 25 Şubat 2021
166 Kur’an Sohbetleri | ENFAL SURESİ 65-66. AYETLER 17 Şubat 2021
167 Kur’an Sohbetleri | ENFAL SURESİ 59-64. AYETLER 10 Şubat 2021
168 Kur’an Sohbetleri | ‬ENFAL SURESİ 52-58. AYETLER 5 Şubat 2021
169 Kur’an Sohbetleri | ‬ENFAL SURESİ 50-51. AYETLER 27 Ocak 2021
170 Kur’an Sohbetleri | ENFAL SURESİ 49. AYET 21 Ocak 2021
171 Kur’an Sohbetleri | ENFAL SURESİ 45-48. AYETLER 14 Ocak 2021
172 Kur’an Sohbetleri | ENFAL SURESİ 41-44. AYETLER 6 Ocak 2021
173 Kur’an Sohbetleri | ENFAL SURESİ 35-40. AYETLER 30 Aralık 2020
174 Kur’an Sohbetleri | ENFAL SURESİ 31-34. AYETLER 23 Aralık 2020
175 Kur’an Sohbetleri | ENFAL SURESİ 28-30. AYETLER 16 Aralık 2020
176 Kur’an Sohbetleri | ENFAL SURESİ 17-23. AYETLER 2 Aralık 2020
177 Kur’an Sohbetleri | ‬ENFAL SURESİ 13-16. AYETLER 26 Kasım 2020
178 Kur’an Sohbetleri | ENFAL SURESİ 9-12. AYETLER 18 Kasım 2020
179 Kur’an Sohbetleri | ENFAL SURESİ 5-8. AYETLER 5 Kasım 2020
180 Kur’an Sohbetleri | ENFAL SURESİ 1-4. AYETLER 29 Ekim 2020
181 Kur’an Sohbetleri | ARAF SURESİ 204-206. AYETLER 22 Ekim 2020
182 Kur’an Sohbetleri | ARAF SURESİ 200-204. AYETLER 15 Ekim 2020
183 Kur’an Sohbetleri | ARAF SURESİ 189-199. AYETLER 8 Ekim 2020
184 Kur’an Sohbetleri | ARAF SURESİ 188. AYET 1 Ekim 2020
185 Kur’an Sohbetleri | SUR’A ÜFLENMESİ 24 Eylül 2020
186 Kur’an Sohbetleri | KUR’AN’DA KIYAMET SAATİ 17 Eylül 2020
187 Kur’an Sohbetleri | ARAF SURESİ 184-186. AYETLER 10 Eylül 2020
188 Kur’an Sohbetleri | ARAF SURESİ 180-183. AYETLER 3 Eylül 2020
189 Kur’an Sohbetleri | ARAF SURESİ 179. AYET VE DEVAMI 28 Ağustos 2020
190 Kur’an Sohbetleri | ARAF SURESİ 175-178. AYETLER 20 Ağustos 2020
191 Kur’an Sohbetleri | ARAF SURESİ 172-174. AYETLER 13 Ağustos 2020
192 Kur’an Sohbetleri | ARAF SURESİ 168-171. AYETLER 5 Ağustos 2020
193 Kur’an Sohbetleri | ARAF SURESİ 163-167. AYETLER 24 Temmuz 2020
194 Kur’an Sohbetleri | ARAF SURESİ 158-162. AYETLER 15 Temmuz 2020
195 Kur’an Sohbetleri | ARAF SURESİ 154-157. AYETLER 8 Temmuz 2020
196 Kur’an Sohbetleri | ARAF SURESİ 138-153. AYETLER 1 Temmuz 2020
197 Kur’an Sohbetleri | ARAF SURESİ 127-137. AYETLER 24 Haziran 2020
198 Kur’an Sohbetleri | ARAF SURESİ 103-126. AYETLER 17 Haziran 2020
199 Kur’an Sohbetleri | ARAF SURESİ 100-102. AYETLER 10 Haziran 2020
200 Kur’an Sohbetleri | ARAF SURESİ 94-99. AYETLER 3 Haziran 2020
201 Kur’an Sohbetleri | ARAF SURESİ 85-93. AYETLER 26 Mayıs 2020
202 Kur’an Sohbetleri | KADİR GECESİ 19 Mayıs 2020
203 Kur’an Sohbetleri | A’RÂF SURESİ 73-78. AYETLER 13 Mayıs 2020
204 Kuran Sohbetleri | A’RAF SURESİ 65-72 ARASI AYETLER 6 Mayıs 2020
205 Kur’an Sohbetleri | NAMAZ VAKİTLERİNİN EVRENSEL ÖLÇÜLERİ 30 Nisan 2020
206 Kur’an Sohbetleri | ORUCA BAŞLAMA VE BİTİŞ VAKİTLERİ 23 Nisan 2020
207 Kur’an Sohbetleri | ARAF SÛRESİ 59-64. AYETLER 16 Nisan 2020
208 Kur’an Sohbetleri | ARAF SÛRESİ 57-58. AYETLER 9 Nisan 2020
209 Kur’an Sohbetleri | ARAF SÛRESİ 53-56. AYETLER 2 Nisan 2020
210 Kur’an Sohbetleri | ARAF SÛRESİ 52. AYET 26 Mart 2020
211 Kur’an Sohbetleri | ARAF SÛRESİ 42-51. AYETLER 19 Mart 2020
212 Kur’an Sohbetleri | ARAF SÛRESİ 37-41. AYETLER 13 Mart 2020
213 Kur’an Sohbetleri | ARAF SÛRESİ 34-37. AYETLER 5 Mart 2020
214 Kur’an Sohbetleri | ARAF SÛRESİ 31-32. AYETLER 27 Şubat 2020
215 Kur’an Sohbetleri | ARAF SURESİ 29-30. AYETLER 20 Şubat 2020
216 Kur’an Sohbetleri | ARAF SURESİ 26-28. AYETLER 13 Şubat 2020
217 Kur’an Sohbetleri | ARAF SURESİ 10-25. AYETLER 7 Şubat 2020
218 Kur’an Sohbetleri | ARAF SURESİ 4-9. AYETLER 30 Ocak 2020
219 Kur’an Sohbetleri | ARAF SURESİ 1-3. AYETLER 23 Ocak 2020
220 Kur’an Sohbetleri | KUR’AN’A DAİR KURGULAR VE GERÇEKLER 16 Ocak 2020
221 Kur’an Sohbetleri | İSLAM VE TİCARET 10 Ocak 2020
222 Kur’an Sohbetleri | EN’ÂM SÛRESİ 159-165. AYETLER 3 Ocak 2020
223 Kur’an Sohbetleri | EN’ÂM SÛRESİ 154-157. AYETLER 26 Aralık 2019
224 Kur’an Sohbetleri | EN’ÂM SÛRESİ 150-153. AYETLER 19 Aralık 2019
225 Kur’an Sohbetleri | EN’ÂM SÛRESİ 148-150. AYETLER 12 Aralık 2019
226 Kur’an Sohbetleri | EN’ÂM SÛRESİ 146-147. AYETLER 6 Aralık 2019
227 Kur’an Sohbetleri | EN’ÂM SÛRESİ 142-145. AYETLER 28 Kasım 2019
228 Kur’an Sohbetleri | DÜNYA HAYATININ ANLAMI 21 Kasım 2019
229 Kur’an Sohbetleri | EN’ÂM SÛRESİ 141. AYET 14 Kasım 2019
230 Kur’an Sohbetleri | EN’ÂM SÛRESİ 136-140. AYETLER 7 Kasım 2019
231 Kur’an Sohbetleri | EN’ÂM SÛRESİ 133-135. AYETLER 31 Ekim 2019
232 Kur’an Sohbetleri | EN’ÂM SÛRESİ 128 – 132. AYETLER 24 Ekim 2019
233 Kur’an Sohbetleri | EN’ÂM SÛRESİ 122 – 127. AYETLER 17 Ekim 2019
234 Kur’an Sohbetleri | EN’ÂM SÛRESİ 118 – 121. AYETLER 10 Ekim 2019
235 Kur’an Sohbetleri | EN’ÂM SÛRESİ 113-117. AYETLER 3 Ekim 2019
236 KUR’AN SOHBETLERİ | EN’ÂM SÛRESİ 111 VE DEVAMI AYETLER 26 Eylül 2019
237 KUR’AN SOHBETLERİ | EN’ÂM SÛRESİ 108-111. AYETLER 19 Eylül 2019
238 KUR’AN SOHBETLERİ | EN’ÂM SÛRESİ 106-108. AYETLER 12 Eylül 2019
239 KUR’AN SOHBETLERİ | ENAM SURESİ 106-107 ARASI AYETLER 5 Eylül 2019
240 KUR’AN SOHBETLERİ | ENAM SURESİ 100-106 ARASI AYETLER 29 Ağustos 2019
241 KUR’AN SOHBETLERİ | ENAM SURESİ 95-99 ARASI AYETLER 22 Ağustos 2019
242 KUR’AN SOHBETLERİ | ENAM SURESİ 93-94 ARASI AYETLER 11 Temmuz 2019
243 KUR’AN SOHBETLERİ | ENAM SURESİ TEFSİRİ (91-92 ARASI AYETLER) 4 Temmuz 2019
244 KUR’AN SOHBETLERİ | ENAM SURESİ TEFSİRİ (83-90 ARASI AYETLER) 27 Haziran 2019
245 KUR’AN SOHBETLERİ | ENAM SURESİ TEFSİRİ (74-83 ARASI AYETLER) 20 Haziran 2019
246 KUR’AN SOHBETLERİ | ENAM SURESİ TEFSİRİ (68-73 ARASI AYETLER) 14 Haziran 2019
247 KUR’AN SOHBETLERİ | ENAM SURESİ TEFSİRİ (63-67 ARASI AYETLER) 3 Mayıs 2019
248 KUR’AN SOHBETLERİ | ENAM SURESİ TEFSİRİ (61-64 ARASI AYETLER) 25 Nisan 2019
249 KUR’AN SOHBETLERİ | ENAM SURESİ TEFSİRİ (60-62 ARASI AYETLER) 18 Nisan 2019
250 KUR’AN SOHBETLERİ | ENAM SURESİ TEFSİRİ (56-59 ARASI AYETLER) 11 Nisan 2019
251 KUR’AN SOHBETLERİ | ENAM SURESİ TEFSİRİ (54-59 ARASI AYETLER) 4 Nisan 2019
252 KUR’AN SOHBETLERİ | ENAM SURESİ TEFSİRİ (50-53 ARASI AYETLER) 28 Mart 2019
253 KUR’AN SOHBETLERİ | ENAM SURESİ TEFSİRİ (42-49 ARASI AYETLER) 21 Mart 2019
254 KUR’AN SOHBETLERİ | ENAM SURESİ TEFSİRİ (37-41 ARASI AYETLER) 14 Mart 2019
255 KUR’AN SOHBETLERİ | ENAM SURESİ TEFSİRİ (32-36 ARASI AYETLER) 7 Mart 2019
256 KUR’AN SOHBETLERİ | ENAM SURESİ TEFSİRİ (19-31 ARASI AYETLER) 28 Şubat 2019
257 KUR’AN SOHBETLERİ | ENAM SURESİ TEFSİRİ (11-18 ARASI AYETLER) 21 Şubat 2019
258 KUR’AN SOHBETLERİ | ENAM SURESİ TEFSİRİ (1-11 ARASI AYETLER) 12 Şubat 2019
259 KUR’AN SOHBETLERİ | HER KÂFİR YALANCIDIR (ENAM 6/27) 5 Şubat 2019
260 KUR’AN SOHBETLERİ | KUR’AN’DAN KİMLER İSTİFADE EDER 29 Ocak 2019
261 KUR’AN SOHBETLERİ | CAİZ OLAN VE OLMAYAN VESİLELER 22 Ocak 2019
262 KURAN SOHBETLERİ | KİMSE MÜŞRİĞİM DEMEZ (ENAM 6/22-24) 15 Ocak 2019
263 KUR’AN SOHBETLERİ | İSLAM’IN EVRENSELLİĞİ (EN’AM 6/19-21) 8 Ocak 2019
264 KUR’AN SOHBETLERİ | KUR’AN’IN EVRENSELLİĞİ 1 Ocak 2019
265 Kuran Sohbetleri | İnsanı Kamil Uydurması 25 Aralık 2018
266 Allah’a Teslim Olmak (En’am 12-15. Ayetler) 18 Aralık 2018
267 Kur’an’da Yolculuk ve Amaçları (En’am 11. Ayet) 11 Aralık 2018
268 Nebimize Kur’an’dan Başka Mucize Verilmiş Midir? (En’am 7-10. Ayetler) 4 Aralık 2018
269 Allah Her Şeyi Bilir (En’am 1-6. Ayetler) 27 Kasım 2018
270 Dinin Bozulmasının Canlı Örneği: Namaz Vakitleri (En’am 3-6. Ayetler) 20 Kasım 2018
271 Ecel (En’am 2. Ayet) 13 Kasım 2018
272 Dünya Düz Mü Yuvarlak Mı? (En’am 1. Ayet) 6 Kasım 2018
273 İsa Aleyhisselam’ın Mucizeleri (Maide 109. Ayet ve Devamı) 30 Ekim 2018
274 Mahşerde Rasullerle Yüzleşme (Maide 109. Ayet) 23 Ekim 2018
275 Vasiyet ve Kadının Şahitliği (Maide 106-108. Ayetler) 16 Ekim 2018
276 Tebliğ Görevi ve Bireysel Sorumluluğumuz (Maide 103-105. Ayetler) 9 Ekim 2018
277 Soru Sorma Özgürlüğü (Maide 101 ve 102. Ayetler) 2 Ekim 2018
278 Çoğunluk Hakikatin Ölçüsü mü? (Maide 100. Ayet) 25 Eylül 2018
279 İnsanları Uyarma Görevi (Maide 77-81. Ayet) 18 Eylül 2018
280 Dinde Aşırılık (Maide 77. Ayet) 11 Eylül 2018
281 Rasul ve Tebliğ (Maide 99. Ayet) 4 Eylül 2018
282 İhramlıyken Avlanma Yasağı (Maide 94-98. Ayetler) 24 Temmuz 2018
283 Uyuşturucu Maddelerin Haramlığı (Maide 90-93. Ayetler) 17 Temmuz 2018
284 İçkinin Yasaklanması ve Tedricilik (Maide 90. Ayet) 10 Temmuz 2018
285 Yemin Keffâreti (Maide 89. Ayet) 3 Temmuz 2018
286 Ehl-i Kitaptan Mümin Olanlar (Maide 82-86. Ayetler) 19 Haziran 2018
287 Hristiyanlıktaki Teslis İnancı (Maide 72-76. Ayetler) 15 Mayıs 2018
288 Kur’an’a Yönelik Saldırılar (Maide 70 ve 71. Ayetler) 8 Mayıs 2018
289 İsrailoğulları’nın Kur’an’a Karşı Tutumları (Maide 70. Ayet) 1 Mayıs 2018
290 Ehli Kitap Ne Zaman Kafir Olur? (Maide 69. Ayet) 24 Nisan 2018
291 Müslümanın Görevi Kur’an’a Uyma (Maide 67-68. Ayetler) 17 Nisan 2018
292 Gerçek Zenginliğin Yolu (Maide 66. Ayet) 10 Nisan 2018
293 Yahudilerin Çıkmazları (Maide 64-66. Ayetler) 3 Nisan 2018
294 İslam’da Ticaret Ahlakı: Çiftlik Bank Örneği 27 Mart 2018
295 Günahta Yarışan Dindarlar (Maide 60-63. Ayetler) 20 Mart 2018
296 Ehli Kitaptan Maymunlaşan ve Domuzlaşanlar (Maide 60-63. Ayetler) 13 Mart 2018
297 Ehli Kitabın Müslümanlardan İntikamı (Maide 59. Ayet) 6 Mart 2018
298 Tasdik Bağlamında Namaz (Maide 55-57. Ayetler) 27 Şubat 2018
299 Mü’minlerin Yakın Dostu Sadece Mü’minlerdir (Maide 55-57. Ayetler) 20 Şubat 2018
300 Ehli Kitapla Savaşta Nebevi Siyaset (Maide 54-56. Ayetler) 13 Şubat 2018
301 Dinden Dönme ve Zındıklık (Maide 53-54. Ayetler) 6 Şubat 2018
302 Ehl-i Kitaptan Münafıklar (Maide 51-52. Ayetler) 30 Ocak 2018
303 Savaş Ahlakı 23 Ocak 2018
304 Yahudiler ve Hristiyanlarla İlişkiler: Cizye (Maide 51. Ayet) 16 Ocak 2018
305 Yahudi ve Hristiyanlarla İlişkiler (Maide 51. Ayet) 9 Ocak 2018
306 Ehli Kitapla İlişkiler (Maide 50-51. Ayetler) 2 Ocak 2018
307 Hadisler Vahiy Olabilir mi? (Maide 48-49. Ayetler) 26 Aralık 2017
308 Önceki Şeriatler (Maide 48. Ayet) 19 Aralık 2017
309 Muhammed Aleyhisselam ve Kur’an (Maide 48. Ayet) 12 Aralık 2017
310 İsa Aleyhisselam ve İncil (Maide 46-47. Ayet) 5 Aralık 2017
311 Kısasta Hayat Vardır (Maide 45. Ayet) 28 Kasım 2017
312 Allah’ın İndirdiğiyle Hükmetmeyenler (Maide 44. Ayet) 24 Kasım 2017
313 Tevrat Kime Verildi? (Maide 43-44. Ayetler) 14 Kasım 2017
314 Kafirlikte Yarışanlar (Maide 41-42. Ayetler) 7 Kasım 2017
315 Hırsızlık Suçu ve Cezası (Maide 38-40. Ayetler) 31 Ekim 2017
316 Küfür ve Şirk (Maide 36-37. Ayetler) 24 Ekim 2017
317 Şirke Alet Edilen Ayet (Maide 35. Ayet) 17 Ekim 2017
318 Toplumsal Güvenliği İhlal Suçu ve Cezası (Maide 32-34. Ayetler) 10 Ekim 2017
319 Kur’an’da Kuşların Dünyası (Maide 27-32. Ayetler) 3 Ekim 2017
320 Kendini Büyük Görmek (Maide 15-26. Ayetler) 28 Eylül 2017
321 İmtihanı Kaybettiren Benlik Yarışı (Maide 17,18 ve 19. Ayetler) 22 Eylül 2017
322 Allah Kime Lanet Eder? (Maide 12-13. Ayetler) 8 Eylül 2017
323 Allah’a Verilen Sözde Daima Adil Olmak (Maide 7-11. Ayetler) 5 Eylül 2017
324 Adaletten Şaşmamak (Maide 8-10. Ayetler) 22 Ağustos 2017
325 Yargısız İnfaz (Mâide 7-8. Ayetler) 23 Mayıs 2017
326 Allah’a Verilen Söz 16 Mayıs 2017
327 Abdestte Ayağa Mesh Meselesi (Maide 6. Ayet) 9 Mayıs 2017
328 Evlenmede Namuslu Olma Şartı 2 Mayıs 2017
329 Haram Kılınan Hayvansal Gıdalar (Maide 3. Ayet) 25 Nisan 2017
330 Dosta ve Düşmana Karşı Tavrımız Ne Olmalı? 18 Nisan 2017
331 Şirk Tehlikesi 11 Nisan 2017
332 Kitaplara İman’ın Anlamı Nisa 136 Ankabut 46 4 Nisan 2017
333 Miras Nisa 176.Ayet 28 Mart 2017
334 Kafir’lik Kendini Büyük Görmektir Nisa 172 ve 175.Ayetler 21 Mart 2017
335 Din’de Aşırılık Nisa 171 ve 173.Ayetler 14 Mart 2017
336 İnsanlığa Çağrı Nisa 170.Ayet 7 Mart 2017
337 Müslümanların Kur’an Karşısındaki Tavırları Nisa 167-169.Ayetler 28 Şubat 2017
338 Nebi ve Resul Nisa 163-166.Ayetler 21 Şubat 2017
339 Ehli Kitap’tan Mümin Olanlar 14 Şubat 2017
340 Her Haram Bir Mahrumiyet Doğurur Nisa 160-162. Ayetler 7 Şubat 2017
341 Ehli Kitapla İlişkiler Nisa (3) 153-158.Ayetler 31 Ocak 2017
342 Ehli Kitapla İlişkiler Nisa (2) 153-155.Ayetler 25 Ocak 2017
343 Ehli Kitapla İlişkiler Nisa 153-155.Ayetler 17 Ocak 2017
344 Allah İle Resul’lerinin Arasını Ayırmak Nisa-148-149 ve 150. Ayetler 3 Ocak 2017
345 Müslümanların Baş Belası Münafıklar II 27 Aralık 2016
346 Müslümanların Baş Belası Münafıklar Nisa 138 ve Devamı 20 Aralık 2016
347 İman Konusunda Verilen İmtihan Nisa 137 ve 147.Ayetler 13 Aralık 2016
348 Kafirlik Müşriklik ve Munafıklık Nisa 136.Ayet ve Devamı 6 Aralık 2016
349 İmanın Şartları Nisa 136 29 Kasım 2016
350 Takva Nisa Suresi 131 ve 135.Ayetler 22 Kasım 2016
351 Nüşuz ve Kadına Darp Nisa-128 ve 130.ayetler 15 Kasım 2016
352 Nisa suresi 125 ve 127.ayetler 8 Kasım 2016
353 Nisa suresi 122 ve 125.ayetler 2 Kasım 2016
354 Yüzü Suyu Hürmetine Dua – Nisa Suresi 117. Ayet 28 Ekim 2016
355 En Büyük Din İstismarı Şirk – Nisa Suresi 116-121. Ayetler 18 Ekim 2016
356 İcma 11 Ekim 2016
357 Peygamberlerin İsmet Sıfatı – Nisa Suresi 113. Ayet 4 Ekim 2016
358 Tevbe İstiğfar – Nisa Suresi 110-112. Ayetler 27 Eylül 2016
359 Münafıklara Karşı Takınılacak Tavır 4 – Nisa Suresi 105. Ayet ve Devamı 20 Eylül 2016
360 Kur’an Yorumlanabilir mi? – Nisa Suresi 105. Ayet ve Devamı 6 Eylül 2016
361 Düşmanı Etkisizleştirmenin İlkeleri – Nisa Suresi 101-104. Ayetler 30 Ağustos 2016
362 Yolculukta Namaz – Nisa Suresi 101-103. Ayetler 23 Ağustos 2016
363 Münafıklara Karşı Takınılacak Tavır 3(Tevbe Suresi Bağlamında) 16 Ağustos 2016
364 Münafıklara Karşı Takınılacak Tavır 2 9 Ağustos 2016
365 Müslümanın Ana Görevi Cihad – Nisa Suresi 94-100.Ayetler 31 Mayıs 2016
366 Adam Öldürmenin Cezası – Nisa Suresi 92-93. Ayetler 24 Mayıs 2016
367 Münafıklara Karşı Takınılacak Tavır – Nisa Suresi 88-91. Ayetler 18 Mayıs 2016
368 Münafıklık – Nisa Suresi 89-90. Ayetler 10 Mayıs 2016
369 Allah’a ve Ahiret Gününe İman – Nisa Suresi 86-87. Ayetler 3 Mayıs 2016
370 Şefaat İnancı – Nisa Suresi 85. Ayet 26 Nisan 2016
371 Müslüman-Gayrimüslim İlişkileri – Nisa Suresi 84. Ayet 19 Nisan 2016
372 Yetkililere İtaat – Nisa Suresi 83.Ayet 12 Nisan 2016
373 Kur’an’ı Çelişkili Olarak Gösterenler – Nisa Suresi 82.Ayet 5 Nisan 2016
374 Kitap-Resul İlişkisi – Nisa Suresi 80-82. Ayetler 29 Mart 2016
375 Bollukla ve Sıkıntı ile İmtihan 22 Mart 2016
376 Canı Pahasına İmtihanı Kazanmak 15 Mart 2016
377 Nisa Süresi 71. Ayet Ve Devamı (Allah Yolunda Cihad) 8 Mart 2016
378 Nisa Süresi 65-70. Ayetler (İntihar Eylemleri) 1 Mart 2016
379 Nisa Süresi 60-65. Ayetler (Müslümanların Kur’ân’dan Kaçışı) 23 Şubat 2016
380 Nisa Süresi 58-59. Ayetler (Halifelik Makamı 2) 16 Şubat 2016
381 Nisa Süresi 58-59. Ayetler (Halifelik Makamı) 9 Şubat 2016
382 Nisa Süresi 56-57. Ayetler (Hocaları Sorgulayan Müslüman) 2 Şubat 2016
383 Nisa Süresi 53-54. Ayetler (Hikmetsiz Kalan Müslümanların Çaresizliği) 26 Ocak 2016
384 Nisa Süresi 48-52. Ayetler (Müslümanların Kimlik Bunalımı) 19 Ocak 2016
385 Nisa Süresi 47. Ayet (Kur’ân’a Güvenmemenin Acı Sonuçları) 12 Ocak 2016
386 Nisa Süresi 44-46 Ayet (Ayetleri Tahrif) 5 Ocak 2016
387 Nisa Süresi 43. Ayet (Abdestte Çıplak Ayağa ve Çoraplara Mesh) 29 Aralık 2015
388 Nisa Süresi 41-42. Ayetler (Kafir İle Günahkarın Farkı) 22 Aralık 2015
389 Harcama Kültürü, Nisa 36.Ayet 16 Aralık 2015
390 Nisa Süresi 36. Ayet (Anne-Babaya İyi Davranmak) 8 Aralık 2015
391 Nisa Süresi 36. Ayet (Müslümanları Batıran Şirk) 1 Aralık 2015
392 Nisa Süresi 35. Ayet (Aile Hakemliği) 24 Kasım 2015
393 Nisa Süresi 34. Ayet (Kadının Dövülmesi Meselesi 2) 17 Kasım 2015
394 Nisa Süresi 34. Ayet (Kadının Dövülmesi Meselesi) 10 Kasım 2015
395 Nisa Süresi 33. Ayet (Mirasta Kadın-Erkek Dengesi ve Avliyye) 3 Kasım 2015
396 Nisa Süresi 32. Ayet (Kendimizi Keşfedelim) 27 Ekim 2015
397 Büyük Günahlar 20 Ekim 2015
398 Sorgulamayan Müslümanlar Ve İntihar Eylemleri 13 Ekim 2015
399 Nisa Süresi 29. Ayet Ve Devamı (Faizli Kredi Ekonomiyi Öldürür) 6 Ekim 2015
400 Hac’da Şeytan Taşlama 29 Eylül 2015
401 Nisa Süresi 26-28. Ayetler (Allah’ın İradesi Ve Sünnetullah) 22 Eylül 2015
402 Nisa Süresi 25. Ayet Ve Devamı (Recim Cezası Konusunda Şii-Sünni İttifakı) 15 Eylül 2015
403 Nisa Süresi 25. Ayet (Evlenmede Öncelik Sıralaması) 8 Eylül 2015
404 Nisa Süresi 24. Ayet (Muta Nikahı) 1 Eylül 2015
405 Nisa Süresi 22-23. Ayetler (Hürmet-i Müsahare) 25 Ağustos 2015
406 Mekkeli Müşrikler Bir Nebi Beklentisi İçindemiydiler 18 Ağustos 2015
407 Nisa Süresi 20-21. Ayetler “Evlenme Ve Boşanma Kolay Olmalı” 11 Ağustos 2015
408 Nisa Süresi 19. Ayet (Kadına Yönelik Şiddet) 4 Ağustos 2015
409 Nisa Süresi 17-18. Ayetleri (Tevbe) 28 Temmuz 2015
410 Nebimizin Yürüttüğü İç Politika (Son Olaylara Kur’an Penceresinden Bakış) 21 Temmuz 2015
411 Kur’ân’a Göre İftar ve İmsak Vakitleri 16 Haziran 2015
412 Nisa Süresi 15-16. Ayetler (Batı Güdümüne Giren Müslümanların Perişan Hali) 9 Haziran 2015
413 Kur’an’a Göre İmsak Vakti – 2.Bölüm 6 Haziran 2015
414 Kur’an’a Göre İmsak Vakti – 1.Bölüm 2 Haziran 2015
415 Nisa Süresi 13-14. Ayetleri (Allah’ın Koyduğu Sınırların Aşılması ve Kader) 26 Mayıs 2015
416 Nisa Süresi 12. Ayet ve Kelale 19 Mayıs 2015
417 Nisa Süresi 12. Ayet – Miras Konuları 12 Mayıs 2015
418 Miras Ayetleri Bağlamında Vasiyet – 2 5 Mayıs 2015
419 Nisa Süresi 11. Ayet – Miras Paylaşımı 29 Nisan 2015
420 Nisa Süresi 11. Ayet 21 Nisan 2015
421 Nisa Süresi 8. Ayet – Miras (Vasiyet) 14 Nisan 2015
422 Nisa Süresi 8. Ayet – Miras 7 Nisan 2015
423 Nisa Süresi 6. Ayet – Miras’da Asabelik 31 Mart 2015
424 Nisa Süresi 6. Ayet – Yetim ve Öksüz Çocuklar 24 Mart 2015
425 Nisa Süresi 3.Ayet – Çok Eşlilik 17 Mart 2015
426 Nisa Süresi 2.Ayet – Evlilik Yaşı 10 Mart 2015
427 Nisa Süresi 1. Ayeti ve Devamı – Kadın ve Erkeğin Yaratılışı 3 Mart 2015
428 Al-i İmrân Süresi 196 – Dünyalıkla İmtihan 24 Şubat 2015
429 Al-i İmrân Suresi 188. Ayet – Yaratılan Ayetlerdeki Zikir 17 Şubat 2015
430 Al-i İmrân Suresi 187. Ayet – Kur’ân’ı Anlatma Görevi 10 Şubat 2015
431 Al-i İmrân Suresi 186. Ayet – Gayrimüslimlerle İlişkiler 3 Şubat 2015
432 Al-i İmrân Suresi 183. Ayet – Geleneksel Dinin Çıkmazları 27 Ocak 2015
433 Al-i İmrân Suresi 180. Ayet – Cimrilik Eden Kendine Eder 20 Ocak 2015
434 Ali İmran Suresi 179- Ayet – Kur’an’ı Merkeze Koyma Zorunluluğu 13 Ocak 2015
435 Al-i İmrân Suresi 169-172. Ayetler – Güven ve Kararlılık 6 Ocak 2015
436 Al-i İmrân Suresi 164-168. Ayetler – Allah’ın Bilgisi ve Kader 30 Aralık 2014
437 Al-i İmrân Suresi 156-161. Ayetler – Hoşgörülü ve İlkeli Olmak 23 Aralık 2014
438 Al-i İmrân Suresi 149-154. Ayetler – Sabır ve Cihat İmtihanı 3 16 Aralık 2014
439 Al-i İmrân Suresi 142-148. Ayetler – Sabır ve Cihat İmtihanı 2 9 Aralık 2014
440 Al-i İmrân Suresi 140-142. Ayetler – Sabır ve Cihat İmtihanı 2 Aralık 2014
441 Al-i İmrân Suresi 137-140. Ayetler – Allah’a Güvenenler En Üstünlerdir 25 Kasım 2014
442 Al-i İmrân Suresi 137-139. Ayetler-Sünnetullah Kavramı 18 Kasım 2014
443 Al-i İmrân Suresi 132-136. Ayetler 11 Kasım 2014
444 Al-i İmrân Suresi 130-131. Ayetler – Faiz ve Ekonomi 4 Kasım 2014
445 Al-i İmrân Suresi 121-129. Ayetler 28 Ekim 2014
446 Al-i İmrân Suresi 116-120. Ayetler 21 Ekim 2014
447 Al-i İmrân Suresi 109-115. Ayetler 14 Ekim 2014
448 Kurban İbadeti ve Bayram Ahlakı 30 Eylül 2014
449 Ehl’i Kitap ile İlişkiler 23 Eylül 2014
450 Gayri Müslimler ile İlişkiler 16 Eylül 2014
451 Al-i İmrân Suresi 104-108. Ayetler 9 Eylül 2014
452 Al-i İmrân Suresi 100-105. Ayetler – Allah’ın İpine Sarılmak 2 Eylül 2014
453 Al-i İmrân Suresi 98-101. Ayetler 26 Ağustos 2014
454 Âl-i İmrân Suresi 96-97.ayetler 19 Ağustos 2014
455 Âl-i İmrân Suresi 92-93.ayetler 12 Ağustos 2014
456 Tevbe Nedir? Nasıl Yapılır? 7 Ağustos 2014
457 Yatsı Namazı ve İmsak Vakti 24 Haziran 2014
458 Esirlere Yapılması Gereken Muamele 17 Haziran 2014
459 Ali-İmran Suresi 90. Ayet 10 Haziran 2014
460 Ali-İmran Suresi 85-89. Ayetler 3 Haziran 2014
461 Ali-İmran Suresi 83-84. Ayetler 27 Mayıs 2014
462 Ali-İmran Suresi 81-82. Ayetler 20 Mayıs 2014
463 Ali-İmran Suresi 81. Ayet 13 Mayıs 2014
464 Ali-İmran Suresi 78-80. Ayetler – Nebimizin Sözleri Vahiy midir? 6 Mayıs 2014
465 Ali-İmran Suresi 78. Ayet – Kur’an ile Aldatanlar-3 Paralel Din 29 Nisan 2014
466 Ali-İmran Suresi 78. Ayet – Kur’an ile Aldatanlar-2 Paralel Din 22 Nisan 2014
467 Ali-İmran Suresi 78. Ayet – Kur’an ile Aldatanlar-1 Paralel Din 15 Nisan 2014
468 Ali-İmran Suresi 77. Ayet 8 Nisan 2014
469 Geçici Zaferi Kalıcı Hale Getirmek 1 Nisan 2014
470 Ali-İmran Suresi 70-77. Ayetler 25 Mart 2014
471 Ali-İmran Suresi 64-69. Ayetler 11 Mart 2014
472 Ali-İmran Suresi 64. Ayet – Dinler Arası Diyalog İhaneti 4 Mart 2014
473 Ali-İmran Suresi 60-64. Ayetler – Kur’an’da Mehdilik 25 Şubat 2014
474 Ali-İmran Suresi 56-59. Ayetler – İsa (a.s) ve Adem (a.s)’ın Yaratılışları 18 Şubat 2014
475 Ali-İmran Suresi 51-55. Ayetler – İsa a.s’ın İstismarı 11 Şubat 2014
476 Ali-İmran Suresi 51-55. Ayetler – İsa a.s’ın İstismarı – 2 (Şahs-i Manevi) 11 Şubat 2014
477 Ali-İmran Suresi 49-51. Ayetler – İsa a.s. Hayatı 4 Şubat 2014
478 Yahudilere Temiz Yiyeceklerin Haram Kılınması 4 Şubat 2014
479 Adil Yargılama Nasıl Olmalıdır? – 4 28 Ocak 2014
480 Ali-İmran Suresi 44-48. Ayetler 28 Ocak 2014
481 Adil Yargılama Nasıl Olmalıdır? – 3 21 Ocak 2014
482 Ali-İmran Suresi 38-44. Ayetler – Meryem Ana 21 Ocak 2014
483 Adil Yargılama Nasıl Olmalıdır? – 2 14 Ocak 2014
484 Ali-İmran Suresi 33-37. Ayetler – Zekeriyya a.s. ve Meryem Ana 14 Ocak 2014
485 Adil Yargılama Nasıl Olmalıdır? 7 Ocak 2014
486 Ali-İmran Suresi 33. Ayet – Haddini Aşmak 31 Aralık 2013
487 Allah’ın Kullarını, Allah’ın Kitabına Davet 24 Aralık 2013
488 Ali-İmran Suresi 33. Ayet 17 Aralık 2013
489 Ali-İmran Suresi 30. Ayet 10 Aralık 2013
490 Ali-İmran Suresi 29. Ayet 3 Aralık 2013
491 Ali-İmran Suresi 28-30. Ayetler – Kafirleri Dost Edinmek 26 Kasım 2013
492 Ali-İmran Suresi 27. Ayet 19 Kasım 2013
493 Ali-İmran Suresi 26-27. Ayetler 12 Kasım 2013
494 Ali-İmran Suresi 19-25. Ayetler – Allah’ın Kitabına Teslim Olmak yada Olmamak 5 Kasım 2013
495 Ali-İmran Suresi 14-20. Ayetler – Müslümanların Kur’an Karşısındaki Tavırları 29 Ekim 2013
496 Dünya Sevgisi 22 Ekim 2013
497 Ali-İmran Suresi 8-12. Ayetler – Muhkem Müteşabih Ayetler – 3 8 Ekim 2013
498 Ali-İmran Suresi 7. Ayet – Muhkem Müteşabih Ayetler – 2 1 Ekim 2013
499 Muhkem ve Müteşabih Ayetler 24 Eylül 2013
500 Ali-İmran Suresi 5-6. Ayetler 17 Eylül 2013
501 Kur’an’da Furkan Kavramı 10 Eylül 2013
502 Ebubekir Sifil ve Faruk Beşer’e Cevaplar 27 Ağustos 2013
503 Kur’an’ı İkinci Sıraya Koymak 20 Ağustos 2013
504 Kur’an’ın Önceki Kitapları Tasdiki 20 Ağustos 2013
505 Ali-İmran Suresi 1-2. Ayetler 13 Ağustos 2013
506 Bakara Suresi 285-286 Ayetler 2 Temmuz 2013
507 Bakara Suresi 284-Ayet Kişinin İçinde Olanlardan Sorumluluğu 25 Haziran 2013
508 Bakara Suresi 283. Ayet – Vasiyet ve Rehin 18 Haziran 2013
509 Bakara Suresi 282. Ayet – 11 Haziran 2013
510 Kur’an’daki Musa-Hızır Kıssasının Kader Konusu ile İlgisi 4 Haziran 2013
511 Bakara Suresi 282. Ayet – Daru’ul-harpte Faiz, Borcun Zekata Sayılması ve Borcun Belgelenmesi 28 Mayıs 2013
512 Bakara Suresi 278-280. Ayetler 14 Mayıs 2013
513 Bakara Suresi 277-279. Ayetler-Kredi Sisteminin Ekonomiye Etkisi 7 Mayıs 2013
514 Bakara Suresi 275-276. Ayetler 30 Nisan 2013
515 Bakara Suresi 274. Ayet 23 Nisan 2013
516 Bakara Suresi 270-273. Ayetler – Yardımı İncitmeden Yapmak 16 Nisan 2013
517 Bakara Suresi 269. Ayet – Hikmet ve Sünnet 9 Nisan 2013
518 Bakara Suresi 267. Ayet 2 Nisan 2013
519 Bakara Suresi 262-266. Ayetler 26 Mart 2013
520 Kader İnancının Hesap Günündeki Yansımaları 19 Mart 2013
521 Kader İnancının Dini Hayata Yansımaları 12 Mart 2013
522 Allah’ın Bilgisi ile İlgili Ayetler 5 Mart 2013
523 Allah’ın Gayb Bilgisi 26 Şubat 2013
524 Doğru Allah İnancı 19 Şubat 2013
525 İnsanın Kaderi Ne Zaman Yazılır 12 Şubat 2013
526 Allah’ın İlmi ve İradesi 5 Şubat 2013
527 Bakara Suresi 261. Ayet ve Kader Konusuna Cevaplar 22 Ocak 2013
528 Kader Konusunda Yapılan Tenkitlere Cevaplar – 2 15 Ocak 2013
529 Kader Konusunda Yapılan Tenkitlere Cevaplar 8 Ocak 2013
530 Başımıza Gelenler Ne Zaman Yazılır? 1 Ocak 2013
531 Allah’ın Bilgisi ve Kader 25 Aralık 2012
532 Canlıların İlk Yaratılışı ve Yaratılışın Tekrarı 18 Aralık 2012
533 Bakara Suresi 258. Ayet – Üzeyir(a.s.) Allah’ın Oğlu mudur? 11 Aralık 2012
534 İbrahim As’ın Tağuta Karşı Tavrı 4 Aralık 2012
535 Bakara Suresi 257-258. Ayetler 27 Kasım 2012
536 İnandığı Gibi Yaşama Hürriyeti 20 Kasım 2012
537 Bakara Suresi 255. Ayet – Allah İnancı (Ayetu’l Kursi) 13 Kasım 2012
538 Bakara Suresi 254. Ayet 6 Kasım 2012
539 Resul Kavramının İçinin Boşaltılması 30 Ekim 2012
540 Kurban Bayramının Vakti ve Bayram İle İlgili Hükümler 23 Ekim 2012
541 Kur’an Sünnet Bütünlüğünde Kurban İbadeti 16 Ekim 2012
542 Bakara Suresi 246-252. Ayetler – Allah’a Güvenen Kazanır 9 Ekim 2012
543 Bakara Suresi 240-245. Ayetler 2 Ekim 2012
544 İddet Bekleyen Kadının Geçindirilmesi 2 Ekim 2012
545 Ölüm İddeti Bekleyen Kadının Evden Çıkması 2 Ekim 2012
546 Ölüm, Allaha Ait Bir Karardır 2 Ekim 2012
547 Kaza Namazı Yoktur, Korku Namazı Nedir? 25 Eylül 2012
548 Bakara Suresi 235. Ayet 18 Eylül 2012
549 Bakara Suresi 234. Ayet 11 Eylül 2012
550 Bakara Suresi 233. Ayet 4 Eylül 2012
551 Bakara Suresi 230. Ayet 28 Ağustos 2012
552 Kadir Gecesi 14 Ağustos 2012
553 Evlilik İle İlgili Mezheplerin Hataları 7 Ağustos 2012
554 Oruçla Alakalı Güncel Meseleler 31 Temmuz 2012
555 Bakara Suresi 185-187. Ayetler 24 Temmuz 2012
556 Nikahın Denetlenmesi 26 Haziran 2012
557 Bakara Suresi 230. Ayet 19 Haziran 2012
558 Kadının Boşama Hakkı İftida 3 12 Haziran 2012
559 Kadının Boşanması 5 Haziran 2012
560 Boşanma (Talak ve İftida) 29 Mayıs 2012
561 Kur’an’da Erkeğin Eşini Boşaması 22 Mayıs 2012
562 İla ve Yemin 15 Mayıs 2012
563 Bakara Suresi 222. Ayet 8 Mayıs 2012
564 Farklı Dinden Olanların Evliliği 1 Mayıs 2012
565 Yetimlerle İlgili Ayetler 24 Nisan 2012
566 Artan Malın Hepsi Verilecek mi? 17 Nisan 2012
567 Peygamberi Yanlış Algılamak 10 Nisan 2012
568 Bakara Suresi 218-219. Ayetler – İçki ve Kumar Yasağı 3 Nisan 2012
569 Bakara Suresi 214-217. Ayetler 27 Mart 2012
570 Dinlerde Süreklilik ve Allah’ın Kitabına Uyma Zorunluluğu 20 Mart 2012
571 Kafir ve Münafıkların Davranışları 13 Mart 2012
572 Şeytan Taşlama 6 Mart 2012
573 Bakara Suresi 197-202. Ayetler 28 Şubat 2012
574 Hac Farklı Zamanlarda Yapılabilir mi? 21 Şubat 2012
575 Hac Kurbanı 14 Şubat 2012
576 Faizin Ekonomiye Etkileri – Doç.Dr. Servet Bayındır 7 Şubat 2012
577 Ekonomi Krediye Değil Zekatla Gelişir 31 Ocak 2012
578 Ceza Yargılamasında Objektif Delil 24 Ocak 2012
579 Bakara Suresi 190-191. Ayetler – Savaş Hukukunun Temel Kuralı 17 Ocak 2012
580 Bakara Suresi 188. Ayet – 1 – Rüşvet 10 Ocak 2012
581 Bakara Suresi 188. Ayet – 2 – Hilal Hesapla Belirlenir 10 Ocak 2012
582 Bakara Suresi 183-187. Ayetler 3 Ocak 2012
583 Çağdaş Kölelik Sistemi – Kredi 27 Aralık 2011
584 Özel Hayatın Gizliliği 20 Aralık 2011
585 Bakara Suresi 180-183. Ayetler – Vasiyet ve Miras 13 Aralık 2011
586 Bakara Suresi 180-181. Ayetler – Mirası Paylaştırma Görevi 6 Aralık 2011
587 Bakara Suresi 178-179. Ayetler – Ölüm Cezası 29 Kasım 2011
588 Bakara Suresi 178-179. Ayetler – Kur’an’da Kısas Cezası 22 Kasım 2011
589 Bakara Suresi 177. Ayet – Allah Yolunda İyi Olanlar 15 Kasım 2011
590 Ayet ve Hadislere Göre Kurban İbadeti 1 Kasım 2011
591 Allah’ın Evliyası Kimlerdir? 25 Ekim 2011
592 Bakara Suresi 172-175. Ayetler – Helal Gıda 18 Ekim 2011
593 B. 171. Ayet – Kalp, Göz ve Kulakların Mühürlenmesi Ne Demektir? 11 Ekim 2011
594 Bakara Suresi 168-170. Ayetler – Hayvan Kesimi ve Deniz Ürünleri 4 Ekim 2011
595 Bakara Suresi 163-167. Ayetler – Allah İle İlişkiyi Koparmak 27 Eylül 2011
596 Bakara Suresi 159-162. Ayetler – Ayetleri Gizlemek Küfürdür 20 Eylül 2011
597 Bakara Suresi 158. Ayet – Geleneğin Kur’an ve Sünnet Anlayışı 13 Eylül 2011
598 Bakara Suresi 155-157. Ayetler – Sıkıntıyı Bunalıma Dönüştürmemek 6 Eylül 2011
599 Kadir Gecesi 23 Ağustos 2011
600 Sosyal ve Ekonomik Açıdan Zekat 16 Ağustos 2011
601 Kur’an ve Sünnet Işığında Teravih Namazı 9 Ağustos 2011
602 Bakara Suresi 183-186. Ayetler – Oruç 2 Ağustos 2011
603 Bakara Suresi 154. Ayet 5 Temmuz 2011
604 Kutuplara Yapılan İkinci Yolculuk 30 Haziran 2011
605 Bakara Suresi 153. Ayet – Allah’tan Başkasından Yardım İstenir mi? 14 Haziran 2011
606 Bakara Suresi 152. Ayet – Allah’ı Zikir 7 Haziran 2011
607 Bakara Suresi 152. Ayet – Kur’an’da Hikmet Kavramı 31 Mayıs 2011
608 Bakara Suresi 151-152. Ayetler – Sahabenin Kur’an Eğitimi 24 Mayıs 2011
609 Bakara Suresi 142-150. Ayetler -“Kıblenin Değişmesi” 17 Mayıs 2011
610 Bakara Suresi 142. Ayet 10 Mayıs 2011
611 Bakara Suresi 139-141. Ayetler 3 Mayıs 2011
612 Bakara Suresi 135-138. Ayetler 26 Nisan 2011
613 Kur’an’da Peygamber Algısı 19 Nisan 2011
614 Bakara Suresi 130-134. Ayetler 12 Nisan 2011
615 Bakara Suresi 124-130. Ayetler 5 Nisan 2011
616 İbrahim (A.S.)’ın Geçirdiği İmtihanlar – 2 29 Mart 2011
617 İbrahim (A.S.)’ın Geçirdiği İmtihanlar 22 Mart 2011
618 Bakara Suresi 124-128. Ayetler 15 Mart 2011
619 Bakara Suresi 122-123. Ayetler 8 Mart 2011
620 Bakara Suresi 121. Ayet 1 Mart 2011
621 Bakara Suresi 120. Ayet 22 Şubat 2011
622 Bakara Suresi 117-119. Ayetler 15 Şubat 2011
623 Bakara Suresi 116. Ayet 8 Şubat 2011
624 Kutuplarda Namaz Vaktinin Tespiti 1 Şubat 2011
625 Bakara Suresi 114-115. Ayetler 25 Ocak 2011
626 Bakara Suresi 113. Ayet 18 Ocak 2011
627 Bakara Suresi 110-112. Ayetler 11 Ocak 2011
628 Bakara Suresi 109. Ayet – “Ehl-i Kitabın Kıskançlıkları” 4 Ocak 2011
629 Bakara 108. Ayet – “Ehl-i Kitap ve Müşriklerin Peyg. İstekleri” 28 Aralık 2010
630 Bakara Suresi 105-107. Ayetler – İlahi Kitaplarda Nesh 21 Aralık 2010
631 Bakara Suresi 104. Ayet – İlahi Kitapların Tahrifi 14 Aralık 2010
632 Bakara Suresi 102-104. Ayetler 7 Aralık 2010
633 Bakara Suresi 97-102. Ayetler 30 Kasım 2010
634 Bakara Suresi 91-96. Ayetler 23 Kasım 2010
635 Hayvan Kesimi 9 Kasım 2010
636 Hayvan Kesimi – Sorular ve Cevaplar 9 Kasım 2010
637 Kurban İbadeti 2 Kasım 2010
638 Kurban İbadeti – Sorular ve Cevaplar 2 Kasım 2010
639 Konulu Kuran Sohbetleri – Hacc İbadeti 26 Ekim 2010
640 Konulu Kuran Sohbetleri – Hacc İbadeti – Sorular ve Cevaplar 26 Ekim 2010
641 Bakara Suresi 87-90. Ayetler 19 Ekim 2010
642 Bakara Suresi 84-86. Ayetler 12 Ekim 2010
643 Bakara Suresi 83. Ayet – 4. Bölüm 5 Ekim 2010
644 Bakara Suresi 83. Ayet – 3. Bölüm 28 Eylül 2010
645 Bakara Suresi 83. Ayet – 2. Bölüm 21 Eylül 2010
646 Bakara Suresi 83. Ayet 14 Eylül 2010
647 Bakara Suresi 80-82. Ayetler / Günaha Batma ve Sonuçları 31 Ağustos 2010
648 Bakara Suresi 78-79.Ayetler – Kendi Kitaplarını Kuran Gibi Gösterenler 24 Ağustos 2010
649 Bakara Suresi 74-77. Ayetler / İman ve Küfür İlişkisi 17 Ağustos 2010
650 Bakara Sûresi 183-187.Ayetler / Oruç 10 Ağustos 2010
651 Bakara Sûresi 72-73.Ayetler – Ölülerin Diriltilmesi 6 Temmuz 2010
652 Bakara Sûresi 65-71.Ayetler – Kurbanlık Boğa Olayı 29 Haziran 2010
653 Bakara Sûres 65.Ayet – Allah’a İsyanın Dünyadaki Sonuçları 22 Haziran 2010
654 Bakara Sûresi 64.Ayet – Yahudilerden Alınan Söz 15 Haziran 2010
655 Bakara Sûresi 62.Ayet – Kimler Cennete Girer 8 Haziran 2010
656 Bakara Sûresi 61.Ayet – Tarım ve Avcı Toplumu 25 Mayıs 2010
657 Bakara Suresi 60. Ayet – Mucize ve Keramet 18 Mayıs 2010
658 Bakara Sûresi 58-59 – Ehl-i Kitabın Dünya Hakimiyeti Beklentisi 11 Mayıs 2010
659 Bakara Sûresi 53-58 Ayetler – Hz. Musa’ya İnen Kitap 4 Mayıs 2010
660 Bakara Sûresi 50-52 Ayetler – Yahudilerin Denizi Geçme Mucizesi 27 Nisan 2010
661 Bakara Sûresi 47-52 Ayetler – Yahudilere Verilen Nimetler 20 Nisan 2010
662 Bakara Sûresi 40-46 Ayetler – Yahudilerin Peygamber Beklentisi 13 Nisan 2010
663 Bakara Sûresi 39.Ayet – İnsanların ve Cinlerin Ortak Sorumluluğu 6 Nisan 2010
664 Bakara Sûresi 34-39 Ayetler 30 Mart 2010
665 Bakara Sûresi 34.Ayet – Hz. Adem (as) ve Cenneti 23 Mart 2010
666 Bakara Sûresi 31.Ayet – Hz. Adem’e Eşyanın İsimlerinin Öğretilmesi 16 Mart 2010
667 Bakara Sûresi 30.Ayet – Halifelik 9 Mart 2010
668 Bakara Sûresi 29.Ayet / Göklerin ve Yerin Yaratılışı 2 Mart 2010
669 Bakara Sûresi 28.Ayet / Reenkarnasyon İddialarına Kur’an’dan Cevaplar 23 Şubat 2010
670 Bakara Sûresi 26-27 Ayetler – Allah’a Teslimiyet 16 Şubat 2010
671 Bakara Sûresi (25) Ayet / Cennet ve Cennet Nimetleri 26 Ocak 2010
672 Bakara Sûresi (24-25) Ayetler 19 Ocak 2010
673 Bakara Sûresi (23-24) Ayetler 12 Ocak 2010
674 Bakara Sûresi (21-22) Ayetler 5 Ocak 2010
675 Bakara Sûresi (7-20) Ayetler 29 Aralık 2009
676 Bakara Sûresi (5-7) -1 22 Aralık 2009
677 Bakara Sûresi (1-5) 15 Aralık 2009
678 Bakara Sûresi -1 8 Aralık 2009
679 Fatiha Sûresi -1 1 Aralık 2009
680 Bakara Sûresi (5-7 Ayetler) -1 22 Kasım 2009
681 Bakara Sûresi (1-5 Ayetler) -1 15 Kasım 2009
682 Fatiha Sûresi -1 8 Kasım 2009
683 Ehli Kitap ve Müşrikler 30 Haziran 2009
684 Nas Sûresi / Vesvese 28 Nisan 2009
685 Hased ve Nazar 21 Nisan 2009
686 Felak Sûresi / Şerden Korunma 17 Nisan 2009
687 İhlas Sûresi / Allah’ın Varlığı 7 Nisan 2009
688 Tebbet Sûresi / Beddua 31 Mart 2009
689 Nasr Sûresi / Allah’ın Yardımı 24 Mart 2009
690 Roma Ziyareti 17 Mart 2009
691 Kafirûn Sûresi / Kafirler 3 Mart 2009
692 Kevser Sûresi / Kurban 24 Şubat 2009
693 Maûn Sûresi / Dini Yalanlayanlar 17 Şubat 2009
694 Kureyş Sûresi / Kadınların Mahremsiz Yolculuğu 10 Şubat 2009
695 Fil Sûresi / Fil Olayı ve Yanardağ Patlaması 3 Şubat 2009
696 Hümeze Sûresi / Koğuculuk 27 Ocak 2009
697 Asr Sûresi / İyiliği ve Sabrı Tavsiye 20 Ocak 2009
698 Tekasür Sûresi / Çoğaltma Sevgisi ve Ölüm 13 Ocak 2009
699 Kur’anda İsrailoğulları 6 Ocak 2009
700 Karia Sûresi / Sevapların ve Günahların Tartılması 30 Aralık 2008
701 Cariyeler ve Sömürülen Cinsellikleri 23 Aralık 2008
702 Adiyat Sûresi / Aşırı Mal Sevgisinin Tehlikesi 16 Aralık 2008
703 Ayetler ve Hadisler Işığında Kurban 2 Aralık 2008
704 Ayetler ve Hadisler Işığında Mut’a Nikahı 25 Kasım 2008
705 Hac 11 Kasım 2008
706 Zilzal Sûresi / Hesap Günü 11 Kasım 2008
707 Zilzal Sûresi / Zelzele 4 Kasım 2008
708 Beyyine Sûresi / Hanifler 27 Ekim 2008
709 Beyyine Sûresi / Kafirler ve Müşrikler 27 Ekim 2008
710 Alak Sûresi / Namaz Vakitleri 14 Ekim 2008
711 Alak Sûresi / Yaratılış Safhaları 7 Ekim 2008
712 Kadr Sûresi / Kadir Gecesi 26 Eylül 2008
713 Alak Sûresi / Okumanın Önemi 16 Eylül 2008
714 Tin Sûresi / Salih Amel 9 Eylül 2008
715 İnşirah Sûresi / Zorluk ve Kolaylık 2 Eylül 2008
716 Oruç 26 Ağustos 2008
717 Duha Sûresi / Yetimlik 19 Ağustos 2008
718 Duha Sûresi / Peygamberin Yetimliği 12 Ağustos 2008
719 Leyl Sûresi / Cömertlik ve Cimrilik 15 Temmuz 2008
720 Şems Sûresi – İyilik ve Kötülük 8 Temmuz 2008
721 Beled Sûresi / İnsanın Vasıfları 1 Temmuz 2008
722 Fecr Sûresi / Kötülüğe Yönelmek 24 Haziran 2008
723 Gaşiye Sûresi / Kıyamet Günü 17 Haziran 2008
724 Ala Sûresi / Eşyanın Dili -2 10 Haziran 2008
725 Kur’anda Haram Kılınan Yiyecekler 3 Haziran 2008
726 Tekvir Sûresi / İsar Kelimesi 1 Haziran 2008
727 Ala Sûresi / Eşyanın Dili 27 Mayıs 2008
728 Avrupa’da Hayvan Kesimi 20 Mayıs 2008
729 Ala Sûresi / Kainatın Oluşumu 13 Mayıs 2008
730 Tarık Sûresi / Sabah Yıldızı 6 Mayıs 2008
731 Büruc Sûresi / Göğün Burçları -2 29 Nisan 2008
732 Büruc Sûresi / Göğün Burçları 22 Nisan 2008
733 İnşikak Sûresi / Mal ve Mülk ile Şımarma 8 Nisan 2008
734 İnşikak Sûresi / Göğün Yarılması 1 Nisan 2008
735 Mutaffifin Sûresi / İlliyyun 25 Mart 2008
736 Mutaffifin Sûresi / Ölçü ve Tartıda Hile 18 Mart 2008
737 İnfitar Sûresi / Göğün Yarılması 11 Mart 2008
738 Tekvir Sûresi / Mesiet ve İrade Toplantısı Değerlendirmesi 4 Mart 2008
739 Tekvir Sûresi / Kuranda Meşiet ve İrade 26 Şubat 2008
740 Tekvir Sûresi / Kıyamet Sahneleri 5 Şubat 2008
741 Abese Sûresi / Kıyamette İnsanların Durumu 29 Ocak 2008
742 Abese Sûresi / İnanç Hürriyeti 15 Ocak 2008
743 Abese Sûresi / Peygamberin Masumiyeti 8 Ocak 2008
744 Abese Sûresi / Peygamber Masum mudur? 1 Ocak 2008
745 Nâziat Sûresi / Kıyamet 25 Aralık 2007
746 Hac Sûresi / Hac İle İlgili Ayetler 18 Aralık 2007
747 Nâziat Sûresi / Yeniden Diriliş 11 Aralık 2007
748 Nâziat Sûresi / Ahiretle İlgili Hatırlatmalar 4 Aralık 2007
749 Nebe Sûresi / Hüküm Günü 13 Kasım 2007
750 Nebe Sûresi / Büyük Haber 6 Kasım 2007
751 Nebe Sûresi / Kıyamet Haberleri 30 Ekim 2007
752 Mûrselat Sûresi / Hakikatler 23 Ekim 2007
753 Mûrselat Sûresi / Alemin İdaresi 17 Ekim 2007
754 Ramazan Özel / Bayramdaki Görevlerimiz 9 Ekim 2007
755 2007 Ramazan Özel / Zekat ile İlgili Ayetler 2 Ekim 2007
756 2007 Ramazan Özel / Zekat – Sadaka 18 Eylül 2007
757 2007 Ramazan Özel / Ramazan ile İlgili Ayetler 11 Eylül 2007
758 İnsan Sûresi / İnsanın Yaratılışı 4 Eylül 2007
759 Kıyamet Sûresi / Kıyamet Sahnesi 31 Temmuz 2007
760 Kıyamet Sûresi / Kıyamet 24 Temmuz 2007
761 Müddessir Sûresi / 32-56.Ayetler 17 Temmuz 2007