Ülke Tv'de 'İmamı Azam'lı Sıradışı tartışma

E-posta Yazdır

Duyuru

Yaşar Nuri Öztürk'ün kaleme aldığı "İmamı Azam Ebu Hanife" adlı kitapla ilgili tartışma Turgay Güler'in sunduğu Sıradışı programında masaya yatırıldı. Programa konunun uzmanı konuklar katıldı.

 

Programa Habertürk gazetesi yazarı Prof. Yaşar Nuri Öztürk, Süleymaniye Vakfı Başkanı  Prof. Dr. Abdulaziz Bayındır, Diyanet İşleri Başkanı eski Danışmanı Ali Akın katıldı.

Prof. Öztürk, İmamı Azam'ın çok az bir kısmının tanındığını bu eksik tanınmadan dolayı da tartışmaların yaşandığını vurguladı.

Prof. Dr. Abdulaziz Bayındır, ilimden herkes nasibi miktarı kadar faydalanabildiğini her insanın Allah'a inandığını bilir ve herkesin bir inanç tanımı olduğunu dile getirdi. İki türlü din olduğunu söyleyen Bayındır biri indirilmiş din diğeri de uydurulmuş din dir. Çok sayıda uydurulmuş din olmasına karşın indirilmiş dinin İslam olduğunu vurguladı. Bayındır, din adamı tanımına da karşı çıkarak herkes kendisinin din adamıdır. "Ben kendim için dini biraz daha fazla bilen adam' denmesini isterim. Dinadamı kutsallık ifade ediyor böyle bir tanım bana göre doğru değil. İslam dünyasında çok kişinin içtihad yapmaya kalktığını ancak bunun önüne engeller konduğunu ifadelerinde "denildi ki" terimlerinin çok kullanıldığını söyledi.  Prof. Abdulaziz Bayındır, Yaşar Öztürk'ün İmamı Azam kitabında bazı hususların yanlış olduğunu üzüm şarabı dışındaki içkileri içmek caizdir gibi bir ifadeye değinerek Ebu Hanife'nin din uyduran bir kişi durumuna düşürüldüğünü savundu.

Yaşar Nuri Öztürk, bu görüş İmamı Azam'ın görüşü değil, İmamı Azam'ın da içinde bulunan bir kesimin görüşüdür. Ben İmamı Azam'a birşey diyemem Ancak böyle bir durum var., Çatalcalı Ali Efendi'nin 'Fetvası'nda aynen böyle anlatılmıştır.

Kaynak:http://www.haber7.com/haber/20090924/Imami-Azamli-Siradisi-tartisma-CANLI.php

Arşivden yayını izlemek için tıklayın.

 

Süleymaniye, Hoca Gıyasettin Mah. Şifahane Sok. No:20 34134 Fatih / İstanbul
Tel.: (+90 212) 513 00 93 Faks: (+90 212) 511 21 69